O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi Shahrullo Mahmudovni yangi lavozimga tayinlangani bilan qutlaydi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining tegishli qaroriga ko‘ra, mamlakat og‘ir atletika federatsiyasi raisining birinchi o‘rinbosari, Osiyo og‘ir atletika federatsiyasi vitse-prezidenti, Xalqaro og‘ir atletika federatsiyasi hamda O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi Ijroiya qo‘mitasi a’zosi Shahrullo Sharipovich Mahmudov O‘zbekiston Respublikasi Turizm va sport vazirining o‘rinbosari lavozimiga tayinlandi.
So‘nggi yillarda mamlakatimizda kuchli og‘ir atletika maktabining shakllanishi, atletlarimizning Rio-2016 va Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlari, jahon va qit’a chempionatlaridagi g‘alabalariga munosib hissa qo‘shib kelayotgan Shahrullo Sharipovichning ko‘plab jahon va Olimpiya rekordchilarini tarbiyalashda ulkan hissasi bor. Kelajakda O‘zbekistonda jismoniy tarbiya va sportni rivojlantirish, professional sportchilarni kamolga yetkazish, nufuzli sport musobaqalarida muvaffaqiyatli ishtirokini ta’minlash, mamlakatimiz Olimpiyachilarining qit’a va Olimpiya o‘yinlaridagi g‘alabalari orqali O‘zbekistonning sportdagi obro‘-e’tiborini yuksaltirishdagi keng qamrovli murakkab va sharafli vazifasida u kishiga hamisha omad va zafarlar yor bo‘lishini tilaymiz.
Ma’lumot uchun, Shahrullo Sharipovich Mahmudov 1970 yil 13 sentyabrda Buxoro viloyatida tug‘ilgan. 1992 yilda Buxoro davlat pedagogika institutini “Jismoniy tarbiya o‘qituvchisi” yo‘nalishida tamomlagan. 2013 yildan buyon O‘zbekiston og‘ir atletika federatsiyasi raisining birinchi o‘rinbosari lavozimida faoliyat ko‘rsatib kelayapti. Sh.Mahmudov erishgan yutuqlari uchun 2002 yil “O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan sport ustozi” faxriy unvoni, 2016 yil “Mehnat shuhrati”, 2021 yil I darajali "Sog‘lom avlod uchun" ordenlari bilan taqdirlangan.
Fursatdan foydalanib, O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi Shahrullo Mahmudovni mas’uliyatli lavozimga tayinlangani bilan yana bir bor muborakbod etib, uning kelgusi faoliyatida ulkan zafarlar tilaydi.

НОК Узбекистана поздравляет Шахрилло Махмудова с назначением на новую должность
Соответствующим постановлением Президента Республики Узбекистан на должность заместителя министра Туризма и спорта назначен первый заместитель председателя Федерации тяжёлой атлетики страны, вице-президент Федерации тяжёлой атлетики Азии, член Исполнительного комитета Международной федерации тяжёлой атлетики и Национального Олимпийского комитета Узбекистана Махмудов Шахрилло Шарипович.
Шахрилло Шарипович, без преувеличения, внёс достойный вклад в становление и развитие сильной школы тяжёлой атлетики нашей страны. Также есть его огромная заслуга в победах наших атлетов на Олимпийских играх Рио-2016 и Токио-2020, чемпионатах мира и континентов, в воспитании многих мировых и Олимпийских рекордсменов. В свою очередь, желаем, чтобы ему и в дальнейшем всегда сопутствовали удача и успехи в решении масштабной сложной и почётной задачи развития физической культуры и спорта в Узбекистане, в воспитании профессиональных спортсменов, в обеспечении успешного участия в престижных спортивных соревнованиях, в повышении спортивного авторитета Узбекистана через победы наших Олимпийцев на главных стартах четырёхлетия и Азиатских играх.
Шахрилло Шарипович Махмудов родился 13 сентября 1970 года в Бухарской области. В 1992 году окончил Бухарский государственный педагогический институт по специальности “Учитель физической культуры”. С 2013 года занимает должность первого заместителя председателя Федерации тяжёлой атлетики Узбекистана. За достигнутые успехи Ш.Махмудов был награждён почетным званием "Заслуженный тренер Республики Узбекистан" в 2002 году, орденом "Мехнат шухрати" в 2016 году, орденом "Соглом авлод учун" I степени в 2021 году.
Пользуясь случаем, Национальный Олимпийский комитет Узбекистана ещё раз искренне поздравляет Шахрилло Махмудова с назначением на ответственную должность и желает ему больших успехов в дальнейшей деятельности.