Fargʻonada ommaviy sport musobaqalari avjida
Fargʻona viloyatida yoshlarni jismoniy tarbiya va sportga jalb qilish, ular orasida sogʻlom turmush tarzini keng targʻib qilish maqsadida bir qator tadbirlar tashkil etilmoqda. Jumladan, Fargʻona tumanidagi “Qorayantoq”, “Birdamlik”, “Mozortagi”, “Oʻrtaqishloq”, “Mashʼal”, “Gulpiyon”, “Oqtepa”, “Logʻon”, “Vazziyo”, “Xurshidobon”, “Navroʻz”, “Yuqori Vodil” MFYlarda istiqomat qiluvchi uyushmagan yoshlar sportning mini-futbol turi boʻyicha oʻzaro bellashdilar. Musobaqa yakunida “Oqtepa” va “Qorasuv” MFY jamoalari tuman birinchiligida qatnashish huquqini qoʻlga kiritishdi.
Viloyatining Dangʻara tumanida deyarli har kuni sportning u yoki bu turi boʻyicha musobaqalar oʻtkazish odatga aylandi. Tuman turizm va sport boʻlimi tomonidan tashkillangan tadbir ham ana shu musobaqalarning navbatdagisi edi. Bu safar “Taptiqsaroy” MFYdagi xususiy sunʼiy qoplamali futbol maydonida tuman MFYlari bilan hamkorlikda uyushmagan yoshlar oʻrtasida sportning mini futbol turi boʻyicha “Hokim kubogi” musobaqalarining final bosqichi oʻyinlari boʻlib oʻtdi. Unda sektor rahbari, tuman hokimi Sh. Tojihakimov va Oliy Majlis konunchilik palatasi deputati R. Begmatovlar ishtirok etib, ishtirokchilarga omadlar tilashdi. Musobaqada “Obod”, “Anhor”, “Istiqbol”, “Yuksalish”, “Paxtabod”, “Katta qoʻrgʻoncha”, “Kichik qoʻrgʻoncha” koʻchalari va “Taptiqsaroy” yoshlari oʻzaro bellashdilar. Finalda “Obod va “Paxtabod” koʻchalari yoshlari uchrashishdi. Hisob esa, 2:1 hisobida yakunlanib “Obod” koʻchasi yoshlarining qoʻli baland keldi.
Shuningdek, tumanning turizm va sport boʻlimi, IIB, Vatanparvar tashkiloti, tibbiyot birlashmasi, XTB, mahalla va oilani qoʻllab-quvvatlash boʻlimi bilan hamkorlikda sogʻlom turmush tarzini targʻib qilish va har bir oilada jismonan sogʻlom muhitni mustahkamlash maqsadida nuroniylar, faxriylar, xotin-qizlar, uyushmagan yoshlar, tashkilot va muassasalarning ishchi-xodimlari, jami 250 dan ziyod odam ishtirokida “Sogʻlom hayot sari 5000 qadam” shiori ostida ommaviy yurish marafoni hamda ertalabki badantarbiya mashgʻulotlari oʻtkazildi. Unda 3-sektor rahbari, tuman IIB boshligʻi I. Isaqov shaxsiy namuna koʻrsatib, ishtirok etdi.
Toshloq tumanida esa yunon-rum kurashi boʻyicha II xalqaro “Toshloq tumani hokimi kubogi” musobaqasi oʻtkazildi. Mazkur bellashuv Toshloq tumani hokimligi, viloyat turizm va sport boshqarmasi tuman boʻlimi, hamda tuman BOʻSM hamkorligida oʻtkazildi. Musobaqaning ochilish marosimida tuman hokimi A. Djurabayev ishtirok etib, yosh sportchilarga zafarlar tiladi. Musobaqalarda Respublikamizning barcha viloyatlari, Toshkent shahri, Qirgʻiziston va Tojikiston Respublikalaridan 540 nafar yosh sportchilar ishtirok etdi. Musobaqa yakunida turli vazn toifalari boʻyicha 80 nafar yosh-sportchi gʻoliblikni qoʻlga kiritdi. Gʻoliblar taʼsischilarning medal, diplom va qimmatbaho sovgʻalari bilan taqdirlandi.

В Фергане проходят массовые спортивные соревнования
В Ферганской области организовывается ряд мероприятий по привлечению молодёжи к занятиям физической культурой и спортом, широкой пропаганде среди населения здорового образа жизни. В частности, неорганизованная молодежь, проживающая в махаллях «Кораянток», «Бердамлик», «Мозортаги», «Уртакишлок», «Машъал», «Гулпиён», «Октепа», «Логон», «Ваззиё», «Хуршидобон», «Навруз», «Юкори Водил» Ферганского района, участвовала в соревнованиях по мини-футболу. По итогам состязаний команды «Октепа» и «Корасув» завоевали право на участие в первенстве района.
В Дангаринском районе области практически каждый день принято проводить соревнования по тому или иному виду спорта. Спортивное мероприятие, организованное районным отделом Туризма и спорта, стало очередным из таких состязаний. На этот раз на частном футбольном поле с искусственным покрытием в махалле "Таптиксарой" совместно со Сводом граждан махаллей состоялись матчи финального этапа соревнований по мини-футболу среди неорганизованной молодёжи на "Кубок хокима". В них приняли участие руководитель сектора, хоким района Ш.Таджихакимов и депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Р.Бегматов и пожелали участникам удачи. В соревнованиях выступали представители улиц «Обод», «Анхор», «Истикбол», «Юксалиш», «Пахтабод», «Катта кургонча» «Кичик кургонча» и молодёжь махалли «Таптиксарой». В финале встретились спортсмены улиц «Обод» и «Пахтабод». В итоге представители первой дружины обыграли своих соперников со счётом 2:1.
Также совместно с районным отделом Туризма и спорта, УВД, организацией “Ватанпарвар”, медицинским объединением, УНО, отделом по поддержке махалли и семьи в целях пропаганды здорового образа жизни был проведён массовый пеший марафон под девизом "5000 шагов к здоровой жизни" с участием ветеранов, женщин, неорганизованной молодёжи, работников Организаций и Учреждений, всего свыше 250 человек. На спортивном мероприятии выступил также руководитель 3-го сектора, начальник районного УВД И.Исаков.
В Ташлокском районе прошёл II международный турнир по греко-римской борьбе “Кубок хокима Ташлокского района”. Соревнования проводились совместно с хокимиятом данного района, районным отделом областного управления Туризма и спорта, а также ДЮСШ этого района. На церемонии открытия турнира хоким района А.Джурабаев принял участие и пожелал юным спортсменам побед. В соревнованиях за призовые места боролись 540 юных атлетов из всех областей республики, столицы, а также р
Кыргызстана и Таджикистана. По итогам состязаний в различных весовых категориях на пьедестал почёта поднялись 80 достойных борцов. Победители и призёры были награждены медалями, дипломами и ценными подарками от организаторов.