Jizzaxlik yoshlar ham ommaviy sport tadbirlarida faol ishtirok etishmoqda
Jizzax viloyat Doʻstlik tumanida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 30-oktyabrdagi “Sogʻlom turmush tarzini keng tatbiq etish va ommaviy sportni rivojlantirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida” PF-6099-sonli Farmoni ijrosini taʼminlash hamda “Sportni sev, sport bilan yasha” shiori ostida joriy yilning 27-31-yanvar kunlari korxona va tashkilot ishchi-xodimlari oʻrtasida sportning mini futbol, voleybol hamda stol tennis turidan “Hokim kubogi” musobaqasi tashkil etildi. Musobaqa olimpiya tizimida oʻtkazilib unda 80 ta tashkilotdan 1440 nafardan ortiq sportchilar qatnashdilar.
Jumladan, Zarbdor tumanida mahalla jamoalari oʻrtasida sportning mini futbol turi boʻyicha oʻtkazilgan “Hokim kubogi” musobaqasi yakuniga yetdi. Musobaqada 24 ta jamoa ishtirok etib, 1-oʻrinni “Ravot” mahallasi jamoasi egallagan boʻlsa; 2-oʻrin “Tinchlik” mahallasiga nasib etdi. “Taraqqiyot” mahallasi jamoasi esa kuchli uchlikni yakunlab berdi. Shuningdek, musobaqada “Nurobod”, “Oybek”, “Andijon”, “Sharq Yulduzi” va “Navroʻz” jamoalari koʻrsatgan oʻyinlar muhlislar olqishiga sazoovr boʻldi. Gʻolib va sovrindorlar, hamda turli nominatsiyalar boʻyicha eng yaxshi futbolchilar tashkiliy qoʻmita tomonidan munosib taqdirlanishdi.
Shuningdek, viloyatning Paxtakor, Forish va Zarbdor tumanlarida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 30-oktyabrdagi “Sogʻlom turmush tarzini keng tatbiq etish va ommaviy sportni rivojlantirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida” PF-6099-sonli Farmoni ijrosini taʼminlash maqsadida “Sogʻlom xayot uchun 5000 qadam” aksiyasi boʻlib oʻtdi.
Mazkur tashabbus doirasida sportning badminton turi boʻyicha 2006-2007,2008-2010,2011-yilda tugʻilgan oʻsmir-yoshlar oʻrtasida tuman birinchiligi tashkil etildi.

Молодёжь Джизака также активно участвует в массовых спортивных мероприятиях
Во исполнение Указа Президента Республики Узбекистан № УП-6099 “О мерах по широкому внедрению здорового образа жизни и дальнейшему развитию массового спорта” от 30 октября 2020 года в Дустликском районе Джизакской области под девизом “Люби спорт, живи спортом” с 27 по 31 января текущего года среди работников предприятий и организаций были организованы соревнования по мини-футболу, волейболу и настольному теннису на “Кубок хокима”. Состязания проходили по Олимпийской системе, в которых приняли участие более 1440 спортсменов из 80 организаций.
В частности, в Зарбдорском районе определились победители розыгрыша "Кубка хокима" по мини-футболу среди махаллинских команд. В соревнованиях приняли участие 24 дружины. В результате, 1 место заняли представители махалли “Равот”, 2 место досталось махалле “Тинчлик”. А футзалисты махалли "Тараккиеёт" замкнули тройку сильнейших. Также болельщики были в восторге от выступления коллективов "Нурабад" , "Ойбек", "Андижан", "Шарк юлдузи" (Звезда Востока) и "Навруз". Победители и призёры, а также лучшие игроки в различных номинациях были достойно награждены со стороны организаторов мероприятия.
Также в Пахтакорском, Фаришском и Зарбдорском районах области в целях по широкому внедрению здорового образа жизни и развитию массового спорта среди населения была проведена акция “5000 шагов к здоровой жизни”.
В рамках данной инициативы организовано первенство района по бадминтону среди юношей и девушек 2006-2007, 2008-2010, 2011 годов рождения.