Koronavirus pandemiyasi sabab 2021 yil o‘tkazilishi rejalashtirilgan ko‘plab musobaqalar joriy yilga ko‘chirildi. Bu esa boshlangan mavsum ancha zich o‘tishidan dalolat beradi. Shu bois terma jamoalarimiz yirik kompleks musobaqalar, Osiyo va jahon chempionatlari kabi musobaqalar uchun tarkiblarni hozirdan tayyorlab borishi kerak.
Bugun O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari, Turizm va sport vaziri Aziz Abduhakimovning topshirig‘iga binoan, MOQ rahbari Rustam Shoabdurahmonov hamda uning o‘rinbosari Sherzod Tashmatov ishtirokida Vazirlik va Oliy sport mahorati maktablari mutasaddilari bilan ushbu masala yuzasidan yig‘ilish o‘tkazildi.
“Davlatimiz va Prezidentimiz bizni har tomonlama qo‘llab-quvvatlamoqda. Shunday ekan biz terma jamoalarimiz uchun kerakli sharoitlarni yaratib berishimiz lozim. Shantouda o‘tadigan yoshlar Osiyo o‘yinlari ham biz uchun alohida ahamiyatga ega. Birinchidan, ushbu musobaqa orqali yosh yulduzlarimizni kashf qilamiz. Ikkinchidan, mazkur musobaqaning bo‘lajak mezboni sifatida o‘zimiz uchun ulkan tajriba to‘plashimiz kerak. Barcha Oliy sport mahorat maktablaridan ishni yanada jadal olib borishni, o‘quv-mashg‘ulot yig‘inlarini uzliksiz yo‘lga qo‘yishni so‘raymiz”, – dedi MOQ rahbari.
Ma’lumot uchun, joriy yil oldimizda Islom Birdamligi o‘yinlari (Turkiya), Osiyo o‘yinlari, yoshlar Osiyo o‘yinlari va Butunjahon talabalar universiadasi (barchasi Xitoy) kabi kompleks musobaqalar bo‘lib o‘tadi.
Yig‘ilishda Qo‘mita rahbari tomonidan seleksiya ishlarini muntazam yo‘lga qo‘yish, yil davomida kamida 2-3 ta tarkibni tayyorlab borish bo‘yicha mutasaddilarga ko‘rsatma berildi. O‘z navbatida, yig‘ilish ishtirokchilari ushbu startlarga yoshlarni jalb qilish orqali ularga yirik musobaqalar havosidan ko‘proq nafas olish imkoniyatini yaratish, kuchli tizimni yo‘lga qo‘yib olish uchun ishchi guruhni tuzish taklifini ilgari surishdi.

План комплексных соревнований на 2022 год был обсуждён с руководством школы Высшего спортивного мастерства
Из-за пандемии коронавируса многие соревнования, запланированные на 2021 год, были перенесены на текущий спортивный сезон. Это говорит о том, что начавшийся год обещает быть достаточно с плотным графиком мероприятий. Поэтому сборные страны должны уже сейчас готовить составы для крупных комплексных соревнований, чемпионатов Азии и мира.
Сегодня по поручению Заместителя Премьер-министра, министра Туризма и спорта Республики Узбекистан Азиза Абдухакимова состоялось совещание по данному вопросу. В данном заседании участие принимали глава НОК Рустам Шаабдурахмонов и его заместитель Шерзод Ташматов, а также должностные лица Министерства и школ Высшего спортивного мастерства.
“Государство и Президент всесторонне нас поддерживают. И поэтому мы должны создать необходимые условия для наших Национальных команд. Юношеские Азиатские игры в Шаньтоу также имеют для нас особое значение. Для начала благодаря этим престижным состязаниям мы выявим наших молодых талантов. Во-вторых, мы должны накопить огромный опыт для себя, как для будущего организатора этих важных соревнований. Просим все школы Высшего спортивного мастерства вести работу более интенсивно, проводить регулярные учебно-тренировочные сборы”, – отметил глава НОК.
Для справки, в этом году у нас впереди такие комплексные соревнования, как Игры Исламской солидарности в Турции, а также в Китае состоятся: Азиада, юношеские континентальные игры и Всемирная студенческая Универсиада.
На совещании руководителем Комитета было дано указание ответственным лицам систематизировать селекционную работу, подготовить не менее 2-3 составов в течение года. В свою очередь, участники встречи предложили создать рабочую группу по привлечению молодёжи к этим крупным стартам, чтобы дать им возможность проявлять себя и набираться необходимого соревновательного опыта.