Tomas Bax Xitoy Xalq Respublikasi rahbari qabulida boʻldi
Xalqaro Olimpiya qoʻmitasi (XOQ) prezidenti Tomas Bax Pekinda uch kunlik izolyatsiyadan soʻng deyarli ikki yil ichida Xitoy yetakchisi Si Szinpin bilan yuzma-yuz muloqot qilgan birinchi rasmiy shaxs boʻldi.
Xitoy davlati rahbarining Tomas Bax bilan shaxsan uchrashgani bu qishki Olimpiadaning Xitoy hukumati uchun qanchalik muhimligini koʻrsatadi. Si Szinpinning xorijiy delegatsiya rahbari bilan soʻnggi uchrashuvi 2020-yilning mart oyida boʻlib oʻtgan edi. Manbaning taʼkidlashicha, Si Szinpin Tomas Baxga Xitoy “Oddiy, xavfsiz va ajoyib Olimpiada” oʻtkazishini vaʼda qilgan.
“Biz ishtirokchilar, tegishli xodimlar, Xitoy xalqining salomatligi va xavfsizligi taʼminlanishiga toʻliq ishonamiz. Doimiy saʼy-harakatlar tufayli avvalgi tasavvurlarimiz endi haqiqatga aylandi. Muz va qor oltin hamda kumush kabi qimmatlidir. Bu Olimpiada orqali yurtimizda qishki sport bilan shugʻullanuvchilar sonini 300 millionga oshirmoqchimiz”, – dedi Xitoy Xalq Respublikasi rahbari.
Yigʻilish davomida boʻlajak Olimpiya oʻyinlarini xavfsiz va chiroyli oʻtkazish kabi qator mavzularda fikrlar bildirildi.

26 January 2022 4765
The president of the International Olympic Committee (IOC), Thomas Bach, after three days of isolation in Beijing, became the first official representative with whom Chinese leader Xi Jinping spoke face-to-face in almost the last two years.
The fact that the Chinese head of state personally met with Thomas Bach shows the importance of the upcoming Winter Olympics for the Chinese Government. Xi Jinping's last meeting with the head of a foreign delegation took place in March 2020. The source said that the Chinese leader promised Thomas Bach that China would hold a "Simple, safe and wonderful Olympics."
“We are confident that we will be able to guarantee the health and safety of competitors and other interested parties, as well as Chinese residents. The Olympic Games in Beijing are a global sporting event that will be held on schedule for the first time in a pandemic. Ice and snow are as valuable as gold and silver. The goal of the Beijing Games is to attract 300 million people to winter sports. This vision has become a reality. The Games stimulated the development of industries related to winter sports in China” the head of China said.
During the meeting, opinions were expressed on a number of issues, such as the health and safety of the participants themselves, as well as the beautiful holding of the upcoming Olympic Games.