Tomas Bax Xitoy Xalq Respublikasi rahbari qabulida boʻldi
Xalqaro Olimpiya qoʻmitasi (XOQ) prezidenti Tomas Bax Pekinda uch kunlik izolyatsiyadan soʻng deyarli ikki yil ichida Xitoy yetakchisi Si Szinpin bilan yuzma-yuz muloqot qilgan birinchi rasmiy shaxs boʻldi.
Xitoy davlati rahbarining Tomas Bax bilan shaxsan uchrashgani bu qishki Olimpiadaning Xitoy hukumati uchun qanchalik muhimligini koʻrsatadi. Si Szinpinning xorijiy delegatsiya rahbari bilan soʻnggi uchrashuvi 2020-yilning mart oyida boʻlib oʻtgan edi. Manbaning taʼkidlashicha, Si Szinpin Tomas Baxga Xitoy “Oddiy, xavfsiz va ajoyib Olimpiada” oʻtkazishini vaʼda qilgan.
“Biz ishtirokchilar, tegishli xodimlar, Xitoy xalqining salomatligi va xavfsizligi taʼminlanishiga toʻliq ishonamiz. Doimiy saʼy-harakatlar tufayli avvalgi tasavvurlarimiz endi haqiqatga aylandi. Muz va qor oltin hamda kumush kabi qimmatlidir. Bu Olimpiada orqali yurtimizda qishki sport bilan shugʻullanuvchilar sonini 300 millionga oshirmoqchimiz”, – dedi Xitoy Xalq Respublikasi rahbari.
Yigʻilish davomida boʻlajak Olimpiya oʻyinlarini xavfsiz va chiroyli oʻtkazish kabi qator mavzularda fikrlar bildirildi.

Томас Бах был на приёме у главы Китайской Народной Республики
Президент Международного Олимпийского комитета (МОК) Томас Бах после трёхдневной изоляции в Пекине стал первым официальным представителем, с которым общался лицом к лицу китайский лидер Си Цзиньпином почти за последние два года.
Тот факт, что глава китайского государства лично встретился с Томасом Бахом, показывает важность предстоящей зимней Олимпиады для китайского Правительства. Последняя встреча Си Цзиньпина с главой иностранной делегации состоялась в марте 2020 года. Источник сообщил, что руководитель КНР пообещал Томасу Баху, что Китай проведёт “Простую, безопасную и замечательную Олимпиаду”.
“Мы уверены, что нам удастся гарантировать здоровье и безопасность участников соревнований и прочих заинтересованных лиц, а также китайских жителей. Олимпийские игры в Пекине - глобальное спортивное мероприятие, которое впервые за пандемию пройдёт в намеченные сроки. Лёд и снег так же ценны, как золото и серебро. Задача пекинских Игр – привлечь 300 млн человек к зимним видам спорта. Это видение стало реальностью. Игры стимулировали в Китае развитие отраслей, связанных с зимними видами спорта”, – сказал глава КНР.
В ходе встречи были высказаны мнения по ряду вопросов, таких как здоровье и безопасность самих участников, а также красивое проведение предстоящих Олимпийских игр.