MOQ rahbariyati Elmar Aminovni qutlug‘ 90 yoshi bilan muborakbod etdi
Xabar berganimizdek, kecha o‘zbek futboli tarixiga o‘z nomini bitib ulgurgan faxriylarimizdan biri Elmar Aminov 90 yoshni qarshi oldi. Bugun u kishining qutlug‘ yubileyi sharafiga MOQda kichik qutlov tadbiri o‘tkazildi.
Unda MOQ raisi Rustam Shoabdurahmonov va uning birinchi oʻrinbosari, Oʻzbekiston futbol assotsiatsiyasi birinchi vitse-prezidenti Ravshan Irmatov, Qoʻmita Bosh kotibi Oybek Kasimov, Turizm va sport vazirligi vakillari, Toʻlagan Isoqov boshchiligidagi futbolimiz va oʻzbek sporti faxriylari jam boʻlishdi.
Dastavval Elmar Alimovichga Vazirlik tomonidan tayyorlangan sovgʻa va kun qahramonning uzoq yillar davomida qilgan xizmatlari uchun Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazirining oʻrinbosari, Turizm va sport vaziri Aziz Abduhakimov nomidan yuborilgan tashakkurnoma topshirildi. Shundan soʻng MOQ rahbari ham oʻzining samimiy tilaklarini yoʻlladi.
“Sizning uzoq yillar davomida sportimiz rivojiga qo‘shgan hissangizni hech qachon unutmaymiz. Siz kabi sportimiz fidoyilari Prezidentimiz va hukumatimiz e’tiboridasizlar. Uzoq yillar davomida to‘plagan tajribangiz, yetishtirgan shogirdlaringizning mehnati bilan sohada qator yutuqlarga erishmoqdamiz”, – dedi R.Shoabdurahmonov.
Tadbir davomida ko‘plab faxriylarimiz Elmar Aminovning ko‘p yillik faoliyati davomida sportimiz rivojida qilgan mehnatlarini eslab, u kishini tavallud ayyomlari bilan qutlashdi. O‘z navbatida, Elmar Alimovich davlatimiz tomonidan ko‘rsatilayotgan bunday e’tibordan mamnun ekanini bildirdi va barchaga o‘zining tashakkurini izhor qildi.
Ma’lumot uchun, 1959 yil O‘zbekiston futbol federatsiyasiga asos solinganida, Elmar Alimovich ushbu tashkilotning rahbari etib tayinlangan. U inson faoliyati davomida “Paxtakor” jamoasi boshlig‘i, keyinchalik O‘zbekiston SSR Ministrlar Kengashi davlat jismoniy tarbiya va sport qo‘mitasi muovini, so‘ngra rahbari lavozimlarida ishladi. U kishi faoliyati davomida futbol bo‘yicha Sobiq Ittifoq terma jamoasi delegatsiyasiga ko‘plab musobaqalarda, jumladan, 1966 yil Angliyada bo‘lib o‘tgan jahon chempionatida rahbarlik qilgan. 1990-1992 yillarda O‘zbekiston futbol federatsiyasining birinchi vitse-prezidenti sifatida faoliyat olib borgan.

24 January 2022 4415
As we reported earlier, on the eve of one of our veterans who inscribed his name in the history of Uzbek football, Elmar Aminov, celebrated his 90th birthday. Today, in honor of the hero of the day, an event was held in the NOC.
It was attended by the head of the NOC Rustam Shaabdurakhmanov, his
First Deputy, First Vice-President of the Football Association of Uzbekistan Ravshan Irmatov, Secretary General of the Committee Oybek Kasimov, representatives of the Ministry of Tourism and Sports, veterans of football and Uzbek sports headed by Tulagan Isokov.
First, Elmar Alimovich was presented with a gift prepared by the Ministry and gratitude for many years of work. After that, the head of the NOC also sent his sincere wishes.
"We will never forget your contribution to the development of our sport for many years to come. Such devotees of our sport as you are under the close attention of our president and government. Thanks to the experience that you have accumulated over the years, the work of your students, we are achieving some success in this area," R. Shaabdurakhmonov noted.
During the event, many veterans remembered Elmar Aminov's many years of work in the development of sports and congratulated him on his birthday. In turn, Elmar Alimovich expressed his boundless gratitude to the attention provided by the state and to everyone who always supports him.
In 1959, when the Football Federation of Uzbekistan was founded, Elmar Alimovich was appointed head of this organization. During his career, he worked as the head of the Pakhtakor team, then deputy and head of the State Committee of the Council of Ministers of the Uzbek SSR on Physical Culture and Sports. He also led the delegation of the USSR national football team at many international tournaments, including the 1966 World Cup in England. In 1990-1992 he worked as the first vice-president of the Football Federation of Uzbekistan