WSB kabi turnirlar yana qaytmoqda, endi professional boksdagi 15 ta jangga hech qanday ta’qiq qo‘yilmaydi
Ma’lum qilganimizdek, bugun poytaxtimizda boks bo‘yicha yoshlar o‘rtasida (U-22) Osiyo chempionati start oladi. “Hilton” mehmonxonasida turnirga bag‘ishlangan matbuot anjumani bo‘lib o‘tdi.
Unda Xalqaro boks assotsiatsiyasi prezidenti Umar Kremlyov, Osiyo boks konfederatsiyasi prezidenti Anas Alotaiba, MOQ raisi o‘rinbosari, O‘zbekiston boks federatsiyasi raisining birinchi o‘rinbosari Saken Polatov, terma jamoa vakillari, OAV xodimlari va blogerlar ishtirok etishdi.
Dastavval, Saken Polatov barcha mehmonlarni mamlakatimizda ko‘rib turganidan mamnun ekanini bildirib, o‘zining iliq tilaklarini yo‘lladi.
“Prezidentimiz va hukumatimiz hozirda yoshlar sportiga alohida ahamiyat qaratmoqda. Qit’amiz tarixida ilk bor o‘tkazilayotgan bunday yoshdagi Osiyo chempionatini qabul qilish biz uchun sharaf. Bu orqali qit’amizning yosh iqtidor egalariga o‘z qobiliyatlarini ko‘rsatish uchun yana bir bor imkoniyat berayotganimizdan mamnunmiz. Unda porlagan yosh yulduzlar kelasi yil Toshkentda bo‘ladigan jahon chempionatida ham ishtirok etishlaridan umidvormiz”, – dedi Saken Polatov.
Shundan so‘ng Umar Kremlyov musobaqa ahamiyati, xalqaro federatsiyada olib borilayotgan o‘zgarishlar haqida quyidagicha gapirdi:
“Hozirgi davrda musobaqani koronavirus yo boshqa sabablar bilan bekor qilib yuborish juda oson. Biroq O‘zbekiston tomoni yoshlar uchun berilayotgan bunday imkoniyatni saqlab qolgani va professional darajada tashkil etgani tahsinga sazovor. Bu bevosita davlat rahbari, hukumat va sport mutasaddilarining sog‘lom turmush tarziga berayotgan yuksak e’tiboridan dalolat. Bu kelasi yil Toshkentda bo‘lib o‘tadigan jahon chempionatidan oldin yaxshi repetitsiya bo‘ladi. Toshkent bu yil Osiyo, keyingi yil jahon boksining poytaxti sifatida e’tiborimizda”.
Anjuman davomida IBA rahbari bokschilar uchun “bronza”, “kumush” va “oltin” statusdagi musobaqalar tashkil etilayotgani, yaqin vaqt WSB kabi boks musobaqalarning boshqacha analoglari yo‘lga qo‘yilishi kutilayotgani haqida gapirdi. Shuningdek, avval professional boksda 15 ta jang o‘tkazgan sportchining havaskor boksga qaytmasligi kabi taqiq butunlay olib tashlangani ko‘pchilik uchun qiziqarli ma’lumot bo‘ldi.

В столице состоялась пресс-конференция перед ЧА по боксу Ташкент-2022
Как мы сообщали ранее, сегодня в столице стартует чемпионат Азии по боксу среди молодёжи (U-22). В связи с этим в отеле "Hilton" состоялась пресс-конференция, посвящённая турниру.
В нём приняли участие президент Международной ассоциации бокса Умар Кремлёв, президент Азиатской конфедерации бокса Анас Алотаиба, заместитель председателя НОК, первый заместитель председателя Федерации бокса Узбекистана Сакен Полатов, представители сборной, СМИ и блогеры.
Сначала Сакен Полатов направил всем гостям свои тёплые пожелания, отметив что безгранично рад тому, что они посетили нашу Родину.
"Президент и Правительство уделяют особое внимание молодёжному спорту. Для нас большая честь принять чемпионат Азии в таком возрасте, который проводится впервые в истории нашего континента. Мы рады, что благодаря этому мы снова даём молодым талантам возможность показать свои способности. Надеемся, что начинающие звёзды, которые проявят свой потенциал на ЧА, примут участие в чемпионате мира в Ташкенте в следующем году", – отметил Сакен Полатов.
Затем Умар Кремлёв рассказал о важности соревнований, об изменениях, которые происходят в Международной федерации:
"В настоящее время очень легко отменить соревнования по любой другой причине, будь то коронавирус или что-то ещё. Однако узбекская сторона по достоинству оценила предоставляемую возможность для молодёжи и организовала её на профессиональном уровне. Это свидетельствует о высоком внимании главы государства, Правительства к здоровому образу жизни. Это будет хорошей репетицией перед чемпионатом мира в Ташкенте в следующем году. В этом году ваша столица будет в центре нашего внимания как столица Азии, а в следующем году-как центр мирового бокса".
В ходе конференции глава IBA рассказал о том, что для боксёров организуются соревнования в “бронзовом”, “серебряном” и “золотом” статусах, а также о том, что в ближайшее время будут запущены другие аналоги боксёрских соревнований, такие как WSB. Также интересным фактом для многих стало - снятие запрета о том, что мастер кожаной перчатки после проведения по количеству своих 15 боёв на профессиональном ринге не имеет право выступать в любительском боксе. Теперь же атлет может принимать участие параллельно и в тех и других видах данной дисциплины.