Olimpiya oilasi MOQning 30 yilligini ko‘tarinki ruhda nishonladi
Bugun O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi tashkil etilganiga 30 yil to‘lishi munosabati bilan Qo‘mita binosida bayram tadbiri bo‘lib o‘tdi. Unda O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari, Turizm va sport vaziri Aziz Abduhakimov, Rustam Shoabdurahmonov boshchiligidagi MOQ rahbariyati, Milliy Paralimpiya qo‘mitasi raisi Muxtorxon Tashxodjayev, uzoq yillar yurtimizda Olimpiya harakati targ‘ibotida, Qo‘mitamiz tashkil etilishida mehnati singan faxriylar, Olimpiya o‘yinlari chempionlari va sovrindorlari ishtirok etishdi. Tadbirni MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov olib bordi va bugungi tadbir mohiyati haqida gapirib o‘tdi.
Kirish qismidan so‘ng O‘zbekiston MOQning 30 yillik faoliyatiga bag‘ishlab ishlangan maxsus videorolik qo‘yib berildi.
Shundan keyin Rustam Shoabdurahmonov Olimpiya harakati oilasiga o‘zining bayram tabrigini yo‘lladi.
“O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi o‘tgan qisqa vaqt ichida Xalqaro Olimpiya qo‘mitasi, Osiyo Olimpiya kengashi va qator xalqaro sport federatsiyalari hamda tashkilotlari bilan o‘zaro aloqalarni yangi bosqichga olib chiqdi. Bugungi kunda sport va sog‘lomlashtirish jarayonlarining natijadorligi Yangi O‘zbekistonni barpo etish vazifalari bilan uzviy bog‘liq ekanini anglagan holda temir intizom bilan harakat qilishimiz lozim. Fursatdan foydalanib, O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi tashkil etilganligining 30 yilligi munosabati bilan bizni har jihatdan qo‘llab- quvvatlab kelayotgan, barcha zarur sharoitni yaratib berayotgan davlatimiz va hukumatimiz rahbarlariga va shaxsan muhtaram Prezidentimiz Shavkat Miromonovich Mirziyoyevga, shuningdek biz bilan hamkorlik qilib kelayotgan Turizm va sport vazirligiga, faxriylarimizga va sport federatsiyalariga o‘z minnatdorchilikimizni izhor etamiz.”, – dedi MOQ rahbari.
Tadbir davomida MOQ tashkil etilishida bevosita ishtirok etgan va uzoq yillar Qo‘mita vitse-prezidenti lavozimida ishlagan Igor Baraban, 2005-2009 yillar MOQni boshqargan Rustam Qurbonov ham so‘z olib, bugungi kunda Prezidentimiz va hukumatimiz tomonidan Olimpiya harakati rivojiga ko‘rsatilayotgan e’tibor haqida gapirib o‘tishdi. Shuningdek, Igor Petrovich Rustam Shoabdurahmonovga tarixiy hujjat – O‘zbekiston MOQ tashkil etilgani haqidagi 1-protokolning nusxasini taqdim qildi.
Tadbir davomida Olimpiyachilarimiz nomidan Mustaqil O‘zbekiston uchun yozgi Olimpiya o‘yinlarida birinchi oltin medalni taqdim qilgan Sidney-2000 Olimpiadasi chempioni Muhammadqodir Abdullayev o‘z tabriklarini yo‘lladi.
Shundan so‘ng Aziz Abduhakimov hukumatimiz, Turizm va sport vazirligi nomidan barchani qutladi.
“Bugun juda muhim tadbirda birgalikda jam bo‘ldik. Afsuski, hozirgi vaqtda yuzaga kelgan epidemiologik vaziyat sabab bayramni katta hajmda o‘tkaza olmayapmiz. Biroq epidemiologik vaziyat barqarorlashgach, Xalqaro Olimpiya qo‘mitasi, Osiyo Olimpiya kengashi va boshqa yirik xalqaro sport tashkilotlarining vakillari ishtirokida mazkur bayramni o‘zgacha shukuhda nishonlashni rejalashtirganmiz. Prezidentimiz Olimpiya harakatini qo‘llab-quvvatlashga qaratayotgan e’tiborlari barchangizga ma’lum. Yaqinda Oksana Chusovitina, Bahodir Jalolov kabi sportchilarimiz sharafiga ularning maktablari ochiladi. Fursatdan foydalanib, yana bir bor barchangizni bugungi ayyom bilan samimiy muborakbod etaman!”, – dedi Aziz Abduhakimov.
Tadbir davomida uzoq yillar mamlakatimizda sog‘lom turmush tarzi, Olimpizm g‘oyalari targ‘ibotida faoliyat olib borgan ko‘plab insonlarga, sport federatsiya va assotsiatsiyalariga O‘zbekiston MOQning esdalik sovg‘alari taqdim etildi.
Bayramning ajoyib qismlaridan biri og‘ir atletika bo‘yicha jahon rekordini o‘rnatgan ilk o‘zbek polvoni, og‘ir atletikamiz rivojiga o‘zining salmoqli hissasini qo‘shgan Erkin ota Karimovni tavallud ayyomi bilan qutlash bo‘ldi. Qo‘mitamiz bilan bir kunda tavallud topgan Erkin ota bugun roppa-rosa 80 yoshni qarshi oldilar. MOQ hamda O‘zbekiston og‘ir atletika federatsiyasi u kishini ushbu muborak yosh bilan qutlab, esdalik sovg‘alarini topshirishdi.
Tadbir soʻngida Rustam Shoabdurahmonov davlatimiz rahbarining qoʻllab-quvvatlashi ostida MOQ hamda Turizm va sport vazirligi Yangi Oʻzbekiston uchun yangi gʻalabalar taqdim qilish yoʻlida birgalikda faoliyat olib borishini taʼkidlab, barchaga oʻzining samimiy tilaklarini yoʻlladi.

21 January 2022 6720
Today the National Olympic Committee of Uzbekistan celebrated its 30th anniversary. The celebration was attended by Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan, Minister of Tourism and Sports Mr. Aziz Abdukhakimov, National Olympic Committee of Uzbekistan leadership headed by its President Mr. Rustam Shaabdurakhmonov, President of the National Paralympic Committee Mr. Mukhtorkhon Tashkhodzhaev, veterans champions and Olympic medalists, who devoted their lives to promoting the Olympic Movement in our country and creating the Committee. The event was led by the NOC Uzbekistan Secretary General Mr. Oybek Kasimov, who noted its basic essence.
After the introductory part, a special video dedicated to the 30th anniversary of the NOC of Uzbekistan was presented and Mr. Rustam Shaabdurakhmanov sent a holiday greeting to the Olympic Family.
“In the short time the National Olympic Committee of Uzbekistan has brought a cooperation with the International Olympic Committee, the Olympic Council of Asia and a number of international sports federations and organizations to a new level. Realizing that today the effectiveness of sports and recreational processes is linked with the aims of building New Uzbekistan, we must act with iron discipline. Taking this opportunity, in connection with the 30th anniversary of the formation of the National Olympic Committee of Uzbekistan, we express our gratitude to the head of the State and the Government, who provide us with all possible support, creating all the necessary conditions, and personally to the respected President Mr. Shavkat Miromonovich Mirziyoyev, as well as the Ministry of Tourism and Sports, cooperating with us, our veterans and sports federations.", the head of the NOC said.
During the event, Mr. Igor Baraban, who was directly involved in the creation of the NOC and served as Vice-President of the Committee for many years, and Mr. Rustam Kurbanov, who headed the NOC in 2005-2009, mentioned the attention, paid by the President and the Government to the development of the Olympic Movement these days. Mr. Igor Baraban handed a copy of the historical document - Protocol No. 1 on the establishment of the NOC of Uzbekistan to Mr. Rustam Shaabdurakhmonov.
During the event, on behalf of our Olympians, the champion of the 2000 Summer Olympic Games in Sydney Mr. Muhammadkodir Abdullayev, who presented the first gold medal at the Summer Olympic Games to Independent Uzbekistan, expressed his congratulations.
Mr. Aziz Abdukhakimov greeted everyone on behalf of the Government and the Ministry of Tourism and Sports.
"Today we have gathered at a very important event. Unfortunately, due to the current epidemiological situation, we cannot hold a large-scale holiday. However, as soon as this situation stabilizes, we are planning to celebrate this event with the participation of the representatives of the International Olympic Committee , the Olympic Council of Asia and other major international sports organizations. You all know the attention paid by the President to the support of the Olympic Movement. Very shortly there will be opened schools in honor of our eminent athletes such as Oksana Chusovitina and Bakhodir Jalolov. Taking this opportunity, I once again sincerely congratulate all of you on this holiday!" Mr. Aziz Abdukhakimov said.
During the event, many representatives of the National Sports Federations and Associations, who have been promoting the ideas of a healthy lifestyle and Olympism in the country for many years, received memorable gifts from the NOC of Uzbekistan.
One of the remarkable parts of the event was congratulations on the birthday of the first Uzbek athlete, who set a world record in weightlifting. Mr. Erkin Karimov made a significant contribution to the development of the Uzbek school of this sport. Mr. Karimov turns 80 today and the NOC as well as the Weightlifting Federation of Uzbekistan congratulated him on his anniversary and presented him with memorable gifts.
At the end of the event, Mr. Rustam Shaabdurakhmanov noted that with the support of the head of state, the NOC and the Ministry of Tourism and Sports would cooperate on the path of ensuring new victories for New Uzbekistan, and sent his sincere wishes to everyone.