Olimpiya oilasi MOQning 30 yilligini ko‘tarinki ruhda nishonladi
Bugun O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi tashkil etilganiga 30 yil to‘lishi munosabati bilan Qo‘mita binosida bayram tadbiri bo‘lib o‘tdi. Unda O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari, Turizm va sport vaziri Aziz Abduhakimov, Rustam Shoabdurahmonov boshchiligidagi MOQ rahbariyati, Milliy Paralimpiya qo‘mitasi raisi Muxtorxon Tashxodjayev, uzoq yillar yurtimizda Olimpiya harakati targ‘ibotida, Qo‘mitamiz tashkil etilishida mehnati singan faxriylar, Olimpiya o‘yinlari chempionlari va sovrindorlari ishtirok etishdi. Tadbirni MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov olib bordi va bugungi tadbir mohiyati haqida gapirib o‘tdi.
Kirish qismidan so‘ng O‘zbekiston MOQning 30 yillik faoliyatiga bag‘ishlab ishlangan maxsus videorolik qo‘yib berildi.
Shundan keyin Rustam Shoabdurahmonov Olimpiya harakati oilasiga o‘zining bayram tabrigini yo‘lladi.
“O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi o‘tgan qisqa vaqt ichida Xalqaro Olimpiya qo‘mitasi, Osiyo Olimpiya kengashi va qator xalqaro sport federatsiyalari hamda tashkilotlari bilan o‘zaro aloqalarni yangi bosqichga olib chiqdi. Bugungi kunda sport va sog‘lomlashtirish jarayonlarining natijadorligi Yangi O‘zbekistonni barpo etish vazifalari bilan uzviy bog‘liq ekanini anglagan holda temir intizom bilan harakat qilishimiz lozim. Fursatdan foydalanib, O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi tashkil etilganligining 30 yilligi munosabati bilan bizni har jihatdan qo‘llab- quvvatlab kelayotgan, barcha zarur sharoitni yaratib berayotgan davlatimiz va hukumatimiz rahbarlariga va shaxsan muhtaram Prezidentimiz Shavkat Miromonovich Mirziyoyevga, shuningdek biz bilan hamkorlik qilib kelayotgan Turizm va sport vazirligiga, faxriylarimizga va sport federatsiyalariga o‘z minnatdorchilikimizni izhor etamiz.”, – dedi MOQ rahbari.
Tadbir davomida MOQ tashkil etilishida bevosita ishtirok etgan va uzoq yillar Qo‘mita vitse-prezidenti lavozimida ishlagan Igor Baraban, 2005-2009 yillar MOQni boshqargan Rustam Qurbonov ham so‘z olib, bugungi kunda Prezidentimiz va hukumatimiz tomonidan Olimpiya harakati rivojiga ko‘rsatilayotgan e’tibor haqida gapirib o‘tishdi. Shuningdek, Igor Petrovich Rustam Shoabdurahmonovga tarixiy hujjat – O‘zbekiston MOQ tashkil etilgani haqidagi 1-protokolning nusxasini taqdim qildi.
Tadbir davomida Olimpiyachilarimiz nomidan Mustaqil O‘zbekiston uchun yozgi Olimpiya o‘yinlarida birinchi oltin medalni taqdim qilgan Sidney-2000 Olimpiadasi chempioni Muhammadqodir Abdullayev o‘z tabriklarini yo‘lladi.
Shundan so‘ng Aziz Abduhakimov hukumatimiz, Turizm va sport vazirligi nomidan barchani qutladi.
“Bugun juda muhim tadbirda birgalikda jam bo‘ldik. Afsuski, hozirgi vaqtda yuzaga kelgan epidemiologik vaziyat sabab bayramni katta hajmda o‘tkaza olmayapmiz. Biroq epidemiologik vaziyat barqarorlashgach, Xalqaro Olimpiya qo‘mitasi, Osiyo Olimpiya kengashi va boshqa yirik xalqaro sport tashkilotlarining vakillari ishtirokida mazkur bayramni o‘zgacha shukuhda nishonlashni rejalashtirganmiz. Prezidentimiz Olimpiya harakatini qo‘llab-quvvatlashga qaratayotgan e’tiborlari barchangizga ma’lum. Yaqinda Oksana Chusovitina, Bahodir Jalolov kabi sportchilarimiz sharafiga ularning maktablari ochiladi. Fursatdan foydalanib, yana bir bor barchangizni bugungi ayyom bilan samimiy muborakbod etaman!”, – dedi Aziz Abduhakimov.
Tadbir davomida uzoq yillar mamlakatimizda sog‘lom turmush tarzi, Olimpizm g‘oyalari targ‘ibotida faoliyat olib borgan ko‘plab insonlarga, sport federatsiya va assotsiatsiyalariga O‘zbekiston MOQning esdalik sovg‘alari taqdim etildi.
Bayramning ajoyib qismlaridan biri og‘ir atletika bo‘yicha jahon rekordini o‘rnatgan ilk o‘zbek polvoni, og‘ir atletikamiz rivojiga o‘zining salmoqli hissasini qo‘shgan Erkin ota Karimovni tavallud ayyomi bilan qutlash bo‘ldi. Qo‘mitamiz bilan bir kunda tavallud topgan Erkin ota bugun roppa-rosa 80 yoshni qarshi oldilar. MOQ hamda O‘zbekiston og‘ir atletika federatsiyasi u kishini ushbu muborak yosh bilan qutlab, esdalik sovg‘alarini topshirishdi.
Tadbir soʻngida Rustam Shoabdurahmonov davlatimiz rahbarining qoʻllab-quvvatlashi ostida MOQ hamda Turizm va sport vazirligi Yangi Oʻzbekiston uchun yangi gʻalabalar taqdim qilish yoʻlida birgalikda faoliyat olib borishini taʼkidlab, barchaga oʻzining samimiy tilaklarini yoʻlladi.

Олимпийская семья отметила 30-летие НОК
Сегодня, в связи с 30-летием со дня образования Национального Олимпийского комитета Узбекистана, здесь состоялось праздничное мероприятие. В нём приняли участие заместитель Премьер-Министра Республики Узбекистан, министр Туризма и спорта Азиз Абдухакимов, руководство НОК во главе с Рустамом Шаабдурахмоновым, председатель Национального Паралимпийского комитета Мухторхон Ташходжаев, ветераны, посвятившие свою жизнь пропаганде Олимпийского движения в нашей стране, созданию нашего Комитета, чемпионы и призёры Олимпийских игр. Мероприятие провёл Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, который рассказал о его сути.
После вступительной части был продемонстрирован специальный видеоролик, посвящённый 30-летию НОК Узбекистана.
После этого Рустам Шаабдурахманов направил семье Олимпийского движения праздничное поздравление.
“За прошедшее короткое время Национальный Олимпийский комитет Узбекистана вывел на новый уровень взаимодействие с Международным Олимпийским комитетом, Олимпийским Советом Азии и рядом международных спортивных Федераций и Организаций. Осознавая, что сегодня эффективность спортивно-оздоровительных процессов неразрывно связана с задачами построения Нового Узбекистана, мы должны действовать с железной дисциплиной. Пользуясь случаем, в связи с 30-летием со дня образования Национального Олимпийского комитета Узбекистана выражаем признательность руководителям государства и Правительства, оказывающим нам всемерную поддержку, создающим все необходимые условия, и лично уважаемому Президенту Шавкату Миромоновичу Мирзиёеву, а также сотрудничающему с нами министерству Туризма и спорта, нашим ветеранам и спортивным Федерациям.",- отметил глава НОК.
В ходе мероприятия выступили Игорь Барабан, принимавший непосредственное участие в создании НОК и долгие годы занимавший пост вице-президента комитета, и Рустам Курбанов, возглавлявший НОК в 2005-2009 годах, а также рассказали о внимании, оказываемом сегодня Президентом и Правительством развитию Олимпийского движения. Игорь Петрович вручил Рустаму Шаабдурахмонову копию исторического документа – протокола № 1 о создании НОК Узбекистана.
В ходе мероприятия от имени наших Олимпийцев свои поздравления направил чемпион Летних Олимпийских игр 2000 года в Сиднее Мухаммадкодир Абдуллаев, подаривший первую золотую медаль на летних Олимпийских играх Независимому Узбекистану.
После этого Азиз Абдухакимов поприветствовал всех от имени Правительства, Министерства Туризма и спорта.
"Сегодня мы собрались вместе на очень важном мероприятии. К сожалению, в настоящее время из-за сложившейся эпидемиологической ситуации мы не можем провести праздник в больших объёмах. Однако, как только данная ситуация стабилизируется, мы планируем отметить этот праздник с участием представителей Международного Олимпийского комитета, Олимпийского совета Азии и других крупных международных спортивных Организаций. Всем вам известно внимание, уделяемое Президентом поддержке Олимпийского движения. Совсем скоро в честь таких наших именитых спортсменов, как Оксана Чусовитина, Баходир Жалолов откроются их школы. Пользуясь случаем, ещё раз искренне поздравляю всех вас с сегодняшним праздником!", - сказал Азиз Абдухакимов.
В ходе мероприятия многим людям, долгие годы занимавшимся пропагандой идей здорового образа жизни и Олимпизма в стране, спортивным Федерациям и Ассоциациям были вручены памятные подарки НОК Узбекистана.
Одной из замечательных частей праздника стало поздравление с днём рождения первого узбекского спортсмена, установившего мировой рекорд по тяжёлой атлетике, Эркина Каримова, внёсшего весомый вклад в развитие узбекской школы данного вида спорта. Эркину Каримову сегодня исполняется ровно 80 лет. НОК и Федерация тяжёлой атлетики Узбекистана поздравили его с юбилеем и вручили ему памятные подарки.
В завершение мероприятия Рустам Шаабдурахманов отметил, что при поддержке главы государства НОК и Министерство Туризма и спорта будут сотрудничать на пути обеспечения новых побед для Нового Узбекистана, и направил всем свои искренние пожелания.