Xabar berganimizdek, ayni kunlarda suzish boʻyicha Oʻzbekiston terma jamoasi Respublika Olimpiya zaxiralari kollejida mavsumdagi ilk oʻquv-mashgʻulot yigʻinini olib bormoqda. Bugun MOQ raisi Rustam Shoabdurahmonov suzuvchilarimizning yigʻiniga tashrif buyurdi.
Mashgʻulot yakunlangandan soʻng MOQ rahbari sportchi va murabbiylarimiz bilan suhbatlashib, atletlarimizga yaratilgan sharoit bilan yaqindan tanishdi, ularning ijtimoiy ahvoli va muammolarini oʻrgandi. Qayd etish joiz, Rustam Shoabdurahmonov murabbiylarning faoliyati boʻyicha tanqidiy fikr bildirdi.
Mashgʻulot jarayonida trenerlarning ish jurnalidan foydalanmasligi, oʻquv-mashgʻulot rejasi va dasturlar federatsiya rahbariyati hamda Oliy sport mahorat maktabi bilan kelishilmagani, murabbiylar xonasi kerakli jihozlar bilan taʼminlanmagani yuzasidan keskin fikrlar bildirildi. Oʻz navbatida, MOQ raisi bu kabi holatlar qayta takrorlanmasligi boʻyicha mutasaddilarni qatʼiy ogohlantirdi.
2022-yil oldinda kutib turgan yirik musobaqalarda suzish boʻyicha terma jamoamiz ham ishtirok etadi. Maʼlumki, ushbu sport turi yirik kompleks musobaqalarda eng koʻp medal beradigan dasturlarga ega. Uchrashuv yakunida Qoʻmita rahbari federatsiya masʼullariga sportchilarni tayyorlashda tizimli yoʻlga qoʻyilgan ish va temir intizom bilan faoliyat olib borish boʻyicha koʻrsatmalar berdi.

Глава НОК раскритиковал работу тренеров по плаванию
Как мы сообщали ранее, в настоящее время сборная Узбекистана по плаванию проводит первые в стартовавшем сезоне учебно-тренировочные сборы в Республиканском колледже олимпийского резерва. Сегодня председатель НОК Рустам Шаабдурахманов посетил тренировки наших пловцов.
После завершения занятий глава НОК побеседовал с нашими спортсменами и тренерами, ознакомился с условиями, созданными для наших атлетов, изучил их социальное положение и проблемы. Стоит отметить, что Рустам Шаабдурахманов критически отозвался о работе наставников.
Тренерам были высказаны резкие замечания по поводу неиспользования рабочего журнала, несогласия с руководством Федерации и Высшей школой спортивного мастерства в плане тренировок и программы. Со своей стороны, председатель НОК строго предупредил должностных лиц о том, чтобы подобные случаи больше не повторялись.
В свою очередь надо отметить, что наша сборная по плаванию также примет участие в крупных соревнованиях, которые входят в календарный план 2022 года. Как известно, на крупных комплексных соревнованиях в данном виде спорта разыгрывается наибольшее количество комплектов наград. Глава Комитета призвал ответственных лиц к систематической работе по подготовке отечественных атлетов и работе с железной дисциплиной.