Oʻzbekiston zamonaviy beshkurash federatsiyasi bosh kotibi, Oʻzbekiston polo federatsiyasi raisi oʻrinbosari Kseniya Gulyamova Xalqaro zamonaviy beshkurash ittifoqi (UIPM) Ijroiya qoʻmitasi qarori bilan 2024-yilgacha tashkilotning ayollar komissiyasi aʼzoligiga saylandi. Hamyurtimizning nomzodini Ijroiya qoʻmitasiga UIPM prezidenti doktor Klaus Shorman taqdim etgan edi.
Eslatib oʻtamiz, 2021-yil 27-28-noyabr kunlari boʻlib oʻtgan UIPM Onlayn kongressida Oʻzbekiston zamonaviy beshkurash federatsiyasi UIPM Xotin-qizlar komissiyasini tuzishni soʻrab murojaat qilgan edi. Bundan koʻzlangan maqsad murabbiylar, hakamlar va sportchilar oʻrtasida gender tengligiga erishish. Milliy federatsiyalar rahbarlari Xotin-qizlar komissiyasini tuzish uchun 95 foizdan ortiq ovoz bergan.
Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi Kseniya Gulyamovani yangi lavozimga saylangani bilan qutlab, uning kelgusi faoliyatida omad tilaydi.

Новый статус Ксении Гулямовой в UIPM
Генеральный секретарь Федерации современного пятиборья Узбекистана, заместитель председателя Федерации поло Узбекистана Ксения Гулямова решением Исполнительного комитета Международного союза современного пятиборья (UIPM) избрана членом женской комиссии организации до 2024 года. Кандидатура нашей соотечественницы была представлена в Исполнительный комитет Президентом UIPM доктором Клаусом Шорманом.
Напомним, что на прошедшем 27-28 ноября 2021 года онлайн-конгрессе UIPM Федерация современного пятиборья Узбекистана обратилась с просьбой о создании женской комиссии Международной организации. Целью этого является достижение гендерного равенства между спортсменами, тренерами, судьями. Главы Национальных федераций различных стран проголосовали более чем на 95% за создание женской комиссии.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравляет Ксению Гулямову с избранием на новую должность и желает ей успехов в дальнейшей деятельности.