Oʻzbek tennisining malikasi Iroda Toʻlaganovani tabriklaymiz!
Bugun oʻzbek tennisining taniqli vakillaridan biri Iroda Toʻlaganova tavallud ayyomini nishonlamoqda.
Iroda Toʻlaganova 1982-yil 7-yanvarda Toshkent shahrida tavallud topgan. Professional sportchi sifatida 1999-yildan oʻz faoliyatini boshlagan. Tennis boʻyicha Butunjahon oʻsmirlar oʻyinlari bronza medali sovrindori (1998, Moskva), oʻsmir qizlar oʻrtasida Osiyo chempionati (1999, Fukuoka), “Wimbledon” (1999, London) va juftlikda “US Open” turnirlari (1999, Nyu-York) gʻolibi. Pusanda boʻlib oʻtgan Osiyo oʻyinlari chempioni (2002-yil). 2006 va 2007-yillarda Osiyo chempioni.
“Oʻzbekiston Respublikasida xizmat koʻrsatgan sportchi” va “Oʻzbekiston iftixori” faxriy unvonlari, “Shuhrat” medali sohibasi. Hozirda Oʻzbekiston tennis federatsiyasining Bosh kotibi va Osiyo tennis federatsiyasining vitse-prezidenti sifatida faoliyat olib bormoqda.
Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi Iroda Botirovnani tavallud ayyomi bilan tabriklab, unga uzoq umr, sihat-salomatlik va ulkan muvaffaqiyatlar tilab qoladi.

Поздравляем королеву узбекского тенниса - Ироду Туляганову!
Туляганова Ирода Батыровна родилась 7 января 1982 года в Ташкенте. В 1999 году начала свою профессиональную карьеру. Бронзовый призёр Всемирных Юношеских игр в Москве. Победительница 3 соревнований из серии WTA (Ташкент-2000, Вена-2001, Нокке-Хейт-2001), а также поднималась на высшую ступень пьедестала почёта: на юношеском чемпионате Азии (Фукуока, 1999), "Wimbledon" (1999, Лондон) и "US Open" в парном разряде (1999, Нью-Йорк) . Чемпионка Азиатских игр 2002 года (Пусан) и континентальных первенств 2006 и 2007 года.
Обладательница почётных званий «Заслуженная спортсменка Республики Узбекистан» и «Узбекистон ифтихори». Награждена медалью «Шухрат». В настоящее время является Генеральным секретарем Федерации тенниса Узбекистана и вице-президентом Азиатской федерации тенниса.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана искренне поздравляет Ироду Туляганову с Днём рождения, желает ей здоровья, успехов и благополучия.