Pavel Xan: "Maqsadimiz yangi yilda yangi chempionlarni kashf qilish"
Tugab borayotgan 2021-yil unutilmas voqealarga boy bo'ldi. Unda bir yil ortga surilgan Tokio-2020 Olimpiya o'yinlari o'tkazildi. Bu nufuzli musobaqa ko'plab muxlislarga unutilmas va quvonchga boy onlarni tuhfa etdi. O'zbekiston delegatsiyasi uchun ushbu Olimpiya o'yinlari taekvondo bo'yicha tarixiy oltin medal qo'lga kiritilgani bilan yanada esda qolarli bo'ldi. Ulug'bek Rashitov sharafiga Yaponiyada O'zbekiston Respublikasi Davlat madhiyasi yangradi. 19 yoshli Ulug'bek yosh bo'lsada, faoliyati yorqin g'alabalarga boy. Qahramonimiz ustozi Pavel Xan bilan bolaligidan bu muvaffaqiyatlar sari qadam bosgan. E'tiboringizga taekvondo bo'yicha O'zbekiston Milliy terma jamoa bosh murabbiyi bilan tashkil qilgan suhbatimizni havola qilamiz.
– Pavel Afanasiyevich, Tokio-2020 Olimpiadasi chempioni Ulug'bek Rashitovni qanday tasvirlab bera olasiz?
– Ulug'bekni 13 yildan ortiq vaqtdan beri taniyman. Rashitov bilan bo'lgan ilk uchrashuvimiz hamon yodimda. Olti yoshli bolakayni ko'rganimda, uning jismoniy kuchi meni hayratga solgan edi. Elementlarning barchasi uyda mustaqil ishlab chiqilganini bilgach, bu o'zbek taekvondosining kelajagi ekanini angladim. Uning jangovar xarakteri meni hayratga soldi. O'sha paytda ham u qat'iy, maqsadi sari intiladigan bola edi. Olimpiya medali sari bosilgan murakkab yo'l, albatta, astoydil mashg'ulot orqali bo'ldi. Biz davlatimiz ishonchini oqlay olganimizdan xursandmiz.
– Darhaqiqat, Olimpiada medali bebaho quvonch beradi. 2021- yilda boshqa xalqaro turnirlar ham bo'lib, unda atletlarimiz ancha yuqori natija ko'rsatishdi. Bu muvaffaqiyatlar murabbiy sifatida sizga qanchalik motivatsiya beradi?
– Men uchun sportchilarimizning har bir medali qimmatli, chunki uning ortida ulkan mehnat, puxta va qat'iy tayyorgarlik yotibdi. Tokio-2020 dan oldin bo'lib o'tgan qit'a chempionatini alohida ta'kidlab o'tmoqchiman. 14-18-iyun kunlari Livanda bo'lib o'tgan Osiyo chempionatida terma jamoamiz 10 ta medal qo'lga kiritib, tariximizdagi eng yaxshi natijani ko'rsatdik.
Osiyo chempionati yakunlariga ko'ra, O'zbekiston delegatsiyasi uchta oltin, bitta kumush va oltita bronza medalni qo'lga kiritib, umumjamoa hisobida ikkinchi o'rinni egalladi.
– Bo'lajak sport mavsumi uchun qanday maqsad qo'yilgan?
– Albatta, bu Xitoydagi epidemiologik vaziyat tufayli keyingi yilga qoldirilgan jahon chempionati. So'ngra Xanchjou shahrida bo'lib o'tadigan Osiyo o'yinlari va kattalar o'rtasidagi qit'a chempionatida muvaffaqiyatli ishtirok etish jamoamizning asosiy maqsadi.
– Xanchjou-2022 Osiyo o'yinlari uchun terma jamoa tarkibi qachon shakllanadi?
– Osiyo o'yinlari uchun ro'yxat ushbu musobaqalar oldidan oraliq chempionatlar natijalari asosida shakllanadi. Bu haqida gapirishga hali erta. Hali vaqt oldinda. Barchasini mashg'ulot va musobaqa natijalari ko'rsatadi.

29 Декабря 2021 4776
Уходящий 2021 год был полон незабываемых событий. В нем проходили Олимпийские игры в Токио-2020 , которые были отложены на год. Это престижное соревнование подарило многим поклонникам незабываемые и радостные моменты. Для делегации Узбекистана эти Олимпийские игры стали ещё более запоминающимися с завоеванием исторической золотой медали по таэквондо. В честь Улугбека Рашитова в Японии прозвучал Государственный Гимн Республики Узбекистан. 19-летний Улугбек хоть и молод, но его карьера полна ярких побед. Наш герой шагнул к этим успехам с детства вместе со своим наставником Павлом Ханом. Представляем вашему вниманию нашу беседу с главным тренером национальной сборной Узбекистана по таэквондо.
- Павел Афанасьевич, как вы можете описать чемпиона Олимпиады Токио-2020 Улугбека Рашитова?
– Я знаю Улугбека уже более 13 лет. До сих пор помню нашу первую встречу с Рашитовым. Когда я увидел шестилетнего мальчика, я был поражен его физической силой. Когда я узнал, что все элементы были разработаны самостоятельно дома, я понял, что это будущее узбекского таэквондо. Я был поражен его боевым характером. Даже тогда он был твёрдым, целеустремленным ребёнком. Сложный путь, пройденный к олимпийской медали, был, конечно, благодаря усердным тренировкам. Мы рады, что смогли оправдать доверие нашего государства.
– Действительно, олимпийская медаль дарит неоценимую радость. В 2021 году прошли и другие международные турниры, где наши атлеты показали достаточно высокие результаты. Насколько эти успехи мотивируют вас как тренера?
– Для меня каждая медаль наших спортсменов ценна, потому что за ней стоит огромный труд, тщательная и упорная подготовка. Отдельно хочется отметить континентальный чемпионат, который проходил до Токио-2020. На чемпионате Азии, проходившем в Ливане с 14 по 18 июня, наша сборная завоевала 10 медалей, показав лучший результат в своей истории.
По итогам чемпионата Азии делегация Узбекистана заняла второе место в общекомандном зачете, завоевав три золотые, одну серебряную и шесть бронзовых медалей.
– Какова цель предстоящего спортивного сезона?
– Конечно, это чемпионат мира, который перенесли на следующий год из-за эпидемиологической ситуации в Китае. Тогда главной целью нашей команды станет успешное участие в Азиатских играх и взрослом континентальном чемпионате, которые пройдут в Ханчжоу.
– Когда будет сформирован состав сборной для Азиатских игр в Ханчжоу-2022?
- Список для Азиатских игр формируется по итогам промежуточных чемпионатов перед этими соревнованиями. Об этом пока рано говорить. Время ещё впереди. Все они отображаются в результатах обучения и соревнований.
– К каким соревнованиям сейчас готовится сборная?
– В настоящее время мы формируем состав сборной на новый сезон. Есть изменения в некоторых весовых категориях, мы готовим новых чемпионов. Разбиваем, какой спортсмен будет участвовать в соревнованиях в зависимости от календаря.