Xalqaro dzyudo federatsiyasi qoidalarga o‘zgartirish kiritdi
Har Olimpiya siklida deyarli barcha sport turlarida qonun-qoidalarga o‘zgartirishlar kiritiladi. Bu borada Xalqaro dzyudo federatsiyasi ham qoidalarga kichik o‘zgarishlar qilishga qaror qilgan. Federatsiya saytida Parij-2024 Olimpiada sikli uchun yangi qoidalar haqida videodastur chop etildi. Unda IJF hakamlar supervayzeri va sharhlovchisi Neyl Adams batafsil tushuntirish bergan. Masalan,
- Hujumga o‘tgan dzyudochi usulni bajarishda tanaffussiz harakatni oxiriga yetkazsa, doimgidek baho beriladi. Biroq baho keltirilmagan harakatdan so‘ng yerdagi raqibga boshqa usul qo‘llash bundan buyon ochko keltirmaydi.
- Usulga tushib qolgan dzyudochi yiqilayotganda tirsagi yoki qo‘lini matga qo‘yib olsa, raqibiga baho berilishi barоbarida o‘ziga shido (ogohlantirish) ham ko‘rsatiladi.
- Dzyudochilar tilida aytganda, koreys yoki mo‘g‘ilcha yo‘nalishdagi seo-nagi usulini bajarish ham taqiqlanib, bunday usulga o‘tgan vakilga shido beriladi.
- Kurash vaqtida raqibning kimonodan ushlash holatini uzsayu, o‘zi darhol hujumga o‘tmasa, shido ko‘rsatiladi.
- Bellashuv vaqti kiyim va sochlarni tartibga keltirib olish uchun qo‘shimcha 1 marotabadan ruxsat beriladi. Ikkinchi va uchinchi shunday urunishlar vaqt cho‘zishga urunish deb hisoblanib, bu ishni qilgan dzyudochi shido bilan jazolanadi.
Bu yangi qoidalarning ba’zi e’tiborlilari. Bu haqida batafasil Xalqaro dzyudo federatsiyasining rasmiy saytida tanishib olish mumkin. Mazkur o‘zgarishlar 26-28 yanvar kunlari Portugaliyaning Odivelash shahrida o‘tadigan Gran-pri musobaqasidan boshlab Parij-2024 sikli yakunigacha amal qiladi.

IJF внесла изменения в правила
В каждом Олимпийском цикле вносятся изменения в правила практически во всех виды спорта. В связи с этим Международная федерация дзюдо также решила внести небольшую корректировку в условия организации соревнований по данной дисциплине. На сайте Федерации опубликован видеоролик о новых правилах Олимпийского цикла Париж-2024. В нём супервайзер судей и комментатор IJF Нейл Адамс дал подробное объяснение.
Когда дзюдоист, перешедший в атаку, завершает движение без перерыва при выполнении метода, ему выставляется такая же оценка, как и всегда. Однако применение другого метода к противнику, который на земле после недооцененного подхода больше не приносит очков.
Если дзюдоист, попавший в болевой приём, при падении упёрся локтем или рукой на татами, то его оппоненту выставляется оценка, в которой также указывается шидо (предупреждение) самому себе.
Говоря языком дзюдоистов, также запрещено выполнять технику сео-наги корейского или монгольского направления, а представителю, приминившему такой метод, даётся шидо.
Если во время поединка соперник овладевает позой захвата за кимоно, а сам не сразу переходит в атаку, то показывается ему шидо.
Во время соревнований даётся дополнительно 1 раз привести одежду и волосы в порядок. Второй и третий разы считаются попыткой тянуть время, и дзюдоист, который делает это, наказывается шидо.
Вот некоторые приёмы из новых правил. Об этом можно узнать на официальном сайте Международной федерации дзюдо. Данные изменения будут действовать начиная с Гран-при, который пройдет 26-28 января в португальском городе Одивелаш до окончания цикла Париж-2024.