Suzish boʻyicha Oʻzbekiston kubogining toʻrtinchi kuni ortda qoldi
Xabaringiz bor, shu kunlarda poytaxtimizdagi Respublika olimpiya zaxiralari kollejida suzish boʻyicha Oʻzbekiston kubogi musobaqalari qizgʻin davom etmoqda. Bugun musobaqaning toʻrtinchi kuni 50 va 800 metr masofaga erkin, 200 metrga kompleks usulda suzish boʻyicha erkaklar va ayollar oʻrtasida musobaqalar boʻlib oʻtdi.
Qizgʻin kechgan bahslarning yakunlariga koʻra 50 metrga erkin usulda suzishda toshkentlik Aleksey Tarasenko belgilangan masofani 22.69 soniyada bosib oʻtib, birinchi oʻrinni egalladi. Shu tariqa, tajribali sportchimiz shaxsiy hisobdagi musobaqalarda toʻrtinchi oltin medalga sazovor boʻldi. Batafsil:
50 metr, erkin suzish (erkaklar)
1. Aleksey Tarasenko (Toshkent) – 22.69
2. Xurshid Tursunov (Navoiy) – 22.84
3. Xojiakbar Abdujalilov (ROSMM) – 23.81
Xuddi shu yoʻnalishda xotin-qizlar oʻrtasida boʻlib oʻtgan musobaqada gʻoliblik Respublika oliy sport mahorati maktabi vakili Natalya Kritininaga (27.26 soniya) nasib etdi.
200 metr, kompleks (erkaklar):
1. Yegor Petryakov (ROSMM) – 2:08.97
2. Mixail Kleshko (Sirdaryo) – 2:13.21
3. Aleksey Tarasenko (Toshkent) – 2:16.34
Ushbu yoʻnalishda ayollar oʻrtasidagi musobaqada Respublika oliy sport mahorati maktabi vakili Anastasiya Zelinskayaga (2:27.86) teng keladigan boʻlmadi.
Toʻrtinchi kungi bahslar 800 metr masofaga erkin usulda suzish musobaqasi bilan yakunlandi. Unda Abdujalil Abdugʻaniyev (9:00.03) marraga birinchi boʻlib yetib keldi va oltin medalga sazovor boʻldi. Ushbu masofada kumush medal Nikita Kornilovga (9:00.63) nasib etdi.

Четвертый день Кубка Узбекистана по плаванию остался позади
Как вам известно, в столичном Республиканском колледже олимпийского резерва в эти дни в самом разгаре соревнования на Кубок Узбекистана по плаванию. Сегодня, в четвертый день соревнований, прошли соревнования среди мужчин и женщин на дистанциях 50 и 800 метров вольным стилем и 200 метров комплексным плаванием.
По итогам соревнований в плавании вольным стилем на дистанции 50 метров Алексей Тарасенко из Ташкента занял первое место, преодолев дистанцию за 22.69 секунды. Таким образом, наша опытная спортсменка завоевала четвертую золотую медаль на соревнованиях в личном зачете. Подробнее:
50 метров вольным стилем (мужчины)
1. Алексей Тарасенко (Ташкент) – 22.69
2. Хуршид Турсунов (Навои) – 22.84
3. Хожиакбар Абдужалилов (Россия) – 23.81
В соревнованиях среди женщин в этом же направлении победу одержала представительница Республиканской школы высшего спортивного мастерства Наталья Критинина (27.26 секунды).
200 метров, комплекс (мужчины):
1. Егор Петряков (Росмолодежь) – 2:08.97
2. Михаил Клешко (Болгария) – 2:13.21
3. Алексей Тарасенко (Ташкент) – 2:16.34
В соревнованиях среди женщин в этом направлении не было равных представительнице Республиканской школы высшего спортивного мастерства Анастасии Зелинской (2: 27.86).
Соревнования четвертого дня завершились соревнованием по плаванию вольным стилем на дистанции 800 метров. Абдужалил Абдуганиев (9: 00.03) финишировал первым и завоевал золотую медаль. Серебряная медаль на этой дистанции досталась Никите Корнилову (9:00.63).