BAAga safar delegatsiyamiz uchun har tomonlama sermahsul va samarali oʻtdi
BAAning Dubay shahrida boʻlib turgan delegatsiyamiz Osiyo Olimpiya kengashi (OOK)ning 40-Bosh Assambleyasi doirasida mamlakatimizda sport taraqqiyotini yanada kuchaytirish, xorij davlatlari bilan tajriba almashish boʻyicha bir qator uchrashuvlarda ishtirok etishdi. Jumladan, delegatsiyamiz rahbari, OOK vitse-prezidenti Otabek Umarov qitʼamizda Olimpiya harakatida yuksak taraqqiy etgan davlatlarining sport sohasi yetakchilari, Milliy Olimpiya qoʻmitalari va Xalqaro tashkilotlar rahbarlari bilan uchrashuvlar oʻtkazdi. Mazkur tadbirlarda Oʻzbekiston MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov va Qoʻmita raisi oʻrinbosari Azizjon Kamilov ham qatnashdi.
Dasturning muhim uchrashuvlaridan biri Iordaniya Olimpiya qoʻmitasi prezidenti, Qirollik Oliy Hazratlari Faysal Al Husayn bilan oʻtdi. Xalqaro sport tashkilotlarida yirik amaliy tajribaga ega, OOK va XOQning qator komissiya va qoʻmitalari raisi va aʼzosi boʻlgan shaxs uchrashuv davomida mamlakatimizda Olimpiya harakati rivojidan yaxshi xabardorligini koʻrsatdi.
Tan olish lozim, Iordaniya soʻnggi yillarda futbol, boks, taekvondo kabi sport turlarida sezilarli oʻsishga erishmoqda. Uchrashuvda terma jamoalarimizning xalqaro maydondagi ishtirokini yuksaltirish, natijalarni yaxshilash maqsadida oʻzaro tajriba almashish, qoʻshma oʻquv-mashgʻulot yigʻinlarini oʻtkazish, yirik musobaqalarga birgalikda tayyorlanish boʻyicha fikr almashildi. Samimiy ruhda oʻtgan suhbatda u oʻz tajriba va koʻnikmalari bilan oʻrtoqlashdi.
“Bizda koʻplab salohiyatli aloqa nuqtalari va rivojlanish yoʻnalishlari mavjud, shuning uchun muzokaralarning asosiy qismi boʻlajak yirik musobaqalarga tayyorgarlik koʻrish boʻyicha hamkorlik masalalariga bagʻishlandi. Ishonchim komilki, biz hamkorlikning yangi bosqichiga qadam qoʻydik, bu ikki davlat uchun ham manfaatlidir.” – dedi uchrashuv yakunlariga koʻra Otabek Umarov.
Delegatsiyamiz aʼzolari safar davomida Birlashgan Arab Amirliklari Milliy Olimpiya qoʻmitasi prezidenti Shayx Ahmad bin Muhammad bin Roshid Al Maktum va BAA Sport bosh boshqarmasi raisi, mamlakat MOQ vitse-prezidenti Doktor Ahmad Abdulloh Xumeid Bel Xul Al Falasi bilan alohida uchrashishdi. Suhbatda Oʻzbekistonning koʻplab sport yoʻnalishlaridagi yetakchilik pozitsiyalari alohida qayd etildi. BAA, oʻz navbatida, bunday salmoqli natijalarga erishish imkonini beruvchi tajribani oʻzlashtirishdan manfaatdor.
Delegatsiyamiz rahbari oʻz navbatida Shayx Ahmad bin Muhammad bin Roshid Al Maktumga koʻrsatilgan mehmondoʻstlik uchun minnatdorlik bildirib, quyidagi fikrlarni ilgari surdi: “Professional sportchi mamlakatning asosiy sport amaldorlaridan biriga aylangani amirliklarda jismoniy tarbiya va sport taraqqiyotiga xizmat qiladi. Oliy Hazratlari Yaqin Sharq uchun anʼanaviy boʻlgan ot sporti boʻyicha koʻplab mukofotlar va xalqaro unvonlar sohibidirlar. Ishonchim komilki, ushbu uchrashuv har ikki mamlakat Milliy Olimpiya qoʻmitalari oʻrtasida yanada yaqin hamkorlikka yoʻl ochadi, bu esa oʻz navbatida OOKning strategik maqsadlaridan biridir. Agar bugun biz tashkilotimizning ikki muhim aʼzosi hamkorligiga turtki bera olgan boʻlsak, buning oʻzi katta muvaffaqiyatdir.” – deya oʻz fikrlarini izhor qildi Otabek Umarov.
Osiyo xokkey federatsiyasi Bosh kotibi Muhammad Tayab Ikrom bilan boʻlib oʻtgan uchrashuvda yurtimizda sportning ushbu turini yanada rivojlantirish, bunda xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlik aloqalarini kuchaytirish kabi masalalar yuzasidan fikr almashildi. Maʼlumki, ushbu mutaxassis mamlakatimizga koʻp bor tashrif buyuradi va Oʻzbekistonda chim ustida xokkey sportini rivojlantirish uchun katta yordam berib kelmoqda. Uning saʼy-harakatlari bilan Andijon viloyatida ushbu sportga ixtisoslashtirilgan zamonaviy maydon qurilgan edi.
Shuningdek, bu inson ishtirokida 2019-yil dekabr oyida poytaxtimizda yangi chim ustida xokkey maydonining qurilishiga tamal toshi qoʻyilgan. Uning tashabbusi bilan “Olimpiya birdamligi” tashkiloti orqali koʻrsatilayotgan koʻmak beqiyos. Ushbu koʻmak sharofati bilan Toshkentda birdaniga ikkita chim ustidagi xokkey maydonchasi tashkil etilmoqda. Bu esa 2025-yil Toshkentda oʻtadigan yoshlar Osiyo oʻyinlari dasturiga kiritilgan ushbu yoʻnalishdagi oʻyinlarni yuqori saviyada oʻtkazish imkonini beradi. Oʻz navbatida, Muhammad Tayab Ikrom soʻnggi yillarda mamlakatimizda Prezidentimiz boshchiligida olib borilayotgan keng koʻlamdagi islohotlar, sport rivojiga qaratilayotgan eʼtibor haqida oʻzining iliq fikrlarini bildirib oʻtdi.
Mazkur uchrashuvlar davomida OOK vitse-prezidenti Otabek Umarov davlatimiz rahbari tomonidan jismoniy tarbiya va sport, sogʻlom turmush tarzi targʻiboti boʻyicha olib borilayotgan amaliy ishlar, hukumatimizning bu borada qabul qilayotgan normativ hujjatlari haqida gapirib berdi.
Shuningdek, Osiyo Olimpiya kengashining Bosh assambleyasi doirasida OOK Prezidenti vazifasini bajaruvchi Raja Randxir Singx va OOK bosh direktori doktor Husayn Al-Musallam bilan muzokaralar, Milliy Olimpiya qoʻmitalari assotsiatsiyasi rahbari Robin Mitchell hamda Tashkilot Bosh kotibi Gunilla Lindberg bilan samarali muloqot oʻtkazildi. Sohaning yetakchi mutaxassislari bilan tajriba almashish oʻzbek sporti uchun har tomonlama foydalidir. Mazkur yigʻilishlar orqali yurtimiz sporti rivojini yangi bosqichga olib chiqish boʻyicha bir qator istiqbolli rejalar muhokama qilindi.

23 November 2021 3941
Our delegation, within the framework of the 40th General Assembly of the Olympic Council of Asia (OCA), took part in a number of meetings to further strengthen the development of sports in our country, exchange experience with foreign countries. In particular, the head of our delegation, OSA Vice-President Otabek Umarov held meetings with the leaders of the Olympic Movement of developed countries, heads of National Olympic Committees and International organizations. These events were also attended by the Secretary General of the NOC of Uzbekistan Oybek Kasimov and the Deputy Chairman of the Committee Azizjon Kamilov.
One of the important meetings was held with the President of the Jordanian Olympic Committee, Faisal Al-Hussein. A person with extensive practical experience in international sports organizations, who is chairman and member of a number of commissions and committees of the OCA and the IOC, during the meeting demonstrated good awareness of the development of the Olympic movement in our country.
Admittedly, Jordan has shown significant growth in sports such as football, boxing, and taekwondo in recent years. At the meeting, an exchange of views took place on increasing the participation of National teams in the international arena, exchanging experience in order to improve results, conducting joint training camps, joint preparation for major competitions. In a conversation that took place in a warm atmosphere, he shared his experience and skills.
"We have a lot of potential points of contact and areas for development, so most of the negotiations were devoted to partnership issues in preparation for future major competitions. I am sure that we have managed to reach a new stage of cooperation that will benefit both states," Otabek Umarov said after the meeting.
During the visit, members of our delegation met separately with the President of the National Olympic Committee of the United Arab Emirates, Sheikh Ahmad bin Mohammad bin Rashid Al Maktoum and the Chairman of the General Directorate of Sports of the UAE, Vice-President of the IOC of the country, Dr. Ahmad Abdullah Humaid Bel Hul Al Falasi. During the conversation, Uzbekistan's leadership positions in many sports areas were highlighted. The UAE, in turn, is interested in acquiring experience that will allow achieving significant results.
The head of our delegation, in turn, thanked Sheikh Ahmad bin Mohammed bin Rashid Al Maktoum for the hospitality and expressed the following thoughts: "The case when a professional athlete becomes one of the main sports officials of the country - among other things, His Highness is the owner of many awards and international titles in the traditional equestrian sport for the Middle East. I am sure that this meeting will pave the way for a closer partnership of the National Olympic Committees, which in turn is one of the strategic objectives of the OCA. If today we managed to give an impetus to the cooperation of two important members of our organization, then this is already a great success," Otabek Umarov shared his thoughts.
During the event, the Russian delegation met with the Secretary General of the Asian Hockey Federation, Muhammad Tayab Ikram. It should be noted that he has repeatedly arrived in our country on a working visit and has invested a lot of work in the development of field hockey in Uzbekistan. Thanks to his efforts, a modern playground specializing in this sport was built in the Andijan region. Also with his participation in December 2019, the foundation of a new field hockey field was laid in the capital. This sport is included in the program of the Asian Youth Games Tashkent-2025. According to the requirements of prestigious starts, another new field should be built. During the conversation, an exchange of views took place on the construction of a second arena around the Olympic Village.
"The conversation with the CEO of the Asian Field Hockey Association turned out to be very informative. Mr. Muhammad Tayab Ikram is an experienced sports functionary who devoted his life to the development of a unique sport, which is now being revived in Uzbekistan. In this process, the support provided on his initiative through Olympic Solidarity is invaluable – including thanks to it, two fields for field hockey are being created in Tashkent at once, which will allow high-level competitions to be held within the framework of the Asian Youth Games 2025, in the program of which this discipline is included for the first time in the history of the Asian Games," said OSA Vice President Otabek Umarov.
During these meetings, the Vice-President of the OCA Otabek Umarov spoke about the reforms carried out by the head of our state on physical culture and sports, promotion of a healthy lifestyle among the population, regulatory acts of our Government adopted in this direction.
Also, on the eve of the 40th anniversary of the General Assembly of the Olympic Council of Asia, negotiations were held with the Acting President of the OCA, Raja Randhir Singh, and the Director General of the OCA, Dr. Hussein Al-Musallam, as well as a fruitful dialogue with the head of the Association of National Olympic Committees, Robin Mitchell, and with the Secretary General of the Organization, Gunilla Lindberg.
The exchange of experience with leading experts of the sports industry is useful for Uzbek sports in all respects. At these meetings, a number of promising plans for reaching a new level of sports development in our country were discussed.