O‘zbek shaxmati fidoyilaridan biri Ahmadjon Irkabayev yaqinlariga hamdardlik bildiramiz
Ahmadjon Irkabayev 1948 yilning 1 avgustida Qo‘qon shahrida tug‘ilgan. Ma’lumoti oliy, Toshkent politexnika instituti, Moskva avtomobil yo‘llari instituti hamda Rossiya Ichki ishlar vazirligi akademiyalarida tahsil olgan.
Mehnat faoliyatini O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligida boshlab, keyinchalik Toshkent shahar davlat avtomobil inspeksiyasi va Ichki ishlar vazirligi davlat avtomobil nazorati inspeksiyasida mas’ul lavozimlarda ishlagan. A.Irkabayev 1990-1996 yillarda O‘zbekiston shaxmat federatsiyasi raisi sifatida yurtimizda ushbu aql-idrok sporti rivojiga o‘zining salmoqli hissasini qo‘shgan. U kishi shaxmat bo‘yicha uch karra faxriylar o‘rtasida O‘zbekiston chempioni hamda ko‘plab yosh va iqtidorli shaxmatchilarning ustozi sanaladi.
O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi, O‘zbekiston sport faxriylari kengashi Ahmadjon Irkabayevning vafoti munosabati bilan marhumning oila a’zolariga chuqur hamdardlik bildiradi.

Выражаем соболезнования близким одного из основателей узбекской школы шахмат Ахмаджона Иркабаева
Один из основателей Федерации шахмат Узбекистана, шахматный энтузиаст, любимый наставник молодёжи Иркабаев Ахмаджон скончался в возрасте 73 лет.
Ахмаджон Иркабаев родился 1 августа 1948 года в Коканде. Образование высшее, учился в Ташкентском политехническом институте, Московском автодорожном институте и Академии МВД России.
Трудовую деятельность начал в Министерстве внутренних дел Республики Узбекистан, затем работал на ответственных должностях в Государственной автомобильной инспекции города Ташкента и инспекции Государственного автомобильного надзора Министерства внутренних дел. В качестве председателя Федерации шахмат Узбекистана (1990-1996) Иркабаев внёс весомый вклад в развитие этого интеллектуального спорта в нашей стране. Он является трёхкратным чемпионом Узбекистана по шахматам среди ветеранов и наставником многих молодых и талантливых шахматистов.
Национальный Олимпийский комитет, Совет ветеранов спорта Узбекистана выражают глубокие соболезнования членам семьи.