Toshkent 2025-yilgi yoshlar o‘rtasida Paraosiyo o‘yinlariga mezbonlik qiladi
Yurtimizda jismoniy imkoniyati cheklangan va nogironligi bo‘lgan shaxslarga sport bilan shug‘ullanish uchun zarur shart-sharoitlar yaratish, ularning xalqaro sport maydonlarida munosib ishtirok etishini taʼminlash va qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha davlatimiz tomonidan alohida etibor qaratilmoqda.
Jumladan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan “Paralimpiya harakatini rivojlantirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarorning imzolanishi va uning asosida mamlakatimizda Paralimpiya qo‘mitasining tashkil etilishi paralimpiya sport turlarini ommalashtirish, iqtidorli sportchilarni aniqlash hamda ularni professional sportchilar sifatida tayyorlashning yangi tizimi uchun yo‘l ochib berdi.
Sportning bu yo‘nalishiga ko‘rastilayotgan eʼtibor natijasida 2025 yilgi yoshlar o‘rtasida Paraosiyo o‘yinlariga Toshkent ilk bor mezbonlik qiladi. Bu haqda Osiyo Paralimpiya qo‘mitasi prezidenti Majid Rashid tomonidan O‘zbekiston Milliy paralimpiya qo‘mitasi raisi nomiga yuborilgan xatda maʼlum qilingan.
Joriy yilning may oyida Osiyo Paralimpiya qo‘mitasi prezidenti Majid Rashid yurtimizga tashrif buyurgan edi. Tashrif doirasida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – turizm va sport vaziri Aziz Abduhakimov faxriy mehmon bilan uchrashib, 2025 yilgi yoshlar o‘rtasida Paraosiyo o‘yinlarini Toshkent shahrida o‘tkazish taklifini ilgari surgandi.
Kuni kecha Osiyo Paralimpiya qo‘mitasi bu borada o‘zining yakuniy qarorini eʼlon qildi va unga ko‘ra, 2025 yilgi yoshlar o‘rtasida Paraosiyo o‘yinlari mezbonligi Toshkentga taqdim etildi.
Taʼkidlash lozim, 2025 yilgi yoshlar o‘rtasida IV Paraosiyo o‘yinlarini qabul qilish uchun qitʼamizning bir qator yetakchi davlatlari daʼvogarlik qilishgan edi. Yakunda Osiyo Paralimpiya qo‘mitasi Toshkent shahri nomzodini qo‘llab-quvvatladi. Mamlakatimizda paralimpiya sport turlarini rivojlantirishga shaxsan yurtboshimiz tomonidan alohida eʼtibor qaratilayotganligi, bu borada maxsus qaror imzolanib, jismoniy imkoniyati cheklangan sportchilarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash va rag‘batlantirish masalasiga alohida eʼtibor berilayotgani yakunda hal qiluvchi ahamiyat kasb etdi.
Darvoqe, yaqinda yurtimizga tashrif buyurgan Xalqaro Paralimpiya qo‘mitasi prezidenti Endryu Parsons ham O‘zbekiston Paralimpiya sport turlari bo‘yicha eng nufuzli musobaqalarni qabul qilish salohiyatiga ega ekanligi va yaqin kelajakda yurtimizda yirik xalqaro musobaqalar o‘tkazilishi mumkinligini taʼkidlab o‘tgan edi.
Eʼtiborlisi, shu paytga qadar hech qaysi davlat tomonidan yoshlar o‘rtasidagi Osiyo va Paraosiyo o‘yinlari ketma-ketlikda o‘tkazilmagan. 2025 yilda Toshkent shahri yoshlar o‘rtasida Osiyo va Paraosiyo o‘yinlariga mezbonlik qilish orqali yirik kompleks musobaqalarni qabul qilish borasida yana bir imtihondan o‘tadi.

19 November 2021 6585
In our country, special attention is paid to creating the necessary conditions for people with disabilities to play sports, ensuring and supporting their decent standing in the international sports arena.
In particular, the signing by the President of the Republic of Uzbekistan of the resolution "On additional measures for the development of the Paralympic movement” and the creation of the Paralympic Committee on its basis in our country opened the way for the popularization of Paralympic sports, the identification of talented athletes and a new training system.
As a result of the attention paid to this area, Tashkent will host the Para-Asian Youth Games for the first time in 2025. This is stated in a letter sent by the President of the Asian Paralympic Committee Majid Rashid to the Chairman of the National Paralympic Committee of Uzbekistan.
In May of this year, the President of the Asian Paralympic Committee Majid Rashid visited our country. During the visit, Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan-Minister of Tourism and Sports Aziz Abdukhakimov met with the guest of honor and put forward a proposal to hold the 2025 Continental Para-Asian Games in our capital.
Recently, the Asian Paralympic Committee announced its final decision on this issue, according to which Tashkent was presented as the host country of the 2025 Continental Para-Asian Youth Games.
It should be noted that several leading countries of our continent applied to host the IV Para-Asian Youth Games in 2025. As a result, the Asian Paralympic Committee supported the candidacy of the city of Tashkent. It is worth noting that special attention is paid to the development of Paralympic sports in our country, in connection with which the President signed a special decree in which special attention is paid to the issue of comprehensive support and encouragement of athletes with disabilities.
By the way, the President of the International Paralympic Committee, Andrew Parsons, who recently visited our country, also noted that Uzbekistan has the potential to host the most prestigious competitions in Paralympic sports.
It is noteworthy that so far no country has held Asian and Para-Asian Youth Games in a row. In 2025, Tashkent will become exactly the city where these prestigious starts will take place one after another.