Akbar Joʻrayevga tengi yoʻq: u endi jahon chempioni! Nurudinovda kumush
Poytaxtimizda oʻtkazilayotgan ogʻir atletika boʻyicha jahon chempionatida -109 kg vazn toifasidagi bellashuvlar yakunlandi. Unda ishtirok etgan hamyurtimiz, Tokio-2020 Olimpiadasi chempioni Akbar Joʻrayev oʻz vaznida mutlaq jahon chempionligini qoʻlga kiritdi.
Hamyurtimiz dast koʻtarish mashqida 195 kg toshni boʻysundirib, ushbu dasturda oltin medalga sazovor boʻldi. Siltab koʻtarish mashqida umumiy hisobdagi chempionlik uchun Akbar Joʻrayev va Ruslan Nurudinov raqobat olib borishdi. Ikki ajoyib polvonlarimiz bahsida Tokio-2020 qahramonining qoʻli baland keldi.
Ogʻir atletika boʻyicha JCH.
Erkaklar, -109 kg:
1. Akbar Joʻrayev (Oʻzbekiston) – 433 (195+238) kg
2. Ruslan Nurudinov (Oʻzbekiston) – 421 (185+236) kg
3. Simon Martirosyan (Armaniston) – 416 (188+228) kg
Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi ushbu muvaffaqiyat bilan Oʻzbekiston ogʻir atletika federatsiyasi, sportchilarimiz va millionlab muxlislarimizni tabriklab qoladi.

16 December 2021 4505
Competitions among athletes competing in the weight category up to 109 kg have ended at the World Weightlifting Championships in Tashkent. Our compatriot, the champion of the Tokyo 2020 Olympic Games Akbar Juraev, became the absolute world champion in his weight category.
He showed the best result in two programs, and also won a medal of the highest standard for the sum of two exercises. Akbar Juraev and Ruslan Nurudinov have risen to the podium of the home championship of the planet. Well, two-time vice-champion of the Olympic Games and winner of two World championships, Armenian Simon Martirosyan takes home the bronze.
The World Weightlifting Championship.
Men, -109 kg:
1. Akbar Juraev (Uzbekistan) – 433 (195+238) kg
2. Ruslan Nurudinov (Uzbekistan) – 421 (185+236) kg
3. Simon Martirosyan (Armenia) – 416 (188+228) kg
The National Olympic Committee of Uzbekistan congratulates the Weightlifting Federation of Uzbekistan, our athletes and the multi-million army of Uzbek sports fans on this success.