Akbar Joʻrayevga tengi yoʻq: u endi jahon chempioni! Nurudinovda kumush
Poytaxtimizda oʻtkazilayotgan ogʻir atletika boʻyicha jahon chempionatida -109 kg vazn toifasidagi bellashuvlar yakunlandi. Unda ishtirok etgan hamyurtimiz, Tokio-2020 Olimpiadasi chempioni Akbar Joʻrayev oʻz vaznida mutlaq jahon chempionligini qoʻlga kiritdi.
Hamyurtimiz dast koʻtarish mashqida 195 kg toshni boʻysundirib, ushbu dasturda oltin medalga sazovor boʻldi. Siltab koʻtarish mashqida umumiy hisobdagi chempionlik uchun Akbar Joʻrayev va Ruslan Nurudinov raqobat olib borishdi. Ikki ajoyib polvonlarimiz bahsida Tokio-2020 qahramonining qoʻli baland keldi.
Ogʻir atletika boʻyicha JCH.
Erkaklar, -109 kg:
1. Akbar Joʻrayev (Oʻzbekiston) – 433 (195+238) kg
2. Ruslan Nurudinov (Oʻzbekiston) – 421 (185+236) kg
3. Simon Martirosyan (Armaniston) – 416 (188+228) kg
Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi ushbu muvaffaqiyat bilan Oʻzbekiston ogʻir atletika federatsiyasi, sportchilarimiz va millionlab muxlislarimizni tabriklab qoladi.

16 Декабря 2021 4511
На чемпионате мира по тяжёлой атлетике в Ташкенте завершились соревнования среди спортсменов, выступающих в весовой категории до 109 кг. Наш соотечественник, чемпион Олимпийских игр Токио-2020 Акбар Джураев, стал абсолютным чемпионом мира в своей весовой категории.
Он показал наилучший результат в двух программах, а также завоевал медаль высшей пробы по сумме двух упражнений. Акбар Джураев и Руслан Нурудинов поднялись на пьедестал почёта домашнего первенства планеты. Ну а двукратный вице-чемпион Олимпийских игр и победитель двух чемпионатов мира армянин Симон Мартиросян забирает домой бронзу.
Мужчины, -109 кг:
1. Акбар Джураев (Узбекистан) – 433 (195+238) кг
2. Руслан Нурудинов (Узбекистан) – 421 (185+236) кг
3. Симон Мартиросян (Армения) – 416 (188+228) кг
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравляет с этим успехом Федерацию тяжёлой атлетики Узбекистана, наших атлетов и многомиллионную армию поклонников узбекского спорта.