Federatsiyalarimiz amalga oshiradigan xarajatlar yangi tizim bilan optimallashtiriladi
Bugun O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasida terma jamoalarimiz uchun amalga oshiriladigan sarf-xarajatlar tizimini optimallashtirish masalasi bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazildi. Unda MOQ raisi Rustam Shoabdurahmonov, Qo‘mita Bosh kotibi Oybek Kasimov, MOQ raisi o‘rinbosari Sherzod Tashmatov, Moliya vazirligi mutasaddilari, Respublika oliy sport mahorati maktablari direktorlari, federatsiya va assotsiatsiyalar bosh kotiblari va moliya-iqtisod yo‘nalishi vakillari ishtirok etishdi.
Yig‘ilishni MOQ rahbari olib bordi. Rustam Shoabdurahmonov so‘z o‘rnida Prezidentimizning sport sohasiga oid qabul qilgan qarorlari ijrosini ta’minlashda iqtisodiy yo‘nalishdagi ishlarni to‘g‘ri amalga oshirish bo‘yicha gapirib o‘tdi. Shundan so‘ng Moliya vazirligi mas’ul xodimi Ulug‘bek Abduqahhorov sohadagi yangilik haqida to‘xtaldi.
Unga ko‘ra, federatsiyalarimiz amalga oshiradigan xaridlar, mahalliy va xalqaro o‘quv-mashg‘ulot yig‘inlari, musobaqalarda ishtirok etish uchun ajratilgan mablag‘lar yangi tizim bilan nazorat qilinadi. Mutaxassislar bu tizim qanday ishlashi, uning qulayligi haqida ma’lumot berishdi. Qayd etilishicha, bu orqali amalga oshiriladigan davlat xaridlarining shaffofligini ta’minlash, moliyaviy operatsiyalarning tezkorligini yo‘lga qo‘yish mumkin.
Yig‘ilish davomida mutaxassislar mavzu yuzasidan o‘z fikrlarini bildirib, xizmat faoliyatlari davomida uchraydigan muhokamali vaziyatlar bo‘yicha fikr almashishdi.

16 November 2021 3250
Today, the National Olympic Committee of Uzbekistan held a meeting on optimizing the system of expenses carried out for national teams. It was attended by Chairman of the NOC Rustam Shoabdurakhmanov, Secretary General of the Committee Oybek Kasimov, Deputy Chairman of the NOC Sherzod Tashmatov, officials of the Ministry of Finance, directors of schools of higher sports skills of the Republic, general secretaries of federations and associations, representatives of the financial and economic direction.
The meeting was held by the head of the NOC. Rustam Shoabdurakhmanov made a speech on the correct implementation of economic work to ensure the implementation of decisions taken by the President of our country in the sports sphere. Then the responsible employee of the Ministry of Finance, Ulugbek Abdukakhkhorov, focused on innovations in the field.
According to him, purchases carried out by our federations, local and international training fees, funds allocated for participation in competitions will be controlled by the new system. Experts told about how this system works, about its convenience. It is noted that thanks to this, it is possible to ensure transparency of public procurement, increase the efficiency of financial transactions.
During the meeting, the experts expressed their opinions on this topic and exchanged views on the discussed situations that arose in the course of their official activities.