Federatsiyalarimiz amalga oshiradigan xarajatlar yangi tizim bilan optimallashtiriladi
Bugun O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasida terma jamoalarimiz uchun amalga oshiriladigan sarf-xarajatlar tizimini optimallashtirish masalasi bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazildi. Unda MOQ raisi Rustam Shoabdurahmonov, Qo‘mita Bosh kotibi Oybek Kasimov, MOQ raisi o‘rinbosari Sherzod Tashmatov, Moliya vazirligi mutasaddilari, Respublika oliy sport mahorati maktablari direktorlari, federatsiya va assotsiatsiyalar bosh kotiblari va moliya-iqtisod yo‘nalishi vakillari ishtirok etishdi.
Yig‘ilishni MOQ rahbari olib bordi. Rustam Shoabdurahmonov so‘z o‘rnida Prezidentimizning sport sohasiga oid qabul qilgan qarorlari ijrosini ta’minlashda iqtisodiy yo‘nalishdagi ishlarni to‘g‘ri amalga oshirish bo‘yicha gapirib o‘tdi. Shundan so‘ng Moliya vazirligi mas’ul xodimi Ulug‘bek Abduqahhorov sohadagi yangilik haqida to‘xtaldi.
Unga ko‘ra, federatsiyalarimiz amalga oshiradigan xaridlar, mahalliy va xalqaro o‘quv-mashg‘ulot yig‘inlari, musobaqalarda ishtirok etish uchun ajratilgan mablag‘lar yangi tizim bilan nazorat qilinadi. Mutaxassislar bu tizim qanday ishlashi, uning qulayligi haqida ma’lumot berishdi. Qayd etilishicha, bu orqali amalga oshiriladigan davlat xaridlarining shaffofligini ta’minlash, moliyaviy operatsiyalarning tezkorligini yo‘lga qo‘yish mumkin.
Yig‘ilish davomida mutaxassislar mavzu yuzasidan o‘z fikrlarini bildirib, xizmat faoliyatlari davomida uchraydigan muhokamali vaziyatlar bo‘yicha fikr almashishdi.

Расходы, которые будут понесены нашими федерациями, будут оптимизированы с помощью новой системы
Сегодня в Национальном олимпийском комитете Узбекистана состоялось совещание по вопросу оптимизации системы расходов, осуществляемых для национальных сборных команд. В нем приняли участие председатель НОК Рустам Шоабдурахманов, генеральный секретарь Комитета Ойбек Касимов, заместитель председателя НОК Шерзод Ташматов, должностные лица Министерства финансов, директора школ высшего спортивного мастерства Республики, генеральные секретари федераций и ассоциаций, представители финансово-экономического направления.
Заседание провел глава НОК. Рустам Шоабдурахманов выступил с речью по правильному осуществлению экономической работы по обеспечению исполнения решений, принятых Президентом нашей страны в спортивной сфере. Затем ответственный сотрудник Министерства финансов Улугбек Абдукаххоров остановился на новшествах в сфере.
По его словам, закупки, осуществляемые нашими федерациями, местные и международные учебные сборы, средства, выделяемые для участия в соревнованиях, будут контролироваться новой системой. Специалисты рассказали о том, как работает эта система, о ее удобстве. Отмечается, что благодаря этому можно обеспечить прозрачность проводимых госзакупок, повысить оперативность финансовых операций.
В ходе заседания эксперты высказали свое мнение по данной теме и обменялись мнениями по обсуждаемым ситуациям, возникшим в ходе служебной деятельности.