Xalqaro sambo federatsiyasi va Rossiya Olimpiya qo‘mitasi prezidenti bilan uchrashuv o‘tkazildi
Toshkentda o‘tayotgan sambo bo‘yicha jahon chempionatining martabali mehmonlari sifatida Xalqaro sambo federatsiyasi prezidenti Vasiliy Shestakov hamda Rossiya Olimpiya qo‘mitasi prezidenti Stanislav Pozdnyakov yurtimizga tashrif buyurishgan. Bugun har ikki mehmon Turizm va sport vazirligida o‘zbek sporti mutasaddilari bilan uchrashishdi.
Yig‘ilishda O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari, Turizm va sport vaziri Aziz Abduhakimov va uning o‘rinbosari Avaz Karimov, O‘zbekiston MOQ raisi Rustam Shoabdurahmonov va Qo‘mita Bosh kotibi Oybek Kasimov, Osiyo sambo uyushmasi rahbari Alamjon Mullayev, O‘zbekiston sambo assotsiatsiyasi raisi Alisher Alimov ishtirok etishdi.
Qayd etish joiz, O‘zbekiston MOQ Rossiya Olimpiya qo‘mitasi bilan hamkorlik memorandumi asosida amaliy ishlarni boshlab yuborgan. Uchrashuvda ushbu hamkorlikni yanada rivojlantirish, “Toshkent-2025” Osiyo o‘yinlariga sambo sportini ham kiritish bo‘yicha fikr almashildi.
Uchrashuvda Rossiyadagi Xalqaro Olimpiya universiteti va O‘zDJSTU bilan ham hamkorlikni yo‘lga qo‘yish masalasi alohida muhokama qilindi. Unga ko‘ra, har ikki dargoh ilmiy adabiyotlar, malakali kadrlar bilan tajriba almashishi ko‘zda tutilgan.
Shuningdek, muhokama markazidan ikki mamlakat hamkorlikda Parij-2024 Olimpiya o‘yinlariga tayyorgarlik olib borishi, qishki va o‘yin sport turlarini rivojlantirishda vakillarimizning malaka oshirishi kabi masalalar ham o‘rin oldi. Bu borada mutasaddilar turli terma jamoalar o‘rtasida qo‘shma o‘quv-mashg‘ulot yig‘inlarini o‘tkazish mavzusiga alohida to‘xtalib o‘tishdi.
Yig‘ilish davomida shu va boshqa bir qator istiqbolli rejalar xususida muhokamalar olib borilib, amaliy kelishuvlarga erishildi.

13 November 2021 3734
President of the International Sambo Federation Vasily Shestakov and President of the Russian Olympic Committee Stanislav Pozdnyakov visited our country as honorary guests of the World Sambo Championship held in Tashkent. Today, both guests met with the top officials of Uzbek sports at the Ministry of Tourism and Sports.
The meeting was attended by Deputy Prime Minister, Minister of Tourism and Sports of the Republic of Uzbekistan Aziz Abdukhakimov and his deputy Avaz Karimov, Chairman of the NOC of Uzbekistan Rustam Shaabdurakhmanov and Secretary General of the Committee Oybek Kasimov, Head of the Asian Sambo Association Alamjon Mulaev, Chairman of the Sambo Association of Uzbekistan Alisher Alimov.
It should be noted that the NOC of Uzbekistan has started practical work on the basis of a memorandum of cooperation with the Russian Olympic Committee. The meeting discussed cooperation on the further development and popularization of SAMBO, the inclusion of this type of martial arts in the program of the Asian Games “Tashkent-2025".
The issue of establishing cooperation with the International Olympic University of Russia and UzGosUFK was also considered at the event. The main task is to exchange scientific literature, work experience with qualified personnel.
The discussion also focused on the issues of joint preparation of the two countries for the Paris-2024 Olympic Games, professional development of our representatives in the development of winter and game sports. In this regard, the responsible persons separately touched upon the topic of joint training camps.