Jahon chempionati oldidan matbuot anjumani oʻtkazildi
Xabaringiz bor, ertaga Toshkentda ogʻir atletika boʻyicha kattalar oʻrtasidagi jahon chempionati start oladi. Mamlakatimizda ilk bor oʻtkazilayotgan mazkur musobaqadan avval matbuot anjumani tashkil etildi.
Unda Xalqaro ogʻir atletika federatsiyasi bosh kotibi Muhammad Jalud, Oʻzbekiston ogʻir atletika federatsiyasi raisining birinchi oʻrinbosari Shahrullo Mahmudov, terma jamoamiz bosh murabbiyi Bahrom Mendiboyev, shuningdek, OAV vakillari ishtirok etishdi. Dastlab Shahrullo Mahmudov musobaqa oldidan oʻz fikrlari bilan oʻrtoqlashdi.
“Shu paytgacha oʻsmirlar va yoshlar oʻrtasidagi jahon chempionati, kattalar oʻrtasidagi Osiyo chempionati va boshqa bir qator nufuzli musobaqalarga mezbonlik qildik. Hukumatimizning qoʻllab-quvvatlashi bilan ilk bor kattalar oʻrtasidagi dunyo birinchiligini ham qabul qilmoqdamiz. Musobaqada 80 dan ortiq mamlakatdan 500 nafarga yaqin sportchi ishtirok etishi kutilmoqda. Shuningdek, Turizm va sport vazirligi, Sogʻliqni saqlash vazirligi va Milliy Olimpiya qoʻmitasiga tashkiliy ishlardagi katta yordam uchun alohida minnatdorchilik bildirib oʻtmoqchiman. Musobaqada oʻz davlatlaridagi karantin talablari sabab Xitoy, Italiya, Fiji va yana baʼzi mamlakatlar ishtirok eta olmaydigan boʻldi. Biroq bu holat uning nufuziga hech qanday salbiy taʼsir oʻtkazmaydi. Yana bir ahamiyatli tomoni, chempionat doirasida oʻzbek ogʻir atletikasi rivoji yoʻlida mehnat qilgan Olimpiada sovrindorlari Nail Muxamedyarov, Sergey Sirsov kabi faxriylarni ham taklif qilganmiz”, – dedi Shahrullo Mahmudov.
Shundan soʻng Bahrom Mendiboyev sportchilarimizning tayyorgarligi haqida quyidagicha toʻxtalib oʻtdi:
“Jahon chempionatiga olib borilgan tayyorgarlikka toʻxtaladigan boʻlsak, Tokio-2020 Olimpiya oʻyinlaridan soʻng qisqa tanaffusdan qildik va darhol oʻquv-mashgʻulot yigʻinlarini boshladik. Dastlab mashgʻulot Chirchiqdagi bazamizda boʻldi. Shundan soʻng Turkiyada, keyin Ukrainada yigʻin tashkil etdik. Hozirgi paytda terma jamoamizning barcha sportchilari musobaqaga shay. Unda yigitlarimizdan 10 nafar, qizlarimizdan 4 nafar sportchi yurtimiz sharafini himoya qiladi”.
Oʻz oʻrnida Muhammad Jalud yuqori saviyadagi tashkiliy masalalar haqida gapirdi.
“Oʻzbekiston doimo har qanday musobaqalarni yuqori saviyada tashkillashtirib kelgan. Bugun ham kattalar oʻrtasidagi jahon chempionati yuqori saviyada tashkil etilganiga guvoh boʻlib turibmiz. Bunda bevosita bosh boʻlgan Oʻzbekiston hukumati, Turizm va sport vazirligi va MOQga jamoamiz nomidan minnatdorchilik bildiramiz. Tokio-2020 Olimpiadasida va hozirgacha ham hech qaysi musobaqada atletlarimizda doping chiqmayapti. Bu sportimizning halol raqobatda qadam tashlayotganini bildirmoqda”, – dedi Xalqaro ogʻir atletika federatsiyasi bosh kotibi.

6 December 2021 4030
You know, tomorrow in Tashkent will start the World Championship among adults in weightlifting. Prior to this competition, which was held for the first time in our country, a press conference was organized.
It was attended by the Secretary General of the International Weightlifting Federation Muhammad Jalud, the first place of the chairman of the Weightlifting Federation of Uzbekistan Shahrullo Mahmudov, the head coach of our national team Bahrom Mendibayev, as well as media representatives. Initially, Shahrullo Mahmudov shared his thoughts before the competition.
"So far, we have won the World Championship among adolescents and young people, the Asian Championship among adults and a number of other prestigious competitions. With the support of our government, we are also accepting the world first among adults for the first time. About 500 athletes from more than 80 countries are expected to participate in the competition. I would also like to express my special gratitude to the Ministry of Tourism and sports, the Ministry of Health and the National Olympiad for the great assistance in organizational work. The reason for the quarantine requirements in their countries was that China, Italy, Fiji and some other countries could not participate in the competition. However, this situation does not have any negative impact on its reputation. Another important aspect is that we also invited such veterans as Nail Mukhamedyarov, Sergey Sirsov, winners of the Olympiad, who worked in Uzbek weightlifting competition within the framework of the championship," Shahrullo Mahmudov said.
After that, Bahrom Mendiboev touched upon the preparation of our athletes as follows:
"Touching upon the preparations for the World Cup, we made a short break after the Tokyo 2020 Olympic Games and immediately started training camps. Initially, the training was at our base in Chirchik. After that, we organized a meeting in Turkey, then in Ukraine. At the moment, all athletes of our national team are shay for the competition. In it, 10 of our young men and 4 of our girls will protect the honor of our country."
In his place, Muhammad Jalud spoke about organizational issues at a high level.
"Uzbekistan has always organized all kinds of competitions at a high level. Today, too, we are witnessing a high level of Organization of the World Championship among adults. We would like to express our gratitude to the Government of Uzbekistan, the Ministry of Tourism and sports and Moq on behalf of our team, who is directly the head of this unit. At the Tokyo-2020 Olympics and so far no competition is doping out in our athletes. This means that our sport is taking a step in honest competition, " said the Secretary General of the International Weightlifting Federation.
Also, during the conference, the experts answered the questions about the preparation of our athletes, organizational work, measures to protect the health of athletes in detail.