Jahon chempionati oldidan matbuot anjumani oʻtkazildi
Xabaringiz bor, ertaga Toshkentda ogʻir atletika boʻyicha kattalar oʻrtasidagi jahon chempionati start oladi. Mamlakatimizda ilk bor oʻtkazilayotgan mazkur musobaqadan avval matbuot anjumani tashkil etildi.
Unda Xalqaro ogʻir atletika federatsiyasi bosh kotibi Muhammad Jalud, Oʻzbekiston ogʻir atletika federatsiyasi raisining birinchi oʻrinbosari Shahrullo Mahmudov, terma jamoamiz bosh murabbiyi Bahrom Mendiboyev, shuningdek, OAV vakillari ishtirok etishdi. Dastlab Shahrullo Mahmudov musobaqa oldidan oʻz fikrlari bilan oʻrtoqlashdi.
“Shu paytgacha oʻsmirlar va yoshlar oʻrtasidagi jahon chempionati, kattalar oʻrtasidagi Osiyo chempionati va boshqa bir qator nufuzli musobaqalarga mezbonlik qildik. Hukumatimizning qoʻllab-quvvatlashi bilan ilk bor kattalar oʻrtasidagi dunyo birinchiligini ham qabul qilmoqdamiz. Musobaqada 80 dan ortiq mamlakatdan 500 nafarga yaqin sportchi ishtirok etishi kutilmoqda. Shuningdek, Turizm va sport vazirligi, Sogʻliqni saqlash vazirligi va Milliy Olimpiya qoʻmitasiga tashkiliy ishlardagi katta yordam uchun alohida minnatdorchilik bildirib oʻtmoqchiman. Musobaqada oʻz davlatlaridagi karantin talablari sabab Xitoy, Italiya, Fiji va yana baʼzi mamlakatlar ishtirok eta olmaydigan boʻldi. Biroq bu holat uning nufuziga hech qanday salbiy taʼsir oʻtkazmaydi. Yana bir ahamiyatli tomoni, chempionat doirasida oʻzbek ogʻir atletikasi rivoji yoʻlida mehnat qilgan Olimpiada sovrindorlari Nail Muxamedyarov, Sergey Sirsov kabi faxriylarni ham taklif qilganmiz”, – dedi Shahrullo Mahmudov.
Shundan soʻng Bahrom Mendiboyev sportchilarimizning tayyorgarligi haqida quyidagicha toʻxtalib oʻtdi:
“Jahon chempionatiga olib borilgan tayyorgarlikka toʻxtaladigan boʻlsak, Tokio-2020 Olimpiya oʻyinlaridan soʻng qisqa tanaffusdan qildik va darhol oʻquv-mashgʻulot yigʻinlarini boshladik. Dastlab mashgʻulot Chirchiqdagi bazamizda boʻldi. Shundan soʻng Turkiyada, keyin Ukrainada yigʻin tashkil etdik. Hozirgi paytda terma jamoamizning barcha sportchilari musobaqaga shay. Unda yigitlarimizdan 10 nafar, qizlarimizdan 4 nafar sportchi yurtimiz sharafini himoya qiladi”.
Oʻz oʻrnida Muhammad Jalud yuqori saviyadagi tashkiliy masalalar haqida gapirdi.
“Oʻzbekiston doimo har qanday musobaqalarni yuqori saviyada tashkillashtirib kelgan. Bugun ham kattalar oʻrtasidagi jahon chempionati yuqori saviyada tashkil etilganiga guvoh boʻlib turibmiz. Bunda bevosita bosh boʻlgan Oʻzbekiston hukumati, Turizm va sport vazirligi va MOQga jamoamiz nomidan minnatdorchilik bildiramiz. Tokio-2020 Olimpiadasida va hozirgacha ham hech qaysi musobaqada atletlarimizda doping chiqmayapti. Bu sportimizning halol raqobatda qadam tashlayotganini bildirmoqda”, – dedi Xalqaro ogʻir atletika federatsiyasi bosh kotibi.

Перед Чемпионатом мира состоялась пресс-конференция
Вы знаете что, завтра в Ташкенте стартует Чемпионат мира среди взрослых по тяжелой атлетике. Перед этим соревнованием, которое впервые проводилось в нашей стране, была организована пресс-конференция.
В нем приняли участие Генеральный секретарь Международной федерации тяжелой атлетики Мухаммад Джалуд, первое место председателя Федерации тяжелой атлетики Узбекистана Шахрулло Махмудова, главный тренер нашей сборной Бахром Мендибаев, а также представители СМИ. Вначале Шахрулло Махмудов поделился своими мыслями перед соревнованиями.
"На данный момент мы выиграли чемпионат мира среди подростков и молодежи, чемпионат Азии среди взрослых и ряд других престижных соревнований. При поддержке нашего правительства мы также впервые принимаем первенство мира среди взрослых. Ожидается, что в соревнованиях примут участие около 500 спортсменов из более чем 80 стран. Я также хотел бы выразить особую благодарность Министерству туризма и спорта, Министерству здравоохранения и Национальной олимпиаде за большую помощь в организационной работе. Причиной карантинных требований в их странах было то, что Китай, Италия, Фиджи и некоторые другие страны не смогли принять участие в конкурсе. Однако эта ситуация не оказывает никакого негативного влияния на его репутацию. Еще одним важным аспектом является то, что мы также пригласили таких ветеранов, как Наиль Мухамедьяров, Сергей Сирсов, победителей олимпиады, которые работали на соревнованиях Узбекистана по тяжелой атлетике в рамках чемпионата", - сказал Шахрулло Махмудов.
После этого Бахром Мендибоев коснулся подготовки наших спортсменов следующим образом:
"Касаясь подготовки к Чемпионату мира, мы сделали небольшой перерыв после Олимпийских игр 2020 года в Токио и сразу же приступили к тренировочным сборам. Изначально обучение проходило на нашей базе в Чирчике. После этого мы организовали встречу в Турции, затем в Украине. На данный момент все спортсмены нашей сборной готовятся к соревнованиям. В нем 10 наших юношей и 4 наши девушки будут защищать честь нашей страны".
Вместо него Мухаммад Джалуд рассказал об организационных вопросах на высоком уровне.
"Узбекистан всегда организовывал всевозможные соревнования на высоком уровне. Сегодня мы тоже являемся свидетелями высокого уровня организации Чемпионата мира среди взрослых. Мы хотели бы выразить нашу благодарность Правительству Узбекистана, Министерству туризма и спорта и Moq от имени нашей команды, которая непосредственно возглавляет это подразделение. На Олимпийских играх в Токио-2020 и до сих пор ни одно соревнование не выявило допинг у наших спортсменов. Это означает, что наш вид спорта делает шаг в честной конкуренции", - сказал Генеральный секретарь Международной федерации тяжелой атлетики.
Также в ходе конференции эксперты подробно ответили на вопросы о подготовке наших спортсменов, организационной работе, мерах по охране здоровья спортсменов.