“Osiyo bolalari” o‘yinlari tashkiliy qo‘mitasi boshqaruvining navbatdan tashqari yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Ushbu yirik musobaqa XOQ shafeligida 1996 yildan boshlab har to‘rt yilda bir marta o‘tkazib kelinmoqda. Turnir butun Osiyo qit’asi bilan bir qatorda Yevropaning ayrim davlatlarini qamrab oladi. Musobaqa Rossiya Federatsiyasi Saxa Respublikasi (Yakutiya) birinchi prezidenti tashabbusi bilan zamonaviy Olimpiya harakatining 100 yilligini nishonlash maqsadida tashkil etilgan.
Boshqaruv yig‘ilishi yakunlariga kelsak, unda tashkilot Bosh kotibi lavozimiga hamyurtimiz, O‘zbekiston MOQ raisi maslahatchisi Sherzod Asatullayev nomzodi ko‘rsatildi va qo‘mita a’zolari bir ovozdan Sherzod Hasanxodjiyevich nomzodini qo‘llab-quvvatlashdi. Shu tariqa, Sherzod Asatullayev “Osiyo bolalari” o‘yinlari Xalqaro tashkilotining Bosh kotibi etib saylandi.
Ta’kidlash joiz, hamyurtimiz sport va xalqaro munosabatlar sohasida tajribali mutaxassis hisoblanadi. U 2012 yildan buyon ushbu tashkilotda bosh direktor o‘rinbosari va Prezident maslahatchisi lavozimlarida ishlagan.

12 November 2021 3928
An extraordinary meeting of the Board of the International Committee of the Games "Children of Asia" was held. These large-scale competitions have been held every four years since 1996 under the auspices of the IOC. This prestigious tournament covers the entire Asian continent, as well as some European countries. The competitions were organized to commemorate the 100th anniversary of the modern Olympic movement on the initiative of the first President of the Republic of Sakha (Yakutia).
As for the results of the Board meeting, the members of the Committee unanimously elected Sherzod Asatullayev to the post of General Secretary. Earlier, this position was held by Sergey Khatylykov.
Sherzod Hasankhodievich Asatullayev is from Uzbekistan, he is an experienced specialist in the field of sports and international relations. He has been a member of the ICI "Children of Asia" since 2012, worked as Deputy General Director and Adviser to the President. Has experience working in international sports organizations.
The National Olympic Committee of Uzbekistan wishes Sherzod Khasankhodievich success and fruitful work in his new position.