“Osiyo bolalari” o‘yinlari tashkiliy qo‘mitasi boshqaruvining navbatdan tashqari yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Ushbu yirik musobaqa XOQ shafeligida 1996 yildan boshlab har to‘rt yilda bir marta o‘tkazib kelinmoqda. Turnir butun Osiyo qit’asi bilan bir qatorda Yevropaning ayrim davlatlarini qamrab oladi. Musobaqa Rossiya Federatsiyasi Saxa Respublikasi (Yakutiya) birinchi prezidenti tashabbusi bilan zamonaviy Olimpiya harakatining 100 yilligini nishonlash maqsadida tashkil etilgan.
Boshqaruv yig‘ilishi yakunlariga kelsak, unda tashkilot Bosh kotibi lavozimiga hamyurtimiz, O‘zbekiston MOQ raisi maslahatchisi Sherzod Asatullayev nomzodi ko‘rsatildi va qo‘mita a’zolari bir ovozdan Sherzod Hasanxodjiyevich nomzodini qo‘llab-quvvatlashdi. Shu tariqa, Sherzod Asatullayev “Osiyo bolalari” o‘yinlari Xalqaro tashkilotining Bosh kotibi etib saylandi.
Ta’kidlash joiz, hamyurtimiz sport va xalqaro munosabatlar sohasida tajribali mutaxassis hisoblanadi. U 2012 yildan buyon ushbu tashkilotda bosh direktor o‘rinbosari va Prezident maslahatchisi lavozimlarida ishlagan.

Шерзод Асатуллаев — избран на новую должность
Состоялось внеочередное заседание Правления Международного комитета Игр «Дети Азии». Данные состязания крупного масштаба проводятся каждые четыре года с 1996 года под эгидой МОК. Данный престижный турнир охватывает весь Азиатский континент, а также некоторые страны Европы. Соревнования были организованы в ознаменование 100-летия современного Олимпийского движения по инициативе первого президента Республики Саха (Якутия).
Что касается итогов заседания Правления члены Комитета единогласным решением избрали на должность Генерального секретаря Шерзода Асатуллаева. Напомним, ранее эту должность занимал Сергей Хатылыков.
Шерзод Хасанхожиевич Асатуллаев родом из Узбекистана, он опытный специалист в области спорта и международных отношений. В МКИ «Дети Азии» состоит с 2012 года, работал в должности заместителя Генерального директора и Советника Президента. Имеет опыт работы в международных спортивных организациях.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана желает Шерзоду Хасанхожиевичу успехов и плодотворной работы в новой должности.