Toshkentda shaxmat bo‘yicha “Prezident kubogi” start oldi
Poytaxtimizdagi Xalqaro shaxmat akademiyasida shaxmat bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti sovrini uchun xalqaro turnir boshlandi.
Musobaqadan avval unga bag‘ishlangan matbuot anjumani tashkil etildi. Tadbirda Turizm va sport vazirligi hamda O‘zbekiston shaxmat federatsiyasi rahbariyati, turnir referisi, armanistonlik taniqli xalqaro hakam Ashot Vardapetyan, turnir direktori Ahmadjon Erkaboyev hamda ommaviy axborot vositalari xodimlari ishtirok etdi.
Dastavval OAV vakillariga musobaqa haqida qisqacha ma’lumot berildi. Bugungi pandemik vaziyatda “Prezident kubogi” xalqaro turniriga dunyoning turli mamlakatlaridan tashrif buyurgan 27 nafar grossmeyster, 16 nafar xalqaro grossmeyster, ko‘plab FIDE ustasi hamda sport ustalari ishtirok etayotgani musobaqaning nufuzi ancha yuqori ekanligidan darak beradi.
Shundan so‘ng turnirning rasmiy ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Unda Turizm va sport vazirining o‘rinbosari Avaz Karimov ishtirok etdi hamda 17-jahon chempioni, hamyurtimiz Rustam Qosimjonovga qarshi ramziy yurish bilan xalqaro turnirni ochib berdi.
Xalqaro turnir shveysarcha tizim bo‘yicha ikki bosqichda – guruh bosqichi (onlayn) va final (7 tur, taxta ustida), shuningdek, asosiy bosqich (10 tur) bo‘yicha o‘tkaziladi.
Musobaqada O‘zbekiston sharafini Nodirbek Abdusattorov, Nodirbek Yoqubboyev, Shamsiddin Vohidov, Jahongir Vohidov, Javohir Sindorov kabi yosh va iqtidorli grossmeysterlarimiz himoya qilishadi.
Eslatib o‘tamiz, “Prezident kubogi” xalqaro turnirining umumiy mukofot jamg‘armasi 120 000 AQSh dollarini tashkil qiladi.

Дан старт розыгрышу «Кубка Президента» по шахматам
В столичной Международной шахматной академии стартовал международный турнир по шахматам на призы Президента Республики Узбекистан.
Перед состязаниями состоялась пресс-конференция, в которой приняли участие руководство Министерства туризма и спорта и Федерации шахмат Узбекистана, рефери турнира, известный международный судья из Армении Ашот Вардапетян, директор соревнований Ахмаджон Эркабоев и сотрудники средств массовой информации.
В «Кубке Президента» лучших будут выявлять среди 27 гроссмейстеров из различных стран мира, 16 международных гроссмейстеров. Стоит отметить, что многие участники состязаний являются мастерами ФИДЕ и мастерами спорта, что свидетельствует о высоком авторитете турнира. В то же время это обеспечивает высокую конкуренцию.
На официальном открытии турнира принял участие заместитель министра Туризма и спорта Аваз Каримов, который и открыл международный турнир символическим ходом против 17-кратного чемпиона мира Рустама Касимджанова.
Международный турнир проводится по швейцарской системе в два этапа – групповой этап (онлайн) и финал (7 туров, на доске), а также основной этап (10 туров).
Честь Узбекистана на турнире защищают такие молодые и талантливые гроссмейстеры, как Нодирбек Абдусатторов, Нодирбек Якуббаев, Шамсиддин Вохидов, Джахонгир Вохидов, Джавохир Синдаров.
Напомним, что общий призовой фонд престижного турнира «Кубок Президента» составляет 120 000 долларов США.