Toshkentda shaxmat bo‘yicha “Prezident kubogi” start oldi
Poytaxtimizdagi Xalqaro shaxmat akademiyasida shaxmat bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti sovrini uchun xalqaro turnir boshlandi.
Musobaqadan avval unga bag‘ishlangan matbuot anjumani tashkil etildi. Tadbirda Turizm va sport vazirligi hamda O‘zbekiston shaxmat federatsiyasi rahbariyati, turnir referisi, armanistonlik taniqli xalqaro hakam Ashot Vardapetyan, turnir direktori Ahmadjon Erkaboyev hamda ommaviy axborot vositalari xodimlari ishtirok etdi.
Dastavval OAV vakillariga musobaqa haqida qisqacha ma’lumot berildi. Bugungi pandemik vaziyatda “Prezident kubogi” xalqaro turniriga dunyoning turli mamlakatlaridan tashrif buyurgan 27 nafar grossmeyster, 16 nafar xalqaro grossmeyster, ko‘plab FIDE ustasi hamda sport ustalari ishtirok etayotgani musobaqaning nufuzi ancha yuqori ekanligidan darak beradi.
Shundan so‘ng turnirning rasmiy ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Unda Turizm va sport vazirining o‘rinbosari Avaz Karimov ishtirok etdi hamda 17-jahon chempioni, hamyurtimiz Rustam Qosimjonovga qarshi ramziy yurish bilan xalqaro turnirni ochib berdi.
Xalqaro turnir shveysarcha tizim bo‘yicha ikki bosqichda – guruh bosqichi (onlayn) va final (7 tur, taxta ustida), shuningdek, asosiy bosqich (10 tur) bo‘yicha o‘tkaziladi.
Musobaqada O‘zbekiston sharafini Nodirbek Abdusattorov, Nodirbek Yoqubboyev, Shamsiddin Vohidov, Jahongir Vohidov, Javohir Sindorov kabi yosh va iqtidorli grossmeysterlarimiz himoya qilishadi.
Eslatib o‘tamiz, “Prezident kubogi” xalqaro turnirining umumiy mukofot jamg‘armasi 120 000 AQSh dollarini tashkil qiladi.

12 November 2021 4317
An international chess tournament for prizes of the President of the Republic of Uzbekistan has started at the capital's International Chess Academy.
Before the competition, a press conference was held, which was attended by the leadership of the Ministry of Tourism and Sports and the Chess Federation of Uzbekistan, the referee of the tournament, the famous international judge from Armenia Ashot Vardapetyan, the director of the competition Akhmadjon Erkaboyev and media staff.
In the "President's Cup" the best will be identified among 27 grandmasters from different countries of the world, 16 international grandmasters. It is worth noting that many participants of the competitions are masters of FIDE and masters of sports, which indicates the high authority of the tournament. At the same time, it provides high competition.
The official opening of the tournament was attended by Deputy Minister of Tourism and Sports Avaz Karimov, who opened the international tournament with a symbolic move against 17-time world champion Rustam Kasimdzhanov.
The international tournament is held according to the Swiss system in two stages – the group stage (online) and the final (7 rounds, on the board), as well as the main stage (10 rounds).
Uzbekistan's honor at the tournament is defended by such young and talented grandmasters as Nodirbek Abdusattorov, Nodirbek Yakubbayev, Shamsiddin Vohidov, Jahongir Vohidov, Javokhir Sindarov.
Recall that the total prize fund of the prestigious tournament "President's Cup" is 120,000 US dollars.