Serbiya poytaxti Belgrad shahrida boks bo‘yicha jahon chempionati o‘z yakuniga yetdi. Qiziqarli va murosasiz kechgan musobaqa yakunida Kuba jamoasi birinchilikni qo‘lga kiritdi.
Kubalik bokschilarning 3 nafari final yo‘llanmasini qo‘lga kiritgan edi. Ularning barchasi g‘alaba qozondi va bu Kubaning umumjamoa hisobida peshqadam bo‘lishida muhim ahamiyat kasb etdi. Shu o‘rinda musobaqadan avval Toshkentda o‘tgan O‘zbekiston va Kuba boks jamoalarining qo‘shma yig‘inidan so‘ng o‘tgan matbuot anjumanida Kuba boks federatsiyasi prezidenti Alberto Puigning bir iqtibosini eslash o‘rinli: “Musobaqada qaysi jamoa 3 ta oltin medal qo‘lga kirita olsa, katta ehtimol ular umumjamoa hisobida yetakchi bo‘lishadi”. Haqiqatdan ham, 3 ta oltin medal ololgan bu jamoa yakunda peshqadam bo‘ldi.
Ikkinchi o‘rin 2 ta oltin, 2 ta kumush va 1 ta bronza medalini jamg‘argan Qozog‘istonga nasib etgan bo‘lsa 2 tadan oltin va kumush medallarini qo‘lga kiritgan AQSh uchinchi bo‘ldi. Abdumalik Xalakovning kumush va Madiyar Saidrahimovning bronza medali bilan jamoamiz bu gal kuchli o‘nlikda musobaqani yakunladi.
Musobaqaning so‘nggi kungi dasturidan so‘ng -92 kg vazn toifasining taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tdi. Unda hamyurtimiz Madiyar Saidrahimov o‘z sovrinlarini qabul qilib oldi. Quyida O‘zbekiston boks federatsiyasi matbuot kotibi Aziz To‘xtamurodov olgan suratlarni tomosha qilishingiz mumkin:

Белград-2021: Куба вернула себе первенство в общекомандном зачёте
В столице Сербии Белграде завершился чемпионат мира по боксу. По итогам интересных и бескомпромиссных соревнований кубинская команда заняла первое место.
3 спортсмена данной сборной завоевали путёвки в финал. Все они победили, и это сыграло решающую роль в том, что Куба стала лидером мирового рейтинга. Здесь уместно вспомнить одну цитату Президента Федерации бокса Кубы Альберто Пуига на пресс-конференции после совместного сбора боксёрских команд Узбекистана и Кубы, прошедшего в Ташкенте перед первенством планеты: “Та дружина, которая сможет завоевать 3 золотые медали на предстоящих соревнованиях, скорее всего и станет лидером в общекомандном зачёте”. Действительно, эта сборная, трижды поднявшаяся на высшую ступень пьедестала почёта, в итоге и заняла первую строчку.
Второе место досталось Казахстану, завоевавшему 2 золотые, 2 серебряные и 1 бронзовую медали, третье-США, завоевавшие по 2 золотые и серебряные награды. Серебряной медалью Абдумалика Халакова и бронзой Мадияра Саидрахимова наша команда завершила турнир, войдя в 10ку сильнейших.
После программы последнего дня соревнований состоялась церемония награждения в весовой категории до 92 кг. В ней на третью ступень пьедестала почёта поднялся и наш соотечественник Мадияр Саидрахимов. Ниже вы можете посмотреть фотографии, которые были сняты пресс-секретарём Федерации бокса Узбекистана Азизом Тухтамуродовым: