Bugun MOQ raisi Rustam Shoabdurahmonov boshchiligida Xanchjou-2022 Osiyo va Parij-2024 yozgi Olimpiya o‘yinlari va boshqa musobaqalarga ko‘rilayotgan hozirlikni yanada kuchaytirish, joriy yil bo‘lib o‘tadigan boshqa yirik kompleks musobaqalarga tayyorgarlik, shuningdek, koronavirusning yangi omikron shtammi tarqalishini oldini olish yuzasidan tezkor onlayn yig‘ilish o‘tkazildi. Unda, shuningdek, MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov, Qo‘mita raisi maslahatchisi Alisher Karimov, MOQ qoshida tuzilgan Respublika sport tibbiyoti ilmiy-amaliy markazi direktori Abdushukur Sadikov, shuningdek, federatsiya va assotsiatsiyalar mas’ul mutasaddilari ishtirok etishdi.
Ta’kidlash joiz, koronavirus infeksiyasining tarqalishi sabab 2021 yil o‘tkazilishi rejalashtirilgan bir qator kompleks musobaqalar keyingi yilga qoldirilgani bois 2022 yilda bizni Osiyo o‘yinlari, Islom birdamligi o‘yinlari, Universiada, yoshlar Osiyo o‘yinlari, Jang san’ati va yopiq inshootlardagi Osiyo o‘yinlari kabi katta startlar kutib turibdi. Shu bois, taqvimga binoan terma jamoalarimizni tarkibini hozirdan shakllantirib borish talab etiladi. Bu borada MOQ rahbari yig‘ilish ishitrokchilariga batafsil tushuntirish berdi.
“Yirik kompleks musobaqalarga ko‘rilayotgan tayyorgarlik rejalarini Turizm va sport vazirligi, Oliy sport mahorati maktablari bilan muhokama qilib, bu bo‘yicha hozirdan amaliy ishlarni boshlash lozim. Bizni oldinda muhim yil kutib turibdi. Shunday ekan, barchasini batafsil muhokama qilib olish kerak. Qolaversa, boshqa xalqaro musobaqalarga ham alohida rejalarni ishlab chiqamiz. Xorijiy turnirlarga shunchaki borib, unda ishtirok etib kelish noo‘rin bo‘ladi. Oldindan aniq maqsad qo‘yib, shunga harakat qilib ishlashimiz kerak. Prezidentimiz bizni har tomonlama qo‘llab-quvvatlamoqda. Shu bois bunga yarasha talab ham bo‘ladi. Davlatimiz rahbari boshchiligida Yangi O‘zbekiston qurayapmiz. Xalqaro musobaqaga shunchaki chiqib kelish ketmaydi. Afsuski, koronavirusning yangi shtammi kirib kelmoqda. Bunday sharoitda faqatgina temir intizom bilan yengib o‘tish mumkin. Sport bazalarida sportchilarimizning salomatligini saqlash bo‘yicha barcha choralarni ko‘raylik”, – dedi Rustam Shoabdurahmonov.
Onlayn uchrashuv davomida MOQ qoshidagi Respublika sport tibbiyoti ilmiy-amaliy markazi direktori Abdushukur Sadikov koronavirusning yangi shtammining kirib kelishi yuzasidan, uning tarqalishini oldini olish, terma jamoalarimiz vakillarini undan saqlash, bu bo‘yicha barcha zaruriy choralarni ko‘rish bo‘yicha rejalar bilan o‘rtoqlashdi.
Yig‘ilishda Oybek Kasimov uzoq yillik tajribasidan kelib chiqqan holda yirik kompleks musobaqalarga tayyorgarlik bo‘yicha o‘z tavsiyalarini berib o‘tdi. Shuningdek, suhbat davomida O‘zbekiston og‘ir atletika federatsiyasi raisining birinchi o‘rinbosari Shahrullo Mahmudov, O‘zbekiston qilichbozlik federatsiyasi bosh kotibi Gulnora Saidova, O‘zbekiston velosiped sporti federatsiyasi bosh kotibi Kozim O‘rinboyxo‘jayev terma jamoaga jalb qilinadigan xorijiy trenerlar bilan tuziladigan shartnomalar bandini batafsil ko‘rib chiqish yuzasidan o‘z fikrlarini bildirishdi.

В связи с эпидемиологической ситуацией еще больше усиливается контроль за базами наших национальных сборных
Сегодня под руководством председателя MOQ Рустама Шоабдурахмонова состоялось оперативное онлайн-совещание для дальнейшего расширения присутствия участников летних Олимпийских игр и других соревнований в Ханчжоу-2022 в Азии и Париже-2024, для подготовки к другим крупным международным соревнованиям, которые пройдут в этом году, а также для предотвращения распространения нового штамма коронавируса Омикрон. В нем также приняли участие Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, советник председателя комитета Алишер Каримов, директор Республиканского научно-практического центра спортивной медицины Абдушукур Садиков, а также ответственные должностные лица федерации и ассоциаций.
Стоит отметить, что причиной распространения коронавирусной инфекции является то, что в 2021 году нас ждут большие старты, такие как Азиатские игры, Исламские игры, Молодежные игры, боевые искусства и Азиатские игры закрытого типа, поскольку ряд соревнований, запланированных на проведение в 2022 году, переносятся на следующий год. Поэтому, согласно календарю, отныне требуется формировать состав наших национальных сборных. В связи с этим глава НОК дал подробное разъяснение участникам встречи.
"Необходимо обсудить планы подготовки к крупным соревнованиям с Министерством туризма и спорта, высшими школами спортивного мастерства и начать практическую работу над этим. Нас ждет важный предстоящий год. Так что необходимо все это подробно обсудить. Мы также разработаем отдельные планы для других международных соревнований. Иностранная турнирларга просто уйдет, и участвовать в ней будет неуместно. Мы должны работать, заранее ставя перед собой четкую цель и делая это. Наш президент всячески поддерживает нас. Следовательно, на это будет спрос. Под руководством главы нашего государства мы строим новый Узбекистан. Он не просто выйдет на международный конкурс. К сожалению, появляется новый штамм коронавируса. В таких условиях преодолеть можно только железную дисциплину. Давайте примем все меры для поддержания здоровья наших спортсменов на спортивных базах", - сказал Рустам Шоабдурахмонов.
В ходе онлайн-встречи директор Республиканского научно-практического центра спортивной медицины Абдушукур Садиков при НОК поделился своими планами по предотвращению распространения нового штамма коронавируса, сохранению от него представителей наших сборных команд, принятию всех необходимых мер в связи с этим.
На встрече Ойбек Касимов дал свои рекомендации по подготовке к крупным соревнованиям, основанные на его многолетнем опыте. Также в ходе беседы первое место председателя Федерации тяжелой атлетики Узбекистана Шахрулло Махмудова, Генеральный секретарь Федерации фехтования Узбекистана Гульнора Саидова, Генеральный секретарь Федерации велосипедного спорта Узбекистана Козим Суринбойхуджаев высказали свои мнения по поводу детального рассмотрения пункта контрактов, заключенных с иностранными тренерами для привлечения в национальную сборную.
В конце глава НОК призвал должностных лиц федерации активно участвовать вместе со своими семьями, спортсменами в проекте "Зеленое пространство", реализуемом нашим правительством.