Yosh va umidli bokschimiz Abdumalik Xalakov kattalar o‘rtasidagi debyut jahon chempionatida kumush medalni qo‘lga kiritdi. Hamyurtimiz finalda fransiyalik tajribali raqibiga qarshi jang qildi.
-60 kg vazn toifasida ishtirok etgan Xalakov jahon chempionligi uchun fransiyalik Sofyan Umiaga qarshi ringga ko‘tarildi. Ikki yuqori texnika egalari o‘rtasidagi shiddatli bahs musobaqaning eng chiroyli janglaridan biriga aylandi. Afsuski, ushbu klassik to‘qnashuv yakunida fransuz bokschisi g‘alaba qozonib, jahon chempionligini qo‘lga kiritdi.
Shu tariqa, Belgrad shahrida yakuniga yetib borayotgan jahon chempionatini terma jamoamiz 1 tadan kumush va bronza medallari bilan yakunladi. Kechagi yarim final bahslari yakunida Madiyar Saidrahimov -92 kg vazn toifasida bronza medaliga sazovor bo‘lgan edi.
O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi har ikki bokschimizni qo‘lga kiritilgan muvaffaqiyat bilan tabriklab, ularga kelgusida ham yurtimiz sharafini munosib himoya qilishlarini tilab qoladi.

5 November 2021 4081
Our young and promising boxer Abdumalik Khalakov, who made his debut at the World Championship among adults, won a silver medal. In the decisive confrontation, our compatriot entered the ring against an experienced opponent from France.
Khalakov, competing in the weight category up to 60 kg, lost to the Frenchman Sofiane Oumih. The battle between the two owners of high technology and tactics turned out to be brilliant. Of course, this battle for the high title of the world championship has turned into one of the most beautiful confrontations of the tournament. Unfortunately, in the end, our compatriot could not defeat his French opponent, the silver medalist of the Olympic Games in Rio.
Thus, at the World Championship ending in Belgrade, our team won 1 silver and 1 bronze medals. Recall, following the results of yesterday's semifinals, Madiyar Saidrakhimov won a bronze award in the weight category up to 92 kg.
The National Olympic Committee of Uzbekistan congratulates both of our boxers on their achievements and wishes them to continue to defend the honor of our country with dignity.