Yosh va umidli bokschimiz Abdumalik Xalakov kattalar o‘rtasidagi debyut jahon chempionatida kumush medalni qo‘lga kiritdi. Hamyurtimiz finalda fransiyalik tajribali raqibiga qarshi jang qildi.
-60 kg vazn toifasida ishtirok etgan Xalakov jahon chempionligi uchun fransiyalik Sofyan Umiaga qarshi ringga ko‘tarildi. Ikki yuqori texnika egalari o‘rtasidagi shiddatli bahs musobaqaning eng chiroyli janglaridan biriga aylandi. Afsuski, ushbu klassik to‘qnashuv yakunida fransuz bokschisi g‘alaba qozonib, jahon chempionligini qo‘lga kiritdi.
Shu tariqa, Belgrad shahrida yakuniga yetib borayotgan jahon chempionatini terma jamoamiz 1 tadan kumush va bronza medallari bilan yakunladi. Kechagi yarim final bahslari yakunida Madiyar Saidrahimov -92 kg vazn toifasida bronza medaliga sazovor bo‘lgan edi.
O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi har ikki bokschimizni qo‘lga kiritilgan muvaffaqiyat bilan tabriklab, ularga kelgusida ham yurtimiz sharafini munosib himoya qilishlarini tilab qoladi.

Абдумалик Халаков — вице-чемпион мира!
Наш молодой и перспективный боксёр Абдумалик Халаков, дебютировавший на чемпионате мира среди взрослых завоевал серебряную медаль. В решающем противостоянии наш соотечественник вышел на ринг против опытного соперника из Франции.
Халаков, выступающий в весовой категории до 60 кг, уступил французу Софиана Оумиха. Блестящим получился бой между двумя обладателями высокой техники и тактики. Безусловно, данное сражение за высокий титул первенства планеты превратился в один из самых красивых противостояний турнира. К сожалению, в итоге наш соотечественник не смог одолеть своего французского оппонента, серебряного призёра Олимпийских игр в Рио.
Таким образом, на завершающемся в Белграде чемпионате мира наша сборная завоевала 1 серебряную и 1 бронзовую медали. Напомним, по итогам вчерашних полуфиналов Мадияр Саидрахимов стал обладателем бронзовой награды в весовой категории до 92 кг.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравляет обоих наших боксёров с достигнутыми успехами, желает им и впредь достойно защищать честь нашей страны.