28 Oktyabr 2021 4246
O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi rahbariyati Tojikiston aralash jang san’atlari (MMA) federatsiyasi rahbariyatini qabul qildi. Uchrashuvda har ikki tomon o‘rtasida izchil hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yish va rivojlantirish, qo‘shma yig‘inlar va musobaqalar tashkil etish, tajriba almashish kabi masalalar muhokama qilindi.
O‘zbekiston tomonidan uchrashuvda MOQ raisi Rustam Shoabdurahmonov, Turizm va sport vazirining o‘rinbosari Avaz Karimov, Qo‘mita raisi o‘rinbosarlari Azizjon Kamilov va Sherzod Tashmatov ishtirok etgan bo‘lsalar, mehmonlar delegatsiyasi tarkibidan Tojikiston MMA federatsiyasi rahbari Davron Jo‘rayev hamda uning o‘rinbosari Baxtiyor Xodjayevlar o‘rin olishdi.
“Tojikistonda kuchli jangchilar borligini bilamiz. Sizlar bilan yo‘lga qo‘yiladigan hamkorlik biz uchun juda muhim. Suhbatimiz davomida bu borada takliflarni o‘rganib chiqsak. Qo‘shma yig‘inlar, musobaqalar tashkil qilish aloqalarimizni yanada mustahkamlaydi, degan umiddamiz”, – dedi Rustam Shoabdurahmonov.
Shundan so‘ng mutasaddilar uchrashuvning rasmiy qismida rejalar muhokamasini davom ettirishdi.
“Biz qo‘shni va qardosh xalqlar o‘rtasida hamkorlik aloqalarni mustahkamlashdan minnatdormiz. Davlatimiz biz ilgari surayotgan tashabbuslarimizni qo‘llab-quvvatlab kelmoqda. Aralash jang san’ati sporti Xalqaro Olimpiya qo‘mitasi tomonidan tan olinishi kutilmoqda. Bu juda katta voqelik. Buning ortidan ushbu sport yanada rivojlanishini, tomoshabinlari ko‘payishini kutish mumkin. Biz o‘zaro hamkorlikni yo‘lga qo‘yib, davlatimizda ushbu sportni yanada rivojlantirish bo‘yicha ish olib borishni kutib qolamiz”, – dedi Sherzod Tashmatov.
O‘z navbatida, Davron Jo‘rayev uchrashuvda ilgari surilgan tashabbuslarni amalga oshirish, hamkorlikni yo‘lga qo‘yish va uni mustahkamlashdan mamnun ekanini bildirib o‘tdi.
Yig‘ilish davomida yil yakunida har ikki terma jamoa o‘rtasida o‘rtoqlik yig‘ini va uning doirasida musobaqa tashkil qilish, murabbiylar bilan o‘zaro tajriba almashish, erishilayotgan so‘nggi yutuqlar bo‘yicha o‘zaro tajriba almashish kabi fikrlar atroflicha muhokama qilindi.

28 October 2021 4226
The leadership of the National Olympic Committee of Uzbekistan has received the leadership of the Mixed Martial Arts Federation (MMA) of Tajikistan. Issues such as the establishment and development of consistent ties between the two sides, the organization of joint meetings and competitions, and the exchange of experience were discussed at the meeting.
On the part of Uzbekistan, the meeting was attended by the Chairman of the NOC Rustam Shoabdurakhmanov, Deputy Minister of Tourism and Sports Avaz Karimov, Deputy Chairmen of the Committee Azizjon Kamilov and Sherzod Tashmatov, the delegation of guests included the head of the MMA Federation of Tajikistan Davron Juraev and his deputy Bakhtiyor Khodjaev.
“We know that there are strong fighters in Tajikistan. Cooperation with you is very important for us. If we study the proposals on this issue during our conversation. We hope that the organization of joint meetings and competitions will further strengthen our ties," Rustam Shoabdurakhmanov said.
After that, the officials continued discussing the plans in the official part of the meeting.
“We are grateful for the strengthening of cooperation between neighboring and fraternal peoples. Our State supports the initiatives we have put forward. It is expected that the sport of mixed martial arts will be recognized by the International Olympic Committee. This is a huge reality. After that, we can expect further development of this sport, an increase in its audience. We hope to establish mutual cooperation and continue working on the further development of this sport in our state”" Sherzod Tashmatov said.
In turn, Davron Juraev expressed satisfaction with the implementation of the initiatives put forward at the meeting, the establishment and strengthening of cooperation.
During the meeting, the issues of organizing a friendly match between the two national teams and competitions within its framework, exchange of experience with coaches, exchange of experience of recent achievements were discussed in detail.