23 Oktyabr 2021 3316
MOQ raisi Rustam Shoabdurahmonov federatsiya va assotsiatsiya mas’ul mutasaddilari bilan yangi rejalar muhokamasiga bag‘ishlangan navbatdagi onlayn yig‘ilish o‘tkazdi. Unda MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov, Qo‘mita raisining o‘rinbosari Sherzod Tashmatov, shuningdek federatsiya mas’ullari qatnashishdi.
Hozirda federatsiya va assotsiatsiyalar bilan Tokio-2020 sikli hisoboti, Xanchjou-2022 Osiyo va Parij-2024 Olimpiya o‘yinlari strategiyasiga bag‘ishlangan tadbirlar davom etmoqda. MOQ rahbari mazkur yig‘ilishlarga Oliy sport mahorati maktablari, terma jamoa murabbiylar shtabi bilan hamkorlikda yaxshi tayyorgarlik ko‘rish, rejalarni aniq qilib tushuntirib berish, murabbiylar malakasini oshirish bo‘yicha ko‘rsatma berdi.
“Hurmatli Prezidentimiz bizni har tomonlama qo‘llab-quvvatlamoqdalar. Biz bunga munosib tarzda yo‘llanma va medallar soni bilan javob qaytarishimiz kerak. Tokio Olimpiadasi ko‘pchiligimiz uchun yaxshigina maktab bo‘ldi. Bundan tegishli xulosa chiqarib, yangi siklda yuqori maqsadlar sari odimlaymiz. Yig‘ilishlarimiz davomida seleksiya bo‘yicha yetarli muammolar ko‘zga tashlanmoqda”, – dedi MOQ rahbari.
Onlayn o‘tgan tadbirda sportchilarimizning malakasini oshirish yo‘lida xorijdan tajribali trenerlarni jalb qilish, o‘tkaziladigan mahalliy va xorijiy o‘quv-mashg‘ulot yig‘inlar rejasini chuqur tahlil qilish, federatsiyalarning viloyat bo‘limlari bilan ishlashni yanada jadallashtirish va seleksiya ishlarini kuchaytirish bo‘yicha kerakli ko‘rsatmalar berildi.

23 Октября 2021 3302
Председатель НОК Рустам Шоабдурахманов провел очередное онлайн-совещание с ответственными лицами Федерации и ассоциации, посвященное обсуждению новых планов. В нем приняли участие Генеральный секретарь МОК Ойбек Касимов, заместитель председателя Комитета Шерзод Ташматов, а также ответственные лица Федерации.
В настоящее время с федерациями и ассоциациями проводятся мероприятия, посвященные докладу о цикле Токио-2020, стратегии Азии в Ханчжоу-2022 и Олимпийских игр в Париже-2024. Глава НОК дал указание хорошо подготовиться к этим встречам совместно со школами высшего спортивного мастерства, тренерским штабом национальной команды, четко разъяснить планы, повысить квалификацию тренеров.
“Наш уважаемый Президент всячески поддерживает нас. Мы должны ответить на это соответствующим образом с количеством путевок и медалей. Олимпиада в Токио стала хорошей школой для многих из нас. Отсюда делаем соответствующие выводы и идем к более высоким целям в новом цикле. В ходе наших встреч видно достаточно проблем по селекции", - сказал глава НОК.
На прошедшем онлайн-мероприятии даны необходимые указания по привлечению опытных тренеров из-за рубежа для повышения квалификации наших спортсменов, глубокому анализу планов проводимых отечественных и зарубежных учебно-тренировочных сборов, дальнейшему ускорению работы с региональными отделами федераций и усилению селекционной работы.