22 Oktyabr 2021 4443
Saken Polatov: “Bu galgi jahon chempionatida asosiy e’tiborni tajriba va yoshlik shijoatini uyg‘unlashtirishga qaratdik”
Yana bir necha kundan so‘ng Serbiya poytaxti Belgrad shahrida start oladigan boks bo‘yicha erkaklar o‘rtasidagi jahon chempionatiga terma jamoamiz anchagina jiddiy tayyorgarlik olib bordi. Jahonning yetakchi jamoalaridan biri Kuba bilan o‘tgan qo‘shma yig‘in bokschilarimiz uchun har tomonlama foydali bo‘ldi. Bu O‘zbekiston va Kuba boks federatsiyalari o‘rtasida yo‘lga qo‘yilgan iliq munosabatlarning amaliy ifodasi deyish mumkin. 2019-yil yakunida jamoamiz Gavanada qo‘shma yig‘inda ishtirok etgan edi. Bunga javoban jahon chempionatidan avval kubaliklar “o‘zbek yo‘lbarslari” bilan yurtimizda yig‘in o‘tkazishni ma’qul ko‘rishdi.
Serbiyadagi jahon chempionatiga tanlangan tarkib jamoamiz uchun hozirgi kundagi optimal variant bo‘ldi, desak mubolag‘a bo‘lmaydi. Federatsiya rahbariyati va murabbiylar shtabi bu borada istiqbolli reja bilan harakat qilmoqda. Quyida MOQ raisi o‘rinbosari, O‘zbekiston boks federatsiyasi raisining birinchi o‘rinbosari Saken Polatov bilan o‘zbek boksining yaqin kelajakdagi rejalari haqidagi suhbatni e’tiboringizga havola etamiz:
– Serbiyada o‘tadigan jahon chempionati biz uchun qanchalik muhim? Unda asosiy e’tibor nimaga qaratiladi?
– Bu galgi jahon chempionatida asosiy e’tiborni tajriba va yoshlik shijoatini uyg‘unlashtirishga qaratdik. Hasanboy Do‘smatov, Shahram G‘iyosov, Shahobiddin Zoirov, Mirazizbek Mirzahalilov kabi dunyo tan olgan tajribali bokschilarimiz oldida Abdumalik Xalakov, Mujibillo Tursunov, Asadxo‘ja Mo‘ydinxo‘jayev, Saidjamshid Ja’farov, Shohjahon Abdullayev, Lazizbek Mullajonov kabi yoshlarimiz ulardan katta mahorat olib, jahon arenalari uchun munosib toblanishlari mumkin. Bundan maqsad 2023-yil Toshkentda ilk marotaba o‘tkaziladigan erkaklar o‘rtasidagi jahon chempionatiga terma jamoamizni tayyorlash va Parij-2024 Olimpiadasiga tarkibni hozirdan shakllantirib borishdir.
– So‘nggi tayyorgarlik uchun Kuba jamoasini tanlash g‘oyasi qayerdan kelib chiqdi?
– Kuba jamoasining yig‘inga tanlanishi ham bejiz emas. Prezidentimiz 13 avgust kuni Olimpiyachilarimiz bilan o‘tgan uchrashuvda xorij tajribasini, shu jumladan chetdagi kuchli maktablar metodikasi va uslubini o‘rganish, ular bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha tavsiyalar bergan edilar. Ana shu maqsadda biz jahon boksida o‘z o‘rniga ega bo‘lgan, jumladan, Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlarini umumjamoa hisobida birinchi o‘rinda yakunlagan Kuba terma jamoasini taklif etdik. Bu jamoa bilan o‘zaro mustahkam hamkorlik aloqalari yo‘lga qo‘yilgan. Avval biz Kubada yig‘in o‘tkazgan bo‘lsak, bu gal ular Toshkentga tashrif buyurishdi. 9 kun davomida jahonning eng kuchli bokschilari, e’tibor bering, ular orasida 4 tasi Olimpiada chempioni bokschilarimiz bilan tajriba almashishdi. O‘z navbatida, ular ham o‘zbek boksidan ba’zi jihatlarni o‘rgandilar. O‘ylaymanki, bu hamkorlik ikkala tomon uchun ham foydali bo‘ldi.
– Yaqin yillar uchun federatsiya o‘z oldiga qanday rejalar qo‘ygan? Xalqaro maydonda mamlakatimiz imidjini oshirish bo‘yicha qanday dasturlar bor?
– Oldimizda jiddiy strategik rejalar bor. Kelasi yil yanvar oyida Toshkent 22 yoshgacha bo‘lgan bokschilar o‘rtasidagi Osiyo chempionatiga mezbonlik qiladi. Barcha qilinayotgan tayyorgarliklar 2023-yil poytaxtimizda bo‘lib o‘tadigan jahon chempionatini qabul qilishga qaratilgan. O‘zbekiston ilk bor boks bo‘yicha erkaklar o‘rtasidagi dunyo birinchiligiga mezbonlik qiladi. Davlatimiz rahbarining bevosita sport sohasida olib borayotgan islohotlari, mamlakatimizda yirik musobaqalarni o‘tkazish bo‘yicha bergan topshiriq va tavsiyalari natijasida bu yil birinchi marotaba og‘ir atletika bo‘yicha kattalar o‘rtasidagi jahon chempionati poytaxtimizda bo‘lib o‘tadi. 2022-yil ilk bor dzyudo bo‘yicha kattalar o‘rtasidagi dunyo birinchiligi yurtimizda o‘tsa, 2023-yil aytib o‘tganimizdek jahonning eng kuchli bokschilari poytaxtimizda jam bo‘ladi. 2025-yil esa O‘zbekiston birinchi marta yoshlar o‘rtasidagi Osiyo o‘yinlariga mezbonlik qiladi. Mana shu musobaqalar bevosita mamlakatimizning xalqaro maydondagi imidjini yanada mustahkamlashiga ishonaman.
Bevosita boks federatsiyaning strategik rejalariga to‘xtaladigan bo‘lsam, maqsadimiz O‘zbekistonning jahon boksidagi yetakchiligini mustahkamlash, yurtimiz yoshlari orasida kuchli seleksiya siyosatini yuritish, AIBA hamda Osiyo boks konfederatsiyasi bilan izchil va samarali aloqalarni rivojlantirish, xalqaro toifadagi hakamlarimiz sonini ko‘paytirish va murabbiylar malakasini oshirish masalasini ustuvor vazifa sifatida ko‘rmoqdamiz.
Bizning eng katta yutug‘imiz – davlatimiz va hukumatimizning jismoniy tarbiya va sportga qaratayotgan e’tibori, mamlakatimizda sog‘lom turmush tarzining keng targ‘ib qilinishi, aholi salomatligini mustahkamlash borasida olib borilayotgan islohotlar deb bilaman. Bundan unumli foydalanib, ko‘proq yoshlarga e’tibor qaratishimiz, yangidan yangi chempion o‘g‘il-qizlarni tarbiyalashimiz kerak. Charm qo‘lqop ustalarimizning xalqaro arenalarda qo‘lga kiritayotgan yutuqlari ortidan yurtimizda boks bilan shug‘ullanish istagida bo‘lgan yoshlar soni kun sayin ortib bormoqda. Har bir yoshdagi terma jamoamizda bugungi kunda juda kuchli raqobat shakllangan. Bu holat esa faqat o‘sishga, kuchli jamoa shakllantirishga, natijalarni yaxshilashga xizmat qiladi.

22 Октября 2021 4431
Наша сборная провела серьезную подготовку к чемпионату мира по боксу среди мужчин, который стартует через несколько дней в столице Сербии Белграде. Совместный сбор с Кубой, одной из ведущих команд мира, оказался полезным для наших боксеров во всех отношениях. Это можно назвать практическим выражением теплых отношений, сложившихся между федерациями бокса Узбекистана и Кубы. В конце 2019 года наша команда приняла участие в совместном сборе в Гаване. В ответ перед чемпионатом мира кубинцы предпочли провести сбор в нашей стране с ”Узбекскими тиграми".
Не будет преувеличением сказать, что состав, выбранный для чемпионата мира в Сербии, был оптимальным вариантом для нашей команды на сегодняшний день. Руководство Федерации и тренерский штаб работают над перспективным планом на этот счет. Ниже мы предлагаем вашему вниманию беседу с заместителем председателя НОК, первым заместителем председателя федерации бокса Узбекистана Сакеном Полатовым о ближайших планах узбекского бокса:
– Насколько важен для нас чемпионат мира в Сербии? На чем в нем основное внимание?
– На нынешнем чемпионате мира основное внимание было уделено сочетанию опыта и молодости. Перед нашими опытными боксерами, получившими мировое признание, такими как Хасанбой Дусматов, Шахрам Гиясов, Шахобиддин Заиров, Миразизбек Мирзахалилов, Абдумалик Халаков, Муджибилло Турсунов, Асадходжа Муйдинходжаев, Саиджамшид Джафаров, Шохжахон Абдуллаев, Лазизбек Муллажонов, наша молодежь сможет получить от них большое мастерство и достойно выступить на мировых аренах. Цель этого-подготовить сборную к чемпионату мира среди мужчин 2023 года, который впервые пройдет в Ташкенте, и уже сейчас формировать состав на Олимпиаду-2024 в Париже.
– Откуда взялась идея выбрать кубинскую команду для финальной подготовки?
– Выбор кубинской команды на сбор тоже не случаен. Президент нашей страны на встрече с олимпийцами 13 августа дал рекомендации по изучению зарубежного опыта, в том числе методик и методов зарубежных сильных школ, налаживанию сотрудничества с ними. С этой целью мы пригласили кубинскую сборную, которая заняла свое место в мировом боксе, в том числе завершила Олимпийские игры в Токио-2020 на первом месте в общекомандном зачете. С этой командой налажены прочные партнерские отношения. Если раньше мы проводили сбор на Кубе, то в этом году они побывали в Ташкенте. За 9 дней сильнейшие боксеры мира, заметьте, среди них 4 олимпийских чемпиона, поделились опытом с нашими боксерами. В свою очередь, они также узнали некоторые аспекты из узбекского бокса. Я думаю, что это сотрудничество было полезным для обеих сторон.
– Какие планы у Федерации на ближайшие годы? Какие существуют программы по повышению имиджа нашей страны на международной арене?
– У нас серьезные стратегические планы. В январе следующего года в Ташкенте пройдет чемпионат Азии среди боксеров до 22 лет. Вся проводимая подготовка направлена на то, чтобы принять чемпионат мира по футболу 2023 года, который пройдет в нашей столице. Узбекистан впервые примет первенство мира по боксу среди мужчин. В результате непосредственно проводимых главой нашего государства реформ в области спорта, поручений и рекомендаций по проведению в нашей стране крупных соревнований в этом году в нашей столице впервые пройдет чемпионат мира по тяжелой атлетике среди взрослых. Если в 2022 году в нашей стране впервые пройдет первенство мира по дзюдо среди взрослых, то в 2023 году, как мы уже говорили, в нашей столице соберутся сильнейшие боксеры мира. А в 2025 году Узбекистан впервые примет молодежные Азиатские игры. Уверен, что эти соревнования еще больше укрепят имидж нашей страны на международной арене.
Что касается непосредственно стратегических планов Федерации бокса, то нашей целью мы видим укрепление лидерства Узбекистана в мировом боксе, проведение сильной селекционной политики среди молодежи страны, развитие последовательных и эффективных связей с АИБА и азиатской конфедерацией бокса, увеличение числа судей международной категории и повышение квалификации тренеров.
Считаю, что наше самое большое достижение – это внимание, уделяемое нашим государством и правительством физической культуре и спорту, широкая пропаганда здорового образа жизни в нашей стране, проводимые реформы по укреплению здоровья населения. Используя это, мы должны сосредоточиться на большем количестве молодежи, воспитывать новых чемпионов, мальчиков и девочек. За успехами наших мастеров кожаных перчаток на международных аренах с каждым днем растет число молодежи, желающей заниматься боксом в нашей стране. В нашей сборной всех возрастов сегодня сформировалась очень сильная конкуренция. А это только способствует росту, формированию сильной команды, улучшению результатов.