19 Oktyabr 2021 3296
Shavkat Mirziyoyev: “Yangi tariximizda ilk bor og‘ir atletika bo‘yicha jahon chempionatiga Toshkent shahri mezbonlik qiladi”
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzod Shavkat Mirziyoyevning Toshkent shahri saylovchilari bilan uchrashuvida joriy yilning dekabr oyida poytaxtimiz ilk bor og‘ir atletika bo‘yicha jahon chempionatiga mezbonlik qilishini rasman ta’kidladi.
“Osiyo va jahon chempionatlarini o‘zimizda o‘tkazish bo‘yicha boshlangan ishlarimizni davom ettirib, Toshkent shahrida 2024 yilgacha “Olimpiya shaharchasi” quriladi. Kelgusi yilda Shayxontohurda 2,5 ming tomoshabinga mo‘ljallangan zamonaviy muz saroyi ishga tushiriladi. Yangihayot tumanida yoshlarning muntazam sport bilan shug‘ullanishiga sharoit yaratish maqsadida jami quvvati 2,5 ming o‘rinli universal sport kompleksi barpo etiladi. Yangi tariximizda ilk bor shu yil dekabr oyida og‘ir atletika bo‘yicha jahon chempionatiga Toshkent shahri mezbonlik qiladi. 2022 yilda dzyudo, 2023 yilda boks bo‘yicha jahon chempionatlari, 2025 yilda Yoshlar o‘rtasidagi Osiyo o‘yinlari ham aynan poytaxtimizda o‘tkaziladi”, – dedi Shavkat Mirziyoyev.

19 Октября 2021 3289
Шавкат Мирзиёев: ”Впервые в нашей новой истории чемпионат мира по тяжелой атлетике примет город Ташкент"
Кандидат в Президенты Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев на встрече с избирателями города Ташкента официально отметил, что в декабре текущего года наша столица впервые примет чемпионат мира по тяжелой атлетике.
“Продолжив начатую нами работу по проведению у себя чемпионатов Азии и мира, в Ташкенте до 2024 года будет построен “Олимпийский городок”. В следующем году в Шайхантахуре будет сдан в эксплуатацию современный ледовый дворец на 2,5 тысячи зрителей. В целях создания условий для регулярного занятия молодежи спортом в Янгихаятском районе будет построен универсальный спортивный комплекс на 2,5 тысячи мест. Впервые в новейшей истории чемпионат мира по тяжелой атлетике пройдет в декабре этого года в Ташкенте. В 2022 году в нашей столице пройдут чемпионаты мира по дзюдо, в 2023 году – по боксу, в 2025 году-Азиатские игры среди молодежи”, - сказал Шавкат Мирзиеев.