18 Oktyabr 2021 3804
Bugun kelasi yil Xitoyning Xanchjou shahrida o‘tkaziladigan XIX Osiyo o‘yinlari tashkiliy qo‘mitasining birinchi brifingi o‘tkazildi. Ayni paytda yuzaga kelgan epidemiologik vaziyat sabab tadbir onlayn formatda tashkil etildi.
Tadbirda musobaqa tashkiliy qo‘mitasi mutasaddilari, Xanchjou shahri hokimligining rahbariyati, Xitoy Milliy Olimpiya qo‘mitasi vakillari, shuningdek, mahalliy OAV oflayn ishtirok etgan bo‘lsa, qit’amizning yetakchi sport jurnalistlari, telekanal vakillari va boshqa mutasaddilar ZOOM platformasi orqali ulanishdi. Tadbirda mamlakatimiz nomidan O‘zbekiston MOQ hamda yurtimizning sportga ixtisoslashgan yetakchi OAV vakillari ishtirok etishdi.
Tadbir avvalida tashkiliy qo‘mita mutasaddilari yana 327 kundan so‘ng start oladigan ushbu muhim musobaqaga olib borilayotgan tayyorgarlik haqida to‘xtalib o‘tishdi. Shundan so‘ng o‘z yo‘nalishi bo‘yicha mutaxassislar musobaqaga kiritilgan sport turlari va yo‘nalishlari, ob’ektlar, transport va logistika tizimi, OAV uchun ajratilgan media-markaz va boshqa bir qator sohalar haqida batafsil ma’lumot berishdi.
Shunisi ahamiyatliki, mazkur Osiyo o‘yinlarida ilk bor Okeaniya mintaqasi davlatlari ham ishtirok etadi. Shuningdek, mutasaddilarning ochilish va yopilish marosimi uchun tayyorlangan dasturlari haqidagi ma’lumot ham taqdim etildi. Ma’lum qilinishicha, marosimlar muxlislarning yodida qolishi uchun Xitoy kino va teatr sohasining tajribali mutasaddilari, yirik kompleks tadbirlarda ulkan tajriba to‘plagan mutaxassislar jalb etiladi.
Brifing davomida ishtirokchilar uchun Xitoyga kirish-chiqish jarayonlarini soddalashtirish, ularga ajratilgan qulayliklar haqida ham to‘xtalib o‘tildi.
Shu tariqa, Xanchjou-2022 XIX Osiyo o‘yinlariga atalgan birinchi brifingning ilk kuni o‘z ishini yakunladi.

18 Октября 2021 3795
Сегодня прошёл первый брифинг оргкомитета XIX Азиатских игр, которые пройдут в следующем году в Ханчжоу. В связи с эпидемиологической ситуацией мероприятие прошло в онлайн формате.
В брифинге представители оргкомитета, руководство администрации города Ханчжоу, ответственные лица Национального Олимпийского комитета Китая, местные СМИ участвовали офлайн, а ведущие спортивные журналисты континента, представители телеканалов и другие лица подключились онлайн, через платформу ZOOM. В мероприятии от имени Узбекистана участвовали представители НОК и ведущие представители СМИ страны, специализирующиеся в спортивном направлении.
В начале мероприятия представители оргкомитета рассказали о подготовке к комплексному соревнованию, которое стартует через 327 дней. Затем профильные специалисты подробно проинформировали о видах спорта, которые вошли в программу Азиады, спортивных объектах, транспорте и логистике, медиа-центре для СМИ и других важных аспектах.
Примечательность Ханчжоу-2022 заключается в том, что впервые в этой Азиаде примут участие страны Океании. Также, были представлены сведения относительно церемоний открытия и закрытия Ханчжоу-2022. Как сообщается, к мероприятиям будут привлечены знаменитые представители театра и кино Китая, а также, специалисты, которые уже работали в масштабных церемониях.
Во время брифинга участники также рассказали об упрощении процессов въезда и выезда в Китае, а также об удобствах, которые будут им предоставлены.