18 Oktyabr 2021 3804
Bugun kelasi yil Xitoyning Xanchjou shahrida o‘tkaziladigan XIX Osiyo o‘yinlari tashkiliy qo‘mitasining birinchi brifingi o‘tkazildi. Ayni paytda yuzaga kelgan epidemiologik vaziyat sabab tadbir onlayn formatda tashkil etildi.
Tadbirda musobaqa tashkiliy qo‘mitasi mutasaddilari, Xanchjou shahri hokimligining rahbariyati, Xitoy Milliy Olimpiya qo‘mitasi vakillari, shuningdek, mahalliy OAV oflayn ishtirok etgan bo‘lsa, qit’amizning yetakchi sport jurnalistlari, telekanal vakillari va boshqa mutasaddilar ZOOM platformasi orqali ulanishdi. Tadbirda mamlakatimiz nomidan O‘zbekiston MOQ hamda yurtimizning sportga ixtisoslashgan yetakchi OAV vakillari ishtirok etishdi.
Tadbir avvalida tashkiliy qo‘mita mutasaddilari yana 327 kundan so‘ng start oladigan ushbu muhim musobaqaga olib borilayotgan tayyorgarlik haqida to‘xtalib o‘tishdi. Shundan so‘ng o‘z yo‘nalishi bo‘yicha mutaxassislar musobaqaga kiritilgan sport turlari va yo‘nalishlari, ob’ektlar, transport va logistika tizimi, OAV uchun ajratilgan media-markaz va boshqa bir qator sohalar haqida batafsil ma’lumot berishdi.
Shunisi ahamiyatliki, mazkur Osiyo o‘yinlarida ilk bor Okeaniya mintaqasi davlatlari ham ishtirok etadi. Shuningdek, mutasaddilarning ochilish va yopilish marosimi uchun tayyorlangan dasturlari haqidagi ma’lumot ham taqdim etildi. Ma’lum qilinishicha, marosimlar muxlislarning yodida qolishi uchun Xitoy kino va teatr sohasining tajribali mutasaddilari, yirik kompleks tadbirlarda ulkan tajriba to‘plagan mutaxassislar jalb etiladi.
Brifing davomida ishtirokchilar uchun Xitoyga kirish-chiqish jarayonlarini soddalashtirish, ularga ajratilgan qulayliklar haqida ham to‘xtalib o‘tildi.
Shu tariqa, Xanchjou-2022 XIX Osiyo o‘yinlariga atalgan birinchi brifingning ilk kuni o‘z ishini yakunladi.

18 October 2021 3793
The first briefing of the organizing committee of the XIX Asian Games, which will be held next year in Hangzhou, was held today. Due to the epidemiological situation, the event was held in an online format.
Representatives of the organizing committee, the leadership of the Hangzhou City administration, officials of the National Olympic Committee of China, local media participated in the briefing offline, and leading sports journalists of the continent, representatives of TV channels and others connected online through the ZOOM platform. Representatives of the NOC and leading representatives of the country's media specializing in sports participated in the event on behalf of Uzbekistan.
At the beginning of the event, representatives of the organizing committee told about the preparations for the complex competition, which starts in 327 days. Then the profile specialists informed in detail about the sports that were included in the program of the Asian Games, sports facilities, transport and logistics, media center for the media and other important aspects.
The remarkable thing about Hangzhou-2022 is that Oceania countries will take part in this Asian Games for the first time. Also, information was provided regarding the opening and closing ceremonies of Hangzhou-2022. It is reported that famous representatives of Chinese theater and cinema, as well as specialists who have already worked in large-scale ceremonies, will be involved in the events.
During the briefing, the participants also talked about the simplification of the entry and exit processes in China, as well as about the amenities that will be provided to them.