16 Oktyabr 2021 4584
Unda mamlakatimizning barcha hududlari, shuningdek Rossiya Federatsiyasi, Tojikiston va Qirg‘izistondan jami 468 nafar polvon ishtirok etdi.
Farg‘onadagi ko‘p tarmoqli «Samo» sport majmuasida Turizm va sport vazirligi, Farg‘ona viloyati hokimligi, Milliy olimpiya qo‘mitasi, O‘zbekiston Kasaba uyushmalari federatsiyasi, Milliy Paralimpiya qo‘mitasi, O‘zbekiston sport tashkilotlari faxriylar kengashi hamda bir qator sport federatsiyalari bilan hamkorlikda o‘zbek milliy o‘yinlarining faol targ‘ibotchisi, taniqli polvon To‘lanboy Qurbonov xotirasiga bag‘ishlab uch avlod vakillari o‘rtasida tosh ko‘tarish va bahodirlar o‘yinlari bo‘yicha ochiq xalqaro turnir tashkil etildi.
Musobaqaning ochilish marosimida Respublikamiz hududida istiqomat qilayotgan 76 nafar faxriy polvonlar, 152 nafar sport faxriylari ishtirok etdi.
Tantanali ochilish marosimida Farg‘ona viloyati hokimi o‘rinbosari, viloyat Turizm va sport bosh boshqarmasi boshlig‘i Xurshid Ahmedov, O‘zbekiston etnosport assotsiatsiyasi raisi Oybek Norinboyev, O‘zbekiston sport tashkilotlari faxriylari kengashi raisi Bahodir Maxsitov va boshqalar so‘zga chiqishdi. Shu yerda Respublikamizdagi polvon va dorbozlar guruhlarida faoliyat ko‘rsatgan 35 nafar polvonga «O‘zbekiston sport faxriysi» ko‘krak nishoni topshirildi.
Xalqaro turnir 3 ta guruhda tashkil etildi. Bahodirlar o‘yinlari va tosh ko‘tarish musobaqasi qatnashchilari katta vazndagi yuklar, mashinalarni ko‘tarish va tortish, dorbozlar guruhlarining o‘zbek polvonlari o‘rtasida yosh toifalari bo‘yicha tosh ko‘tarish, nayza otish, kamondan otish musobaqalarida ishtirok etishdi.
17 tonnalik «MAN» yuk avtomobilini 15 metr masofaga torta olgan Surxondaryo viloyatidan kelgan polvon Dilmurod Qurbonov muxlislar olqishiga sazovor bo‘ldi.
Xalqaro turnir 8 ta yo‘nalishda o‘tkazilib, g‘oliblar medal, diplom va esdalik sovg‘alari bilan taqdirlandi.

16 October 2021 4563
468 athletes from all over Uzbekistan, as well as Russia, Tajikistan and Kyrgyzstan took part in this competition.
In the multifunctional sports complex "Samo" in the city of Fergana, with the support of the Ministry of Tourism and Sports, the Khokimiyat of the Fergana region, the National Olympic Committee, the Federation of Trade Unions of Uzbekistan, the National Paralympic Committee, the Council of Veterans of Sports Organizations of Uzbekistan and a number of sports federations of the country, an open international tournament was organized in memory of the propagandist of the national Uzbek Games, the famous hero Tulanboy Kurbanov. Competitions were held in kettlebell lifting and games of heroes.
The opening ceremony was attended by 76 heroes of the older generation and 152 veterans of sports of Uzbekistan.
The event was attended by Deputy Khokim of Ferghana, head of the Department of Tourism and Sports of the region Khurshid Akhmedov, Chairman of the Association of Ethnosport of Uzbekistan Oybek Norinbayev, Chairman of the Council of Veterans of Sports Organizations of Uzbekistan Bahodir Mahsitov and others. 35 wrestlers who performed as part of the heroes and in groups of tightrope walkers of the Republic were awarded with badges "Veteran of sports of Uzbekistan".
The international tournament was organized in 3 groups. Participants of the games of heroes and kettlebell lifting lifted weights and cars, moved them, competitions in javelin throwing and archery, as well as kettlebell lifting were organized among a group of tightrope walkers of Uzbekistan.
Dilmurod Kurbanov from Surkhandarya region, who was able to pull a 17-ton MAN truck over a distance of 15 meters, deserved special praise from the fans.
The international tournament was held in 8 directions, the winners were awarded with medals, diplomas and gifts.