Ma’lumki, bugun poytaxtimizda birinchi marta Osiyo qilichbozlik konfederatsiyasining Bosh Assambleyasi o‘tkazildi. Unda MOQ rahbari, O‘zbekiston qilichbozlik federatsiyasi raisi Rustam Shoabdurahmonov ushbu sport turida qit’amiz konfederatsiyasi rahbariyati tarkibidan joy oldi.
Kun tartibidagi asosiy masala tashkilotning yangi Olimpiada sikli uchun rahbariyatini qayta saylash bo‘ldi. Unga ko‘ra, BAA qilichbozlik federatsiyasi prezidenti Shayx Salim Sulton Al Qosimi Osiyo qilichbozlik konfederatsiyasi prezidenti etib saylandi.
Biz uchun ahamiyatlisi, vitse-prezidentlikka nomzodlar qatorida bo‘lgan Rustam Shoabdurahmonovni delegatlarning ko‘pchiligi qo‘llab-quvvatladi. Shu tariqa, yana bir nufuzli xalqaro tashkilot rahbariyati tarkibidan o‘zbekistonlik menejer joy olmoqda. Qayd etish joiz, Moskva-1980 Olimpiadasi sovrindori Sobir Ro‘ziyev ushbu konfederatsiya oilasi vakiliga aylangan bo‘lsa, Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlarida ishlagan hakamimiz Aida Hasanova Konfederatsiyaning hakamlar, Ortiq Bo‘riyev esa texnik komissiya a’zoligiga qabul qilindi. Shubhasiz, bunday yangiliklar yurtimiz sporti rivojini xalqaro maydonga olib chiqish yo‘lida muhim qadam bo‘ladi.
Bosh Assambleya davomida kun tartibiga muvofiq Konfederatsiyaning boshqa lavozimlari, jumladan, ajratilgan boshqa o‘rinlar uchun vitse-prezidentlar, Bosh kotib saylanib, Ijroiya qo‘mitasining tarkibi shakllantirib olindi.
Ma’lumot uchun, Rustam Shoabdurahmonov, shuningdek, Markaziy Osiyo qilichbozlik konfederatsiyasi prezidenti hisoblanadi.
O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi Osiyo qilichbozlik konfederatsiyasi tarkibiga kirgan barcha yurtdoshlarimizni yangi mas’uliyatli vazifa bilan muborakbod etib, kelgusi faoliyatlarida omad tilab qoladi.

Рустам Шаабдурахманов избран вице-президентом Азиатской конфедерации фехтования
Как вам известно, сегодня впервые в Ташкенте прошла Генеральная Ассамблея Азиатской конфедерации фехтования. В этом мероприятии председатель НОК, руководитель федерации фехтования Узбекистана Рустам Шаабдурахманов вошёл в состав руководства Конфедерации, представляя наш регион.
Основным вопросом повестки дня стало избрание руководства для нового Олимпийского цикла. В частности, президент федерации фехтования ОАЭ Шейх Салим султан Аль Касими стал новым президентом Азиатской конфедерации фехтования.
Примечательно, что Рустама Шаабдурахманова, который был среди кандидатов на пост вице-президента, поддержали большинство делегатов. Таким образом, в состав руководства ещё одной престижной организации вошёл опытный спортивный функционер из Узбекистана. Следует отметить, что призёр Олимпиады Москва-1980 Собир Рузиев стал членом семьи конфедерации, Аида Хасанова, которая работала на Токийских играх в качестве судьи была принята в состав представителей судейской комиссии, а Артик Буриев — в техническую комиссию. Разумеется, такие назначения станут важном шагом для поднятия имиджа нашего спорта на мировой арене.
Во время Генеральной Ассамблеи также были избраны специалисты на другие должности Конфедерации, включая вице-президентов, Генерального секретаря. Помимо этого, был сформирован состав Исполнительного комитета.
Для информации, Рустам Шаабдурахманов также является президентом Центральноазиатской конфедерации фехтования.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравляет всех наших соотечественников, которые вошли в состав Азиатской конфедерации фехтования и желает им успехов в дальнейших начинаниях.