Ma’lumki, bugun poytaxtimizda birinchi marta Osiyo qilichbozlik konfederatsiyasining Bosh Assambleyasi o‘tkazildi. Unda MOQ rahbari, O‘zbekiston qilichbozlik federatsiyasi raisi Rustam Shoabdurahmonov ushbu sport turida qit’amiz konfederatsiyasi rahbariyati tarkibidan joy oldi.
Kun tartibidagi asosiy masala tashkilotning yangi Olimpiada sikli uchun rahbariyatini qayta saylash bo‘ldi. Unga ko‘ra, BAA qilichbozlik federatsiyasi prezidenti Shayx Salim Sulton Al Qosimi Osiyo qilichbozlik konfederatsiyasi prezidenti etib saylandi.
Biz uchun ahamiyatlisi, vitse-prezidentlikka nomzodlar qatorida bo‘lgan Rustam Shoabdurahmonovni delegatlarning ko‘pchiligi qo‘llab-quvvatladi. Shu tariqa, yana bir nufuzli xalqaro tashkilot rahbariyati tarkibidan o‘zbekistonlik menejer joy olmoqda. Qayd etish joiz, Moskva-1980 Olimpiadasi sovrindori Sobir Ro‘ziyev ushbu konfederatsiya oilasi vakiliga aylangan bo‘lsa, Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlarida ishlagan hakamimiz Aida Hasanova Konfederatsiyaning hakamlar, Ortiq Bo‘riyev esa texnik komissiya a’zoligiga qabul qilindi. Shubhasiz, bunday yangiliklar yurtimiz sporti rivojini xalqaro maydonga olib chiqish yo‘lida muhim qadam bo‘ladi.
Bosh Assambleya davomida kun tartibiga muvofiq Konfederatsiyaning boshqa lavozimlari, jumladan, ajratilgan boshqa o‘rinlar uchun vitse-prezidentlar, Bosh kotib saylanib, Ijroiya qo‘mitasining tarkibi shakllantirib olindi.
Ma’lumot uchun, Rustam Shoabdurahmonov, shuningdek, Markaziy Osiyo qilichbozlik konfederatsiyasi prezidenti hisoblanadi.
O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi Osiyo qilichbozlik konfederatsiyasi tarkibiga kirgan barcha yurtdoshlarimizni yangi mas’uliyatli vazifa bilan muborakbod etib, kelgusi faoliyatlarida omad tilab qoladi.

Rustam Shaabdurakhmanov was elected Vice-President of the Asian Fencing Confederation
As you know, the General Assembly of the Asian Fencing Confederation was held in Tashkent for the first time today. In this event, the chairman of the NOC, the head of the Fencing Federation of Uzbekistan Rustam Shaabdurakhmanov joined the leadership of the Confederation, representing our region.
The main issue on the agenda was the election of the leadership for the new Olympic cycle. In particular, the President of the UAE Fencing Federation, Sheikh Salim Sultan Al Qasimi, became the new president of the Asian Fencing Confederation.
It is noteworthy that Rustam Shaabdurakhmanov, who was among the candidates for the post of vice president, was supported by the majority of delegates. Thus, an experienced sports functionary from Uzbekistan joined the leadership of another prestigious organization. It should be noted that the winner of the Moscow-1980 Olympic Games Sobir Ruziev became a member of the confederation family, Aida Khasanova, who worked at the Tokyo Games as a judge, was accepted into the representatives of the judging commission, and Artik Buriev - into the technical commission. Of course, such appointments will be an important step to raise the image of our sport on the world stage.
During the General Assembly, specialists were also elected to other positions of the Confederation, including Vice-Presidents, General Secretary. In addition, the composition of the Executive Committee was formed.
For information, Rustam Shaabdurakhmanov is also the president of the Central Asian Fencing Confederation.
The National Olympic Committee of Uzbekistan congratulates all our compatriots who have joined the Asian Fencing Confederation and wishes them success in their future endeavors.