Osiyo qilichbozlik konfederatsiyasi Bosh Assambleyasiga bag‘ishlangan matbuot anjumani o‘tkazildi
Ertaga poytaxtimizda Osiyo qilichbozlik konfederatsiyasining navbatdagi Bosh Assambleyasi bo‘lib o‘tadi. Bugun ushbu tadbirga bag‘ishlangan matbuot anjumani tashkil etildi.
Unda O‘zbekiston qilichbozlik federatsiyasi bosh kotibi Gulnora Saidova, Osiyo qilichbozlik konfederatsiyasining ayni paytdagi rahbari Rusni Al Hassan, tadbirni kuzatish uchun tashrif buyurgan Xalqaro qilichbozlik federatsiyasi vakili Velichka Xristeva hamda OAV vakillari ishtirok etishdi.
“Juda muhim tadbir oldida turibmiz. O‘zbekiston hukumatidan murakkab davrda bizni qo‘llab-quvvatlab kelayotgani uchun minnatdormiz. Ertaga tashkilotimizning navbatdagi Bosh Assambleyasi bo‘lib o‘tadi. Unda Konfederatsiyaning 2024 yilgacha bo‘lgan davri uchun yangi rahbariyati aniqlab olinadi”, – dedi Rusni Al Hassan.
O‘z navbatida, Velichka Xristeva ham fikrlari bilan quyidagicha o‘rtoqlashdi:
“O‘zbekistonga beshinchi bor kelishim. Mamlakatingizga har kelganimda uning rivojlanib borayotganini ko‘rib turibman. Xalqaro qilichbozlik federatsiyasi prezidenti Alisher Usmonov ushbu saylov shaffof bo‘lishi lozimligini ta’kidladi va hamkasblarimiz kuzatuvchilik uchun meni tanlashdi. O‘zbekiston mezbon sifatida barchasini a’lo darajada yo‘lga qo‘yganini ko‘rib turibman”.
Mutasaddilarning ma’lum qilishicha, tashkilotning yangi Olimpiada sikli uchun rahbarligiga BAA va Singapur vakillari nomzodlik qilmoqda. Bosh Assambleya davomida tashkilot rahbarligidan tashqari vitse-prezidentlar va Ijroiya qo‘mitasiga ham nomzodlar saylab olinadi.

Состоялась пресс-конференция посвященная Генеральной Ассамблее Азиатской конфедерации фехтования
Завтра в Ташкенте пройдёт Генеральная Ассамблея Азиатской конфедерации фехтования. Сегодня состоялась пресс-конференция, посвященная этому мероприятию.
На пресс-конференции присутствовали Генеральный секретарь федерации фехтования Узбекистана Гульнара Саидова, руководитель Азиатской конфедерации фехтования Русни Аль Хассан, который в настоящее время возглавляет организацию, представительница Международной федерации фехтования Величка Христева, прибывшая наблюдать за мероприятием и члены СМИ.
«Нас ожидает очень важное мероприятие. Благодарим правительство Узбекистана за поддержку в трудное время. Завтра пройдёт очередная Генеральная Ассамблея нашей организации. В рамках мероприятия будет избран новый руководитель Конфедерации, который возглавит её до 2024 года», — сказал Русни Аль Хассан.
В свою очередь и Величка Христева выразила своё мнение:
«Я пятый раз посещаю Узбекистан. После каждого своего визита я наблюдаю, как ваша страна стремительно развивается. Президент Международной федерации фехтования Алишер Усманов отметил, что выборы должны пройти прозрачно и коллеги выбрали мою кандидатуру в качестве наблюдателя. Я убедилась, что Узбекистан, как хозяин столь важного мероприятия, организовал всё на высоком уровне».
Как сообщают ответственные лица на пост руководителя организации в новом Олимпийском цикле выдвигаются кандидатуры представителей Сингапура и ОАЭ. Во время Генеральной Ассамблеи помимо руководителя будут избраны вице-президенты и члены Исполкома организации.