30 Sentyabr 2021 3801
Ma’lum qilganimizdek, ayni kunlarda poytaxtimizda yengil atletika bo‘yicha o‘smirlar va yoshlar o‘rtasida Markaziy Osiyo chempionati bo‘lib o‘tmoqda. Uning doirasida O‘zbekiston yengil atletika federatsiyasining Tokio-2020 yakunlari va yangi Olimpiada sikli uchun strategik rejalari muhokama qilindi.
Federatsiya binosida o‘tgan yig‘ilishda MOQ raisi Rustam Shoabdurahmonov, Turizm va sport vazirining o‘rinbosari Avaz Karimov, Qo‘mita raisining o‘rinbosari Sherzod Tashmatov, O‘zbekiston sport faxriylari kengashi raisi Bahodir Maxsitov, Andrey Abduvaliyev boshchiligidagi O‘zbekiston yengil atletika federatsiyasi mutasaddilari, murabbiy va hakamlar ishtirok etishdi.
Taqdimot avvalida so‘nggi yillar yurtimizda yo‘lga qo‘yilgan “Save Aral” va “Navruz” xalqaro marafonlari sabab hamyurtlarimiz orasida sportning yanada ommaviylashgani alohida ta’kidlandi. Shundan so‘ng Tokio sarhisobi va yangi rejalar muhokamasiga o‘tildi.
“Tokio-2020 siklida Olimpiada normativlari juda baland belgilandi. Shu bois o‘zimiz 6-9 orasidagi yo‘llanmani mo‘ljallayotgan edik. To‘g‘ri, Rio-2016 bilan solishtirganda (16 ta) bu juda kam. Hozir terma jamoada avlodlar almashinuvi kechayotgani bois muammolar uchrab turibdi. Atletlarimiz orasida Svetlana Radzivildan umidimiz katta edi. Tayyorgarlik davridan keyin uning 2 metrga sakrashiga ham ishongandik. Biroq musobaqaga qisqa fursat qolganda kelgani, natijada iqlim va vaqt mintaqasiga to‘liq moslasha olmagani unga pand berdi”, – dedi Andrey Abduvaliyev.
Yig‘ilish davomida har bir sportchimizning ishtiroki birma-bir ko‘rib chiqilib, xato va kamchiliklar muhokama qilindi. Federatsiya raisining ma’lum qilishicha, Parij-2024 siklining dastlabki davri uchun 40 nafarga yaqin sportchi saralab olingan. Suhbatda ularning bo‘lajak Olimpiada yo‘llanmasini qo‘lga kiritish imkoniyatlari, buning uchun kerakli sharoitlarni yaratish bo‘yicha fikr-mulohazalar bildirildi.

30 Сентября 2021 3803
Как ранее нами сообщалось, в настоящее время в столице проходит чемпионат Центральной Азии по лёгкой атлетике среди юниоров и молодёжи. В рамках соревнований были обсуждены итоги Токио-2020 и планы подготовки к новому Олимпийскому циклу федерации лёгкой атлетики Узбекистана.
В собрании, которое прошло в здании федерации, приняли участие председатель НОК Рустам Шаабдурахманов, заместитель Министра Туризма и спорта Аваз Каримов, заместитель председателя Комитета Шерзод Ташматов, председатель Совета ветеранов спорта Узбекистана Баходир Махситов, представители федерации лёгкой атлетики во главе Андрея Абдувалиева, тренеры и судьи.
В начале презентации было отмечено, что в последние годы благодаря международным марафонам “Save Aral” и “Navruz”, которые проходят в Узбекистане, в нашей стране массовый спорт заметно развился. После подводились итоги Токийской Олимпиады и обсуждались планы на будущее.
«В Токийском цикле Олимпийские нормативы были высокие. Исходя от этого, мы планировали завоевать ото 6 до 9 лицензий. Да, если сравнить с Рио-2016 (16 лицензий), это мало. Однако, сейчас в составе сборной идёт процесс смены поколения и наблюдаются проблемы. Среди наших атлетов мы возлагали большие надежды на Светлану Радзивил. Во время подготовки верили, что она покажет результат 2 метра. Однако, она прибыла в Токио незадолго до старта, и поэтому она не смогла адаптироваться к климату и часовому поясу», — сказал Андрей Абдувалиев.
Во время встречи анализировалось участие каждого нашего спортсмена, обсуждались ошибки и недостатки. По словам председателя федерации, на первый период цикла Париж-2024 отобрано около 40 спортсменов. В ходе встречи стороны обменялись мнениями о возможности завоевания путёвки на Олимпиаду и создании для этого необходимых условий.