30 Sentyabr 2021 3801
Ma’lum qilganimizdek, ayni kunlarda poytaxtimizda yengil atletika bo‘yicha o‘smirlar va yoshlar o‘rtasida Markaziy Osiyo chempionati bo‘lib o‘tmoqda. Uning doirasida O‘zbekiston yengil atletika federatsiyasining Tokio-2020 yakunlari va yangi Olimpiada sikli uchun strategik rejalari muhokama qilindi.
Federatsiya binosida o‘tgan yig‘ilishda MOQ raisi Rustam Shoabdurahmonov, Turizm va sport vazirining o‘rinbosari Avaz Karimov, Qo‘mita raisining o‘rinbosari Sherzod Tashmatov, O‘zbekiston sport faxriylari kengashi raisi Bahodir Maxsitov, Andrey Abduvaliyev boshchiligidagi O‘zbekiston yengil atletika federatsiyasi mutasaddilari, murabbiy va hakamlar ishtirok etishdi.
Taqdimot avvalida so‘nggi yillar yurtimizda yo‘lga qo‘yilgan “Save Aral” va “Navruz” xalqaro marafonlari sabab hamyurtlarimiz orasida sportning yanada ommaviylashgani alohida ta’kidlandi. Shundan so‘ng Tokio sarhisobi va yangi rejalar muhokamasiga o‘tildi.
“Tokio-2020 siklida Olimpiada normativlari juda baland belgilandi. Shu bois o‘zimiz 6-9 orasidagi yo‘llanmani mo‘ljallayotgan edik. To‘g‘ri, Rio-2016 bilan solishtirganda (16 ta) bu juda kam. Hozir terma jamoada avlodlar almashinuvi kechayotgani bois muammolar uchrab turibdi. Atletlarimiz orasida Svetlana Radzivildan umidimiz katta edi. Tayyorgarlik davridan keyin uning 2 metrga sakrashiga ham ishongandik. Biroq musobaqaga qisqa fursat qolganda kelgani, natijada iqlim va vaqt mintaqasiga to‘liq moslasha olmagani unga pand berdi”, – dedi Andrey Abduvaliyev.
Yig‘ilish davomida har bir sportchimizning ishtiroki birma-bir ko‘rib chiqilib, xato va kamchiliklar muhokama qilindi. Federatsiya raisining ma’lum qilishicha, Parij-2024 siklining dastlabki davri uchun 40 nafarga yaqin sportchi saralab olingan. Suhbatda ularning bo‘lajak Olimpiada yo‘llanmasini qo‘lga kiritish imkoniyatlari, buning uchun kerakli sharoitlarni yaratish bo‘yicha fikr-mulohazalar bildirildi.

30 September 2021 3799
As we reported earlier, the Central Asian Athletics Championship among juniors and youth is currently being held in the capital. As part of the competition, the results of Tokyo 2020 and plans for preparing for the new Olympic cycle of the Athletics Federation of Uzbekistan were discussed.
The meeting, which was held in the federation building, was attended by the chairman of the NOC Rustam Shaabdurakhmanov, Deputy Minister of Tourism and Sports Avaz Karimov, Deputy Chairman of the Committee Sherzod Tashmatov, Chairman of the Council of Veterans of Sports of Uzbekistan Bahodir Mahsitov, representatives of the Athletics Federation headed by Andrei Abduvaliev, coaches and judges.
At the beginning of the presentation, it was noted that in recent years, thanks to the international marathons “Save Aral” and “Navruz”, which are held in Uzbekistan, mass sports have developed noticeably in our country. After that, the results of the Tokyo Olympics were summed up and plans for the future were discussed.
"In the Tokyo cycle, the Olympic standards were high. Based on this, we planned to win from 6 to 9 licenses. Yes, if we compare it with Rio 2016 (16 licenses), this is not enough. However, now the national team is in the process of changing generations and there are problems. Among our athletes, we had high hopes for Svetlana Radzivil. During the preparation, they believed that she would show a result of 2 meters. However, she arrived in Tokyo shortly before the start, and therefore she was unable to adapt to the climate and time zone," Andrei Abduvaliev said.
During the meeting, the participation of each of our athletes was analyzed, mistakes and shortcomings were discussed. According to the chairman of the federation, about 40 athletes have been selected for the first period of the Paris-2024 cycle. During the meeting, the sides exchanged views on the possibility of winning a ticket to the Olympics and creating the necessary conditions for this.