29 Sentyabr 2021 3324
Tokio-2020 yakunlari, Xanchjou-2022 Osiyo va Parij-2024 Olimpiya o‘yinlariga tayyorgarlik mavzusiga bag‘ishlangan yig‘ilishlar davom etadi. Bugun O‘zbekiston velosiped sporti federatsiyasining taqdimoti tinglandi.
Tadbirda MOQ raisi Rustam Shoabdurahmonov, Turizm va sport vazirining o‘rinbosari Avaz Karimov, Qo‘mita raisi o‘rinbosari Sherzod Tashmatov, O‘zbekiston sport faxriylari kengashi raisi Bahodir Maxsitov, Kozim O‘rinboyxo‘jayev boshchiligidagi O‘zbekiston velosiped sporti federatsiyasi mutasaddilari, Sportning qishki va murakkab turlari bo‘yicha Respublika Oliy sport mahorati maktabi vakillari qatnashdilar.
Dastavval velosportchilarimizning Tokio-2020 Olimpiadasidagi ishtiroki, tayyorgarlik davri, sport ommaviyligi muhokama qilindi. Qayd etish joiz, 2019 yil Toshkentda o‘tgan veloshosse bo‘yicha Osiyo chempionati ushbu sport ommaviyligi yo‘lida katta turtki bo‘ldi. U orqali delegatsiyamiz Olimpiya o‘yinlariga 2 ta litsenziya olish barobarida, qator medallarni ham qo‘lga kiritdi.
Ommaviylikning ortishi va boshqa yutuqlar qatori mavjud muammolar ham muhokama markazida bo‘ldi. Unda ba’zi viloyatlarda bo‘limlarning ochilmagani, ayrimlarida moddiy texnik baza talab darajasida emasligi ta’kidlanib, ularni bartaraf etish bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqildi.
Qayd etish joiz, kuni kecha ushbu sport turini rivojlantirish bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Qarori e’lon qilindi. Ushbu hujjatda mamlakatimizda velosiped sport turini ommalashtirish, uning rivojini yangi bosqichga olib chiqish, professional klublar tashkil etish, yurtimizda ko‘plab xalqaro turnirlar o‘tkazish va boshqa ko‘plab kerakli yo‘nalishlar ko‘rsatib o‘tilgan. Bugungi taqdimotda ham federatsiya mutasaddilari Xanchjou va Parij musobaqalariga tayyorlanishda ushbu Qarorda ko‘rsatib o‘tilgan yo‘nalish bilan ish olib borilishini alohida ta’kidladilar.

29 Сентября 2021 3328
Продолжаются собрания, посвящённые итогам Токио-2020, подготовке к Азиатским играм 2022 года в Ханчжоу и Олимпийским играм 2024 года в Париже. Сегодня была заслушана презентация федерации велосипедного спорта Узбекистана.
В мероприятии приняли участие председатель НОК Рустам Шаабдурахманов, заместитель Министра Туризма и спорта Аваз Каримов, заместитель председателя Комитета Шерзод Ташматов, председатель Совета ветеранов спорта Узбекистана Баходир Махситов, представители федерации велоспорта Узбекистана во главе Козима Уринбойхужаева, ответственные лица РШВСМ по зимним и сложным техническим видам спорта.
Сначала обсуждалось участие наших велосипедистов на Олимпиаде Токио-2020, период подготовки, популярность этого вида спорта. Стоит отметить, что чемпионат Азии по велоспорту 2019 года, который прошёл в Ташкенте, стал большим толчком в процессе популяризации велоспорта. Благодаря этому турниру наши велоспортсмены завоевали 2 лицензии на Олимпийские игры, а также ряд медалей.
Наряду с ростом популярности и другими достижениями, обсуждались существующие проблемы. Было отмечено, что в некоторых регионах отделений нет, во многих областях материально-техническая база не на должном уровне, и рассматривались предложения по устранению проблем.
Следует отметить, что недавно было обнародовано Постановление Президента Республики Узбекистан о развитии этого вида спорта. В документе говорится о продвижении велоспорта в нашей стране, выводе его развития на новый уровень, создании профессиональных клубов, проведении множества международных турниров в Узбекистане и многих других важных направлениях. В сегодняшней презентации официальные лица федерации отметили, что при подготовке к соревнованиям в Ханчжоу и Париже работа будет вестись в соответствии с этим Постановлением.