27 Sentyabr 2021 4835
Bugun Turizm va sport vazirligida O‘zbekiston kamondan otish federatsiyasining navbatdan tashqari Konferensiyasi bo‘lib o‘tdi. Unda O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari, Turizm va sport vaziri A.Abduxakimov, Milliy gvardiya qo‘mondoni, general-mayor R.Djurayev, R.Shoabduraxmonov boshchiligidagi MOQ rahbariyati, mutasaddi tashkilotlar vakillari, ovoz berish huquqiga ega bo‘lgan delegatlar hamda murabbiylar va boshqa mutaxassislar qatnashdi.
Yig‘ilishda aholi, ayniqsa, yoshlar o‘rtasida sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilish, ularning sport bilan shug‘ullanishi uchun zarur infratuzilma va qulay shart-sharoitlar yaratish, kamondan otish sport turini yurtimizda yanada rivojlantirish hamda mamlakat sportchilarining xalqaro sport maydonlarida munosib ishtirokini ta’minlash bugungi kundagi eng dolzarb masalalardan biri ekanligi, bu borada aniq maqsadga yo‘naltirilgan chora-tadbirlar amalga oshirilishi lozimligi ta’kidlandi.
Shu bilan birga, yig‘ilishda so‘zga chiqqanlar kamondan o‘q otish – milliy sport turi ekanligini alohida ta’kidlab, mazkur sport turiga qaratilayotgan e’tibor milliy qadriyatlarimizning tiklanishiga va bu orqali yoshlarimiz qalbida vatanparvarlik hissini yanada kuchaytirishga xizmat qilishi, bu esa davlatimizning mazkur yo‘nalishdagi islohotlarining bosh mezoni ekanligini aytib o‘tishdi.
Shundan so‘ng, kun tartibiga muvofiq, federatsiya tomonidan amalga oshirilgan ishlar yuzasidan hisobot tinglandi, so‘ngra Kamondan otish federatsiyasi raisi lavozimiga O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi qo‘mondoni R.Djurayev nomzodi taklif etilib, delegatlar tomonidan bir ovozdan ma’qullandi.
Yig‘ilish so‘ngida, yangi saylangan federatsiya raisi bildirilgan ishonch uchun ishtirokchilarga minnatdorchilik izhor etib, Davlatimiz Rahbarining 2021 yil 17 iyundagi Qarori talablari asosida kamondan otish sport turini ommalashtirish va rivojlantirishda barcha kuch va imkoniyatlarni ishga solishini bildirdi.
Shuningdek, kelgusida amalga oshiriladigan chora-tadbirlar rejasining qisqacha mazmun-mohiyati bilan tanishtirib, asosiy e’tibor Parijda bo‘lib o‘tadigan olimpiada o‘yinlariga litsenziyalarni qo‘lga kiritish hamda sportchilarimizning sovrinli o‘rinlarni egallashiga erishishga qaratilishini ta’kidladi.
Eslatib o‘tamiz Milliy gvardiya qo‘mondoni 2020 yilning sentyabr oyida O‘zbekiston huquqni muhofaza qilish organlarining Qo‘l jangi federatsiyasi raisi etib tayinlangan edi. Shuningdek, Milliy gvardiya qo‘mondoni tashabbusi bilan joriy yilning avgust oyida Funksional ko‘pkurash federatsiyasi faoliyati yo‘lga qo‘yildi.

27 Сентября 2021 4854
Сегодня в министерстве туризма и спорта состоялась внеочередная конференция федерации стрельбы из лука Узбекистана. В нем приняли участие заместитель Премьер-Министра Республики Узбекистан, министр туризма и спорта А.Абдухакимов, командующий Национальной гвардией, генерал-майор Р.Джураев, руководство НОК во главе с Р.Шоабдурахмоновым , представители ответственных организаций, делегаты с правом голоса, а также тренеры и другие специалисты.
На совещании отмечалось, что пропаганда здорового образа жизни среди населения, особенно молодежи, создание необходимой инфраструктуры и благоприятных условий для занятий ими спортом, дальнейшее развитие стрельбы из лука в нашей стране и обеспечение достойного участия спортсменов страны на международной спортивной арене являются на сегодняшний день одними из самых актуальных вопросов, в этом направлении необходимо осуществлять целенаправленные меры.
Вместе с тем, выступившие на совещании особо отметили, что стрельба из лука – это национальный вид спорта, и отметили, что внимание, уделяемое этому виду спорта, будет способствовать возрождению национальных ценностей и, следовательно, дальнейшему укреплению чувства патриотизма в сердцах молодежи, что является главным критерием реформ нашего государства в данном направлении.
После этого, в соответствии с повесткой дня, был заслушан отчет о проделанной работе со стороны федерации, после чего на должность председателя федерации стрельбы из лука была предложена кандидатура командира Национальной гвардии Республики Узбекистан Р. Жураева и единогласно одобрена делегатами.
В заключение новоизбранный председатель Федерации поблагодарил участников за оказанное доверие и отметил, что в соответствии с требованиями Постановления Главы нашего государства от 17 июня 2021 года приложит все усилия для популяризации и развития стрелкового спорта.
Ознакомив с кратким содержанием и содержанием плана дальнейших мероприятий, он отметил, что основное внимание будет уделено завоеванию лицензий на Олимпийские игры в Париже и завоеванию призовых мест нашими спортсменами.
Напомним, что командир Национальной гвардии был назначен председателем федерации рукопашного боя правоохранительных органов Узбекистана в сентябре 2020 года. Также по инициативе командующего Национальной гвардией в августе текущего года была создана Федерация функционального многоборья.