27 Sentyabr 2021 4835
Bugun Turizm va sport vazirligida O‘zbekiston kamondan otish federatsiyasining navbatdan tashqari Konferensiyasi bo‘lib o‘tdi. Unda O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari, Turizm va sport vaziri A.Abduxakimov, Milliy gvardiya qo‘mondoni, general-mayor R.Djurayev, R.Shoabduraxmonov boshchiligidagi MOQ rahbariyati, mutasaddi tashkilotlar vakillari, ovoz berish huquqiga ega bo‘lgan delegatlar hamda murabbiylar va boshqa mutaxassislar qatnashdi.
Yig‘ilishda aholi, ayniqsa, yoshlar o‘rtasida sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilish, ularning sport bilan shug‘ullanishi uchun zarur infratuzilma va qulay shart-sharoitlar yaratish, kamondan otish sport turini yurtimizda yanada rivojlantirish hamda mamlakat sportchilarining xalqaro sport maydonlarida munosib ishtirokini ta’minlash bugungi kundagi eng dolzarb masalalardan biri ekanligi, bu borada aniq maqsadga yo‘naltirilgan chora-tadbirlar amalga oshirilishi lozimligi ta’kidlandi.
Shu bilan birga, yig‘ilishda so‘zga chiqqanlar kamondan o‘q otish – milliy sport turi ekanligini alohida ta’kidlab, mazkur sport turiga qaratilayotgan e’tibor milliy qadriyatlarimizning tiklanishiga va bu orqali yoshlarimiz qalbida vatanparvarlik hissini yanada kuchaytirishga xizmat qilishi, bu esa davlatimizning mazkur yo‘nalishdagi islohotlarining bosh mezoni ekanligini aytib o‘tishdi.
Shundan so‘ng, kun tartibiga muvofiq, federatsiya tomonidan amalga oshirilgan ishlar yuzasidan hisobot tinglandi, so‘ngra Kamondan otish federatsiyasi raisi lavozimiga O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi qo‘mondoni R.Djurayev nomzodi taklif etilib, delegatlar tomonidan bir ovozdan ma’qullandi.
Yig‘ilish so‘ngida, yangi saylangan federatsiya raisi bildirilgan ishonch uchun ishtirokchilarga minnatdorchilik izhor etib, Davlatimiz Rahbarining 2021 yil 17 iyundagi Qarori talablari asosida kamondan otish sport turini ommalashtirish va rivojlantirishda barcha kuch va imkoniyatlarni ishga solishini bildirdi.
Shuningdek, kelgusida amalga oshiriladigan chora-tadbirlar rejasining qisqacha mazmun-mohiyati bilan tanishtirib, asosiy e’tibor Parijda bo‘lib o‘tadigan olimpiada o‘yinlariga litsenziyalarni qo‘lga kiritish hamda sportchilarimizning sovrinli o‘rinlarni egallashiga erishishga qaratilishini ta’kidladi.
Eslatib o‘tamiz Milliy gvardiya qo‘mondoni 2020 yilning sentyabr oyida O‘zbekiston huquqni muhofaza qilish organlarining Qo‘l jangi federatsiyasi raisi etib tayinlangan edi. Shuningdek, Milliy gvardiya qo‘mondoni tashabbusi bilan joriy yilning avgust oyida Funksional ko‘pkurash federatsiyasi faoliyati yo‘lga qo‘yildi.

27 September 2021 4836
An extraordinary conference of the Archery Federation of Uzbekistan was held today at the Ministry of Tourism and Sports. It was attended by Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan, Minister of Tourism and Sports A.aBdukhakimov, Commander of the National Guard, Major General R.Juraev, the leadership of the NOC headed by R.Shoabdurakhmonov, representatives of responsible organizations, delegates with voting rights, as well as coaches and other specialists.
It was noted at the meeting that the promotion of a healthy lifestyle among the population, especially young people, the creation of the necessary infrastructure and favorable conditions for their sports, the further development of archery in our country and ensuring the worthy participation of the country's athletes in the international sports arena are among the most pressing issues today, targeted measures should be implemented in this direction.
At the same time, the speakers at the meeting emphasized that archery is a national sport, and noted that the attention paid to this sport will contribute to the revival of national values and, consequently, further strengthen the sense of patriotism in the hearts of young people, which is the main criterion for the reforms of our state in this direction.
After that, in accordance with the agenda, a report on the work done by the federation was heard, after which the candidacy of the commander of the National Guard of the Republic of Uzbekistan R. Zhuraev was proposed for the post of chairman of the Archery Federation and unanimously approved by the delegates.
In conclusion, the newly elected Chairman of the Federation thanked the participants for their trust and noted that in accordance with the requirements of the Decree of the Head of our State dated June 17, 2021, he will make every effort to popularize and develop shooting sports.
Having familiarized with the summary and content of the plan of further events, he noted that the main attention will be paid to winning licenses for the Olympic Games in Paris and winning prizes by our athletes.
Recall that the commander of the National Guard was appointed chairman of the Federation of hand-to-hand combat of law enforcement agencies of Uzbekistan in September 2020. Also, at the initiative of the Commander of the National Guard, the Functional All-Around Federation was created in August of this year.