27 Sentyabr 2021 3199
Xabaringiz bor, 25-26 sentyabr kunlari poytaxtimizda qilichbozlikning rapira yo‘nalishi bo‘yicha “Satellite” turniri bo‘lib o‘tdi. Rapira qurolida o‘tgan ushbu musobaqada 4 nafar qilichbozimiz bronza medaliga sazovor bo‘ldi. Ular orasida Madinabonu Parpiyeva ham sovrindorlar qatoridan joy oldi. Quyida ushbu sportchimizning musobaqa taassurotlari haqidagi fikrlari bilan o‘rtoqlashamiz:
“Birinchi bellashuvda o‘zimning xatolarim sabab qiyin vaziyatga tushib qoldim. Qozog‘istonlik raqibamga qarshi bahsda 9:14 hisobida ortda borayotgan edim. Keyin o‘zimga kelib oldim va 15:14 hisobi bilan g‘alaba qozondim. Uzoq vaqt mashg‘ulot olib bormaganimni hisobga olsa, yomon natija emas. Yarim finalda mendan ustun kelgan italiyalik qilichboz haqiqatda juda kuchli sportchi ekan. Jamoamizda rapira bo‘yicha kuchli murabbiy keldi. Davlatimiz bizga dunyoning shunday kuchli trenerlarini olib kelayotgan ekan, biz bundan unumli foydalanishga, vatanimiz sha’nini munosib himoya qilishga va’da beramiz”, – dedi Parpiyeva.
Eslatib o‘tamiz, mazkur musobaqa orqali qilichbozlarimiz jahon reytingi uchun qimmatli ochkolarini jamg‘arib olishga muvaffaq bo‘ldilar. Sportchilarimizning kelgusi faoliyatida ularga omad va muvaffaqiyatlar tilab qolamiz.

27 Сентября 2021 3211
Как известно, 25-26 сентября в Ташкенте прошёл турнир по фехтованию «Satellite» (рапира). В этом соревновании четыре узбекских фехтовальщика завоевали бронзовые медали. Среди них была и Мадинабону Парпиева, которая поднялась на пьедестал. Ниже мы поделимся впечатлениями этой рапиристки о турнире:
«В первом бою из-за своих ошибок у меня сложилась тяжёлая ситуация. В состязании с представительницей Казахстана я отставала со счётом 9:14. Затем собралась и победила со счётом 15:14. Учитывая то, что я не тренировалась длительное время, это хороший результат. В полуфинале я провела бой с итальянкой и надо признать, что она действительно сильная и талантливая. В нашу сборную привлечён опытный тренер по рапире. Государство предоставляет нам все необходимые возможности, привлекает опытных, иностранных специалистов и в ответ на это, мы обещаем достойно защищать честь страны», — сказала Парпиева.
Напоминаем, спортсмены, показавшие высокие результаты в этом турнире, записали на свои счета рейтинговые очки. Желаем удачи и ярких побед нашим фехтовальщикам в будущем.