23 Sentyabr 2021 3706
MOQda sportchilarimizning Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlaridagi ishtirokiga bag‘ishlangan yig‘ilishlar davom etmoqda. Bugun bir qator sport turlari bo‘yicha jamoalarimizning ishtiroki tahlil qilindi.
Kunning birinchi yarmida bokschilarimizning janglari e’tibor markazida bo‘ldi. Yig‘ilishda MOQ raisi Rustam Shoabdurahmonov, O‘zDJTSU qoshidagi Jismoniy tarbiya va sport ilmiy tadqiqotlar instituti direktori, professor Rashid Matkarimov, Sportning yakkakurash turlari bo‘yicha Respublika Oliy sport mahorati maktabi direktori Bahodir Mamatnazarov, O‘zbekiston boks federatsiyasi bosh kotibi Murod Mamadaliyev, terma jamoa katta murabbiyi To‘lqin Qilichev ishtirok etishdi.
Qayd etish joiz, muxlislarimiz bokschilarimizdan Olimpiadada ko‘proq medal kutishgan edi. Biroq vakillarimizning ko‘pchiligi omadsizlikka uchradi. Bunga To‘lqin Qilichev quyidagicha izoh berdi:
“Bizning Olimpiada bo‘ladigan mamlakatga 20 kun oldin yetib borib, u yerning iqlimiga moslashish metodikamiz Tokioda bir oz o‘zini oqlamadi. Sababi so‘nggi yig‘in uchun biz aynan Tokio shahrini tanlagan edik. U yerda Olimpiadadan oldin juda qattiq nazorat bo‘ldi. Bizni mehmonxonadan chiqarishmadi. Ajratilgan zal, oshxona va yotoqxonadan tashqariga chiqa olmadik. Bokschilarimiz 20 kun bunday sharoitda ruhiy jihatdan ezilib qolishdi. Bu esa janglarda o‘z ta’siri o‘tkazmay qolmadi. Ha, ba’zi yigitlarimiz ustida ishlashda ham kamchiliklar bo‘ldi. Hakamlar mavzusi esa barchaga ma’lum”.
Uchrashuv davomida murabbiy endi darajasi biznikidan past bo‘lgan jamoalar bilan xalqaro o‘quv yig‘inlari tashkil etilmasligini aytib o‘tdi. Shuningdek, oldindagi yirik musobaqalardan avval har bir bokschimizning tayyorgarligiga individual yondashish, har yarim yilda viloyatlardagi murabbiylarning mahoratini oshirish maqsadida o‘quv-seminarlari tashkil etish, Parij-2024 Olimpiadasiga tayyorgarlik davomida ilm-fan yo‘nalishidan yanada keng foydalanish kabi masalalar ko‘rib chiqildi.
Uchrashuvda bu yil Serbiyada o‘tadigan jahon chempionatiga tayyorgarlik ham alohida ko‘rib chiqildi. Federatsiya mutasaddilarining so‘ziga ko‘ra, jamoamiz dunyo birinchiligidan avval so‘nggi yig‘inni Toshkentda Kuba bilan o‘tkazadi va shu bilan Serbiyaga yo‘l oladi.
Shuningdek, bugun MOQ rahbari bilan kamondan otish, stol tennisi, chim ustida xokkey federatsiyalari, Qo‘mita raisining o‘rinbosari Sherzod Tashmatov bilan regbi, basketbol kabi Tokio-2020 Olimpiadasiga yo‘llanma ololmagan federatsiyalarning faoliyati muhokama qilindi. Yo‘l qo‘yilgan xatolar ko‘rib chiqilib, yangi strategiya haqida fikr almashildi. Unga ko‘ra, aksariyat federatsiyalar xorijlik murabbiylar bilan Parij-2024 Olimpiadasiga tayyorgarlik ko‘rish rejasini ma’qulladi. O‘z navbatida, MOQ rahbariyati bu borada barcha yordamni ko‘rsatishga tayyor ekanini bildirib, buning uchun aniq reja bilan ishlash kerakligini ta’kidladi.

23 Сентября 2021 3710
В НОК продолжаются встречи, посвященные участию наших спортсменов в Олимпийских играх в Токио-2020. Сегодня был проведен анализ участия наших команд по ряду видов спорта.
В первой половине дня бои наших боксеров были в центре внимания. В совещании приняли участие председатель НОК Рустам Шоабдурахманов, директор Научно-исследовательского института физической культуры и спорта при УзГУМЯ, профессор Рашид Маткаримов, директор Республиканской школы высшего спортивного мастерства по единоборствам Баходир Маматназаров, генеральный секретарь Федерации бокса Узбекистана Мурад Мамадалиев, старший тренер сборной команды Тулкин Киличев.
Стоит отметить, что наши болельщики ожидали от наших боксеров большего количества медалей на Олимпиаде. Однако большинству наших представителей не повезло. Тулкин Киличев прокомментировал это следующим образом:
“Наша методика по прибытию в страну, где состоится Олимпиада, за 20 дней до этого и адаптации к климату там, в Токио, немного не оправдала себя. Причина в том, что для последней встречи мы выбрали именно Токио. Там был очень строгий контроль перед Олимпиадой. Нас не выпустили из отеля. Мы не могли выйти из изолированного зала, кухни и спальни. Наши боксеры были психологически подавлены в таких условиях в течение 20 дней. Это не могло не сказаться на боях. Да, в работе над некоторыми из наших ребят тоже были недочеты. А тема судей всем известна".
Во время встречи тренер сказал, что международные тренировочные сборы с командами, уровень которых ниже нашего, больше не будут организованы. Также были рассмотрены такие вопросы, как индивидуальный подход к подготовке каждого боксера перед предстоящими крупными соревнованиями, организация каждые полгода обучающих семинаров для повышения мастерства тренеров в регионах, более широкое использование научного направления при подготовке к Олимпиаде в Париже-2024.
На встрече также отдельно рассматривалась подготовка к чемпионату мира, который в этом году пройдет в Сербии. По словам официальных лиц Федерации, наша команда проведет заключительный сбор перед мировым первенством в Ташкенте с Кубой и таким образом отправится в Сербию.
Также сегодня с главой НОК обсуждалась деятельность федераций стрельбы из лука, настольного тенниса, хоккея на траве, а с заместителем председателя Комитета Шерзодом Ташматовым-деятельность таких федераций, как регби, баскетбол, которые не получили путевки на Олимпиаду-2020 в Токио. Были рассмотрены допущенные ошибки и обменялись мнениями о новой стратегии. По его словам, большинство федераций одобрили план подготовки к Олимпиаде-2024 в Париже с иностранными тренерами. В свою очередь, руководство НОК выразило готовность оказать всю необходимую помощь в этом вопросе, отметив, что для этого необходимо работать с четким планом.