15 Sentyabr 2021 4043
Bugun Osiyo oʻq otish konfederatsiyasi prezidenti Shayx Salmon Al Sabah Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasiga tashrif buyurdi. Martabali mehmonni MOQ raisi Rustam Shoabdurahmonov va Qoʻmita Bosh kotibi Oybek Kasimov qarshi olishdi.
Dastavval MOQ rahbariyati mehmonlarni Qoʻmita faoliyati bilan yaqindan tanishtirishdi va ularga oʻzbek sportining shonli tarixi haqida gapirib berishdi. Shundan soʻng reja boʻyicha, bir qator masalalar muhokamasiga bagʻishlangan uchrashuv boʻlib oʻtdi. Qayd etish joiz, Al Sabahga ushbu konfederatsiya Bosh kotibi Duayj Al Otaybi hamrohlik qildi. Shuningdek, uchrashuvda Oʻzbekiston oʻq otish federatsiyasi raisi Oybek Norinboyev ham qatnashdi. Soʻz avvalida Rustam Shoabdurahmonov Al Sabahning tashrifidan mamnun ekanligini bildirib oʻtdi.
“Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi Sizdek mehmonni qabul qilishdan mamnun. Ushbu tashrifingiz milliy federatsiyamiz bilan Siz rahbarlik qilayotgan tashkilot oʻrtasidagi iliq munosabatni yanada mustahkamlaydi, deb hisoblaymiz. Hurmatli Prezidentimizning yurtimizda sogʻlom turmush tarzi targʻiboti va sportga qaratayotgan eʼtiborlari juda katta. U kishining qoʻllab-quvvatlashi bilan Toshkent viloyatida zamonaviy oʻq otish markazi barpo etilmoqda. Ishonamizki, bu markazning kelgusida foydalanishga topshirilishi ushbu sportda yangi chempionlarimizni kashf qilishimizda katta turtki boʻladi”, – dedi MOQ rahbari.
Oʻz oʻrnida martabali mehmon ham yangi gʻoya va rejalarni amalga oshirishda yordam berishga tayyor ekanini bildirib oʻtdi.
“Avvalambor, meni iliq kutib olganingiz uchun tashakkur aytaman. Oʻzbekistonda boʻlish men uchun sharaf. Ilk bor 2006-yil mamlakatingizga kelgan edim. Hozir Oʻzbekistonning taraqqiyoti ulkan darajada oʻsgan. Darhaqiqat, qurilayotgan yangi oʻq otish markazi menda iliq taassurot qoldirdi. Uning imkoniyatlari har tomonlama yuqori ekanini bilib olish qiyin emas. Kelgusida oʻzbekistonlik sportchi va murabbiylarning malakalarini oshirish uchun yordam berishga tayyormiz”, – dedi Al Sabah janoblari.
Samimiy ruhda oʻtgan suhbat davomida mamlakatimizda oʻq otish sportini rivojlantirishni yangi bosqichga olib chiqish, Toshkentda koʻplab xalqaro tadbirlarni tashkil etish kabi istiqbolli masalalar muhokama qilindi. Tadbir yakunida mehmonlarga MOQning esdalik sovgʻalari topshirildi.

15 Сентября 2021 4047
Сегодня президент Азиатской конфедерации стрельбы Шейх Салмон Аль Сабах посетил Национальный олимпийский комитет Узбекистана. Высокого гостя встречали председатель НОК Рустам Шоабдурахманов и генеральный секретарь Комитета Ойбек Касимов.
Сначала руководство НОК ознакомило гостей с деятельностью Комитета и рассказало им о славной истории узбекского спорта. Затем, согласно плану, состоялась встреча, посвященная обсуждению ряда вопросов. Стоит отметить, что Аль-Сабаха сопровождал генеральный секретарь этой конфедерации Дуайж Аль-Отайби. Во встрече также принял участие председатель федерации стрельбы Узбекистана Ойбек Норинбаев. В начале своего выступления Рустам Шоабдурахманов выразил удовлетворение визитом Аль Сабы.
“Национальный олимпийский комитет Узбекистана рад принять такого гостя, как вы. Мы считаем, что этот визит еще больше укрепит теплые отношения между нашей национальной федерацией и организацией, которую вы возглавляете. В нашей стране большое внимание уделяется пропаганде здорового образа жизни и спорту. При его поддержке в Ташкентской области строится современный центр стрельбы. Мы верим, что дальнейшая сдача этого центра в эксплуатацию станет большим стимулом для открытия наших новых чемпионов в этом виде спорта”, – сказал глава НОК.
В свою очередь, высокопоставленный гость также выразил готовность помочь в реализации новых идей и планов.
“Прежде всего, я хотел бы поблагодарить вас за теплый прием. Для меня большая честь находиться в Узбекистане. Впервые я приехал в вашу страну в 2006 году. В настоящее время развитие Узбекистана достигло колоссального уровня. Действительно, новый строящийся центр стрельбы произвел на меня теплое впечатление. Нетрудно догадаться, что его возможности высоки во всех отношениях. Мы готовы оказать содействие в дальнейшем в повышении квалификации узбекских спортсменов и тренеров”, – сказал г-н Аль Сабах.
В ходе беседы, прошедшей в теплой атмосфере, были обсуждены такие перспективные вопросы, как выведение на новый уровень развития стрелкового спорта в нашей стране, организация в Ташкенте многочисленных международных мероприятий. В завершение мероприятия гостям были вручены памятные подарки НОК.