15 Sentyabr 2021 4043
Bugun Osiyo oʻq otish konfederatsiyasi prezidenti Shayx Salmon Al Sabah Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasiga tashrif buyurdi. Martabali mehmonni MOQ raisi Rustam Shoabdurahmonov va Qoʻmita Bosh kotibi Oybek Kasimov qarshi olishdi.
Dastavval MOQ rahbariyati mehmonlarni Qoʻmita faoliyati bilan yaqindan tanishtirishdi va ularga oʻzbek sportining shonli tarixi haqida gapirib berishdi. Shundan soʻng reja boʻyicha, bir qator masalalar muhokamasiga bagʻishlangan uchrashuv boʻlib oʻtdi. Qayd etish joiz, Al Sabahga ushbu konfederatsiya Bosh kotibi Duayj Al Otaybi hamrohlik qildi. Shuningdek, uchrashuvda Oʻzbekiston oʻq otish federatsiyasi raisi Oybek Norinboyev ham qatnashdi. Soʻz avvalida Rustam Shoabdurahmonov Al Sabahning tashrifidan mamnun ekanligini bildirib oʻtdi.
“Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi Sizdek mehmonni qabul qilishdan mamnun. Ushbu tashrifingiz milliy federatsiyamiz bilan Siz rahbarlik qilayotgan tashkilot oʻrtasidagi iliq munosabatni yanada mustahkamlaydi, deb hisoblaymiz. Hurmatli Prezidentimizning yurtimizda sogʻlom turmush tarzi targʻiboti va sportga qaratayotgan eʼtiborlari juda katta. U kishining qoʻllab-quvvatlashi bilan Toshkent viloyatida zamonaviy oʻq otish markazi barpo etilmoqda. Ishonamizki, bu markazning kelgusida foydalanishga topshirilishi ushbu sportda yangi chempionlarimizni kashf qilishimizda katta turtki boʻladi”, – dedi MOQ rahbari.
Oʻz oʻrnida martabali mehmon ham yangi gʻoya va rejalarni amalga oshirishda yordam berishga tayyor ekanini bildirib oʻtdi.
“Avvalambor, meni iliq kutib olganingiz uchun tashakkur aytaman. Oʻzbekistonda boʻlish men uchun sharaf. Ilk bor 2006-yil mamlakatingizga kelgan edim. Hozir Oʻzbekistonning taraqqiyoti ulkan darajada oʻsgan. Darhaqiqat, qurilayotgan yangi oʻq otish markazi menda iliq taassurot qoldirdi. Uning imkoniyatlari har tomonlama yuqori ekanini bilib olish qiyin emas. Kelgusida oʻzbekistonlik sportchi va murabbiylarning malakalarini oshirish uchun yordam berishga tayyormiz”, – dedi Al Sabah janoblari.
Samimiy ruhda oʻtgan suhbat davomida mamlakatimizda oʻq otish sportini rivojlantirishni yangi bosqichga olib chiqish, Toshkentda koʻplab xalqaro tadbirlarni tashkil etish kabi istiqbolli masalalar muhokama qilindi. Tadbir yakunida mehmonlarga MOQning esdalik sovgʻalari topshirildi.

15 September 2021 4045
Today, the president of the Asian Shooting Confederation, Sheikh Salmon Al Sabah, visited the National Olympic Committee of Uzbekistan. The distinguished guest was met by the Chairman of the NOC, Rustam Shoabdurakhmanov, and the Secretary General of the Committee, Oibek Kasimov.
First, the NOC leadership introduced the guests to the activities of the Committee and told them about the glorious history of Uzbek sports. Then, according to the plan, a meeting was held to discuss a number of issues. It is worth noting that Al-Sabah was accompanied by the Secretary General of this confederation, Duaj Al-Otaibi. The meeting was also attended by the chairman of the Shooting Federation of Uzbekistan Oybek Norinbayev. At the beginning of his speech, Rustam Shoabdurakhmanov expressed satisfaction with Al Saba's visit.
“The National Olympic Committee of Uzbekistan is pleased to receive such a guest as you. We believe that this visit will further strengthen the warm relations between our national federation and the organization that you head. In our country, much attention is paid to promoting a healthy lifestyle and sports. With his support, a modern shooting center is being built in the Tashkent region. We believe that the further commissioning of this center will be a great incentive for the discovery of our new champions in this sport, " the head of the NOC said.
In turn, the high-ranking guest also expressed his readiness to help in the implementation of new ideas and plans.
“First of all, I would like to thank you for the warm welcome. It is a great honor for me to be in Uzbekistan. I first came to your country in 2006. Currently, the development of Uzbekistan has reached a colossal level. Indeed, the new shooting center under construction made a warm impression on me. It is not difficult to guess that its capabilities are high in all respects. We are ready to provide further assistance in improving the skills of Uzbek athletes and coaches,” Mr. Al Sabah said.
During the conversation, which took place in a warm atmosphere, such promising issues as bringing shooting sports to a new level in our country, the organization of numerous international events in Tashkent were discussed. At the end of the event, the guests were presented with memorable gifts of the NOC.