14 Sentyabr 2021 4122
Joriy yilning 4-11-sentyabr kunlari Rossiyaning Qozon shahrida I MDH oʻyinlari boʻlib oʻtdi. Unda ishtirok etgan Oʻzbekiston delegatsiyasi 23 ta oltin, 32 ta kumush va 36 ta bronza, jami 91 ta medal qoʻlga kiritib, umumjamoa hisobida mezbonlardan soʻng ikkinchi oʻrinni egalladi. Ushbu musobaqada ishtirok etgan delegatsiyamiz Vatanimizga qaytib keldi. Islom Karimov nomidagi Toshkent xalqaro aeroportining 3-Terminalida oʻtgan tantanali marosimda Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazirining oʻrinbosari, Turizm va sport vaziri Aziz Abduhakimov, Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazirining oʻrinbosari Behzod Musayev, Rustam Shoabdurahmonov boshchiligidagi MOQ rahbariyati, Turizm va sport vazirligimutasaddilari, koʻp sonli muxlislar va sportchilarimizning yaqinlari ishtirok etishdi.
Yosh atletlarimiz aeroportda tantanali kutib olindi. Tadbirni Aziz Abduhakimov va Behzod Musayev ochib berishdi. Mutasaddilar soʻz oʻrnida yosh sportchilarimizni qoʻlga kiritilgan muvaffaqiyat bilan qutlab, ularning kelgusi faoliyatlarida omad va zafarlar tilab oʻtishdi. Shuningdek, Oʻzbekiston xalq artisti Tesha Moʻminov, Oʻzbekiston Yozuvchilar uyushmasi aʼzosi, shoir Gʻayrat Majid ham oʻzlarining iliq tilaklarini yoʻlladilar.
Shundan soʻng birinchi MDH oʻyinlarida gʻolib va sovrindor boʻlgan sportchilarimizga Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti sovgʻasi topshirildi. Unga koʻra, musobaqada oltin medalga sazovor boʻlgan sportchilarga 25 million, ularning ustozlariga 12.5 million, kumush medal sohiblariga 15 million va ularning trenerlariga 7.5 million, bronza medali egalariga esa 10 million, ularni tarbiyalagan murabbiylariga 5 million soʻmdan pul mukofotlarining sertifikatlari topshirildi. Estradamizning bir qator yorqin vakillari ijrosidagi kuy-qoʻshiqlar tantanali marosimga oʻzgacha fayz berdi.
Keyin tadbir ishtirokchilari ajratilgan ikki qavatli maxsus avtobuslarda poytaxtimiz boʻylab MOQ tomon sayrga chiqishdi. Ularni koʻplab hamshaharlarimiz poytaxtimiz koʻchalari boʻylab olqishlab turishdi.
Tantanali marosimning mantiqiy yakuni MOQ binosida boʻldi. Unda delegatsiyamiz bir jamoa boʻlib, esdalik uchun suratga tushishdi va ular ishtirokida fleshmob yozib olindi.

14 Сентября 2021 4127
С 4 по 11 сентября текущего года в Казани, Россия, прошли I игры СНГ. Участвовавшая в нем делегация Узбекистана, завоевав 23 золотых, 32 серебряных и 36 бронзовых медалей, в общей сложности 91 медаль, заняла второе место в общекомандном зачете после хозяев. Наша делегация, участвовавшая в этом конкурсе, вернулась на родину. В торжественной церемонии, прошедшей в Терминале 3 Ташкентского международного аэропорта имени Ислама Каримова, приняли участие заместитель Премьер-Министра Республики Узбекистан, министр туризма и спорта Азиз Абдухакимов, заместитель Премьер-Министра Республики Узбекистан Бехзод Мусаев, руководство МОК во главе с Рустамом Шоабдурахмоновым, сотрудники министерства туризма и спорта, многочисленные болельщики и близкие спортсменов.
Наши юные спортсмены были торжественно встречены в аэропорту. Мероприятие открыли Азиз Абдухакимов и Бехзод Мусаев. На месте ответственные лица поздравили юных спортсменов с достигнутыми успехами и пожелали им успехов и успехов в дальнейшей деятельности. Также свои теплые пожелания направили народный артист Узбекистана теша Муминов, член Союза писателей Узбекистана, поэт Гайрат Маджид.
После этого победителям и призерам первых игр СНГ был вручен подарок Президента Республики Узбекистан. По его словам, спортсменам, завоевавшим золотые медали, было вручено 25 миллионов, их наставникам-12,5 миллиона, серебряным медалистам-15 миллионов, их тренерам-7,5 миллиона, бронзовым медалистам-10 миллионов, их тренерам-5 миллионов сумов. Особую атмосферу торжественности придали мелодии в исполнении ряда ярких представителей нашей эстрады.
Затем участники мероприятия прокатились по столице на выделенных двухэтажных специальных автобусах в сторону МОК. Их аплодировали многие наши медсестры по улицам нашей столицы.
Логичным завершением торжественной церемонии стало помещение НОК. На нем наша делегация, будучи командой, сфотографировалась на память и был записан флешмоб с их участием.