14 Sentyabr 2021 4122
Joriy yilning 4-11-sentyabr kunlari Rossiyaning Qozon shahrida I MDH oʻyinlari boʻlib oʻtdi. Unda ishtirok etgan Oʻzbekiston delegatsiyasi 23 ta oltin, 32 ta kumush va 36 ta bronza, jami 91 ta medal qoʻlga kiritib, umumjamoa hisobida mezbonlardan soʻng ikkinchi oʻrinni egalladi. Ushbu musobaqada ishtirok etgan delegatsiyamiz Vatanimizga qaytib keldi. Islom Karimov nomidagi Toshkent xalqaro aeroportining 3-Terminalida oʻtgan tantanali marosimda Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazirining oʻrinbosari, Turizm va sport vaziri Aziz Abduhakimov, Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazirining oʻrinbosari Behzod Musayev, Rustam Shoabdurahmonov boshchiligidagi MOQ rahbariyati, Turizm va sport vazirligimutasaddilari, koʻp sonli muxlislar va sportchilarimizning yaqinlari ishtirok etishdi.
Yosh atletlarimiz aeroportda tantanali kutib olindi. Tadbirni Aziz Abduhakimov va Behzod Musayev ochib berishdi. Mutasaddilar soʻz oʻrnida yosh sportchilarimizni qoʻlga kiritilgan muvaffaqiyat bilan qutlab, ularning kelgusi faoliyatlarida omad va zafarlar tilab oʻtishdi. Shuningdek, Oʻzbekiston xalq artisti Tesha Moʻminov, Oʻzbekiston Yozuvchilar uyushmasi aʼzosi, shoir Gʻayrat Majid ham oʻzlarining iliq tilaklarini yoʻlladilar.
Shundan soʻng birinchi MDH oʻyinlarida gʻolib va sovrindor boʻlgan sportchilarimizga Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti sovgʻasi topshirildi. Unga koʻra, musobaqada oltin medalga sazovor boʻlgan sportchilarga 25 million, ularning ustozlariga 12.5 million, kumush medal sohiblariga 15 million va ularning trenerlariga 7.5 million, bronza medali egalariga esa 10 million, ularni tarbiyalagan murabbiylariga 5 million soʻmdan pul mukofotlarining sertifikatlari topshirildi. Estradamizning bir qator yorqin vakillari ijrosidagi kuy-qoʻshiqlar tantanali marosimga oʻzgacha fayz berdi.
Keyin tadbir ishtirokchilari ajratilgan ikki qavatli maxsus avtobuslarda poytaxtimiz boʻylab MOQ tomon sayrga chiqishdi. Ularni koʻplab hamshaharlarimiz poytaxtimiz koʻchalari boʻylab olqishlab turishdi.
Tantanali marosimning mantiqiy yakuni MOQ binosida boʻldi. Unda delegatsiyamiz bir jamoa boʻlib, esdalik uchun suratga tushishdi va ular ishtirokida fleshmob yozib olindi.

14 September 2021 4125
From September 4 to 11 of this year, the First CIS Games were held in Kazan, Russia. The delegation of Uzbekistan that participated in it, having won 23 gold, 32 silver and 36 bronze medals, a total of 91 medals, took second place in the team competition after the hosts. Our delegation, which participated in this competition, returned to their homeland. The solemn ceremony, held in Terminal 3 of the Tashkent International Airport named after Islam Karimov, was attended by Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan, Minister of Tourism and Sports Aziz Abdukhakimov, Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan Behzod Musayev, the IOC leadership headed by Rustam Shoabdurakhmonov, employees of the Ministry of Tourism and Sports, numerous fans and relatives of athletes.
Our young athletes were solemnly welcomed at the airport. The event was opened by Aziz Abdukhakimov and Behzod Musayev. On the spot, the responsible persons congratulated the young athletes on their achievements and wished them success and success in their future activities. People's Artist of Uzbekistan Tesha Muminov, member of the Writers ' Union of Uzbekistan, poet Gairat Majid also sent their warm wishes.
After that, the winners and prize-winners of the first CIS Games were presented with a gift from the President of the Republic of Uzbekistan. According to him, athletes who won gold medals were awarded 25 million, their mentors-12.5 million, silver medalists-15 million, their coaches-7.5 million, bronze medalists-10 million, their coaches-5 million soums. A special atmosphere of solemnity was given by the melodies performed by a number of bright representatives of our stage.
Then the participants of the event took a ride around the capital on dedicated double-decker special buses in the direction of the IOC. They were applauded by many of our nurses on the streets of our capital.
The logical conclusion of the solemn ceremony was the premises of the NOC. On it, our delegation, being a team, was photographed for memory and a flash mob with their participation was recorded.