11 Sentyabr 2021 4087
Iskander Kasimovich Shadiyev 1979-yil 11-sentyabr kuni dunyoga kelgan. Buyuk Britaniyada biznes boshqaruvi boʻyicha taʼlim olgan. Bir necha yildirki sport sohasida samarali mehnat qilib kelmoqda. 2017-yildan “Paxtakor” futbol klubi bosh direktori maslahatchisi, 2019-yildan Oʻzbekiston MOQ raisi maslahatchisi, Oʻzbekiston xokkey federatsiyasi raisi oʻrinbosari, 2021-yil boshidan Oʻzbekiston Qishki sport turlari assotsiatsiyasi raisi sifatida faoliyat olib bormoqda.
Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi Iskander Shadiyevni tavallud kuni bilan muborakbod etib, u kishiga uzoq umr va sihat-salomatlik tilab qoladi.

11 September 2021 4088
Iskander Shadiyev, adviser to the Chairman of the NOC, Chairman of the Winter Sports Association of Uzbekistan, is celebrating his birthday today.
Iskander Kasimovich Shadiyev was born on September 11, 1979. He received an education in business administration in the UK. He has been working fruitfully in the field of sports for several years. Since 2017-Adviser to the General Director of the Pakhtakor football club, since 2019-adviser to the chairman of the NOC of Uzbekistan, Deputy Chairman of the Ice Hockey Federation of Uzbekistan, since the beginning of 2021-Chairman of the Winter Sports Association of Uzbekistan.
The National Olympic Committee of Uzbekistan congratulates Iskander Shadiyev on his birthday and wishes him long life and good health.