10 Sentyabr 2021 4363
Tokio shahrida boʻlib oʻtgan XVI yozgi Paralimpiya oʻyinlarida yuqori natijalarga erishgan sportchi va murabbiylardan bir guruhini mukofotlash toʻgʻrisida
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining Farmoni
Mamlakatimizda jismoniy tarbiya va sportni rivojlantirish, xalqimiz oʻrtasida sogʻlom turmush tarzini targʻib qilish borasidagi alohida xizmatlari, koʻplab nufuzli xalqaro musobaqalarda ulkan yutuqlarni qoʻlga kiritayotgani, xususan, Yaponiyaning Tokio shahrida boʻlib oʻtgan XVI yozgi Paralimpiya oʻyinlarida jasorat va matonat namunasini koʻrsatib, yuksak natijalarga erishgani, terma jamoamiz safida muvaffaqiyatli ishtirok etib, Vatanimizning jahon miqyosidagi shon-shuhratini yuksaltirishga salmoqli hissa qoʻshgani hamda yosh avlodni milliy gʻurur va vatanparvarlik ruhida tarbiyalash yoʻlidagi samarali va ibratli faoliyati uchun:
1. Quyidagilar mukofotlansin:
“Oʻzbekiston iftixori” faxriy unvoni bilan
Burxanova Safiya Kaimovna – Yengil atletika boʻyicha Oʻzbekiston Milliy paralimpiya terma jamoasi aʼzosi
Quranbayev Uchqun Umirbekovich – Dzyudo boʻyicha Oʻzbekiston Milliy paralimpiya terma jamoasi aʼzosi
Naimova Guljonoy Abdullo qizi – Taekvondo boʻyicha Oʻzbekiston Milliy paralimpiya terma jamoasi aʼzosi
Omonov Bobirjon Zoirjon oʻgʻli – Yengil atletika boʻyicha Oʻzbekiston Milliy paralimpiya terma jamoasi aʼzosi
Sayidov Feruz Beshimovich – Dzyudo boʻyicha Oʻzbekiston Milliy paralimpiya terma jamoasi aʼzosi
Xamdamova Moxigul Kabayor qizi – Yengil atletika boʻyicha Oʻzbekiston Milliy paralimpiya terma jamoasi aʼzosi
“Oʻzbekiston Respublikasida xizmat koʻrsatgan sportchi”
faxriy unvoni bilan
Karomatov Davurxon Fozil oʻgʻli – Dzyudo boʻyicha Oʻzbekiston Milliy paralimpiya terma jamoasi aʼzosi
Kayumova Nozimaxon Nomonjonovna – Yengil atletika boʻyicha Oʻzbekiston Milliy paralimpiya terma jamoasi aʼzosi
Kuziyeva Roʻza Rashidovna – Pauerlifting boʻyicha Oʻzbekiston Milliy paralimpiya terma jamoasi aʼzosi
Qurbanova Nurxon Gʻulomjon qizi – Yengil atletika boʻyicha Oʻzbekiston Milliy paralimpiya terma jamoasi aʼzosi
Mirzayorova Asila Ubaydulla qizi – Yengil atletika boʻyicha Oʻzbekiston Milliy paralimpiya terma jamoasi aʼzosi
Norbekov Xusniddin Kilichboyevich – Yengil atletika boʻyicha Oʻzbekiston Milliy paralimpiya terma jamoasi aʼzosi
Samandarova Parvina Asad qizi – Dzyudo boʻyicha Oʻzbekiston Milliy paralimpiya terma jamoasi aʼzosi
“Oʻzbekiston Respublikasida xizmat koʻrsatgan sport ustozi”
Ibragimova Alfiya Gilasdinovna – Urganch olimpiya zaxiralari kolleji dzyudo boʻyicha murabbiysi
Kamulya Grigoriy Georgiyevich – Yengil atletika boʻyicha Oʻzbekiston Milliy paralimpiya terma jamoasi murabbiysi
Qoʻziyev Bobur Sobirovich – Taekvondo boʻyicha Oʻzbekiston Milliy paralimpiya terma jamoasi bosh murabbiysi
Normatov Azizjon Muratovich – Yengil atletika boʻyicha respublika oliy sport mahorati maktabi murabbiysi
Sayidov Shamsiddin Beshimovich – Dzyudo boʻyicha Oʻzbekiston Milliy paralimpiya terma jamoasi murabbiysi
Tashxodjayev Muxtorxon Maxsudovich – Oʻzbekiston Milliy paralimpiya qoʻmitasi raisi
Xaydarov Mavlonbek Muxtorovich – Andijon viloyati Sportning oʻyin turlari va yengil atletikaga ixtisoslashtirilgan bolalar va oʻsmirlar sport maktabi yengil atletika boʻyicha murabbiysi
“Mardlik” ordeni bilan
Abduxolikov Sardor Abduxolikovich – Yengil atletika boʻyicha Oʻzbekiston Milliy paralimpiya terma jamoasi bosh murabbiysi
Djamalov Adxam Nimatovich – Dzyudo boʻyicha Oʻzbekiston Milliy paralimpiya terma jamoasi bosh murabbiysi
“Doʻstlik” ordeni bilan
Agzamov Bilol Xilalovich – Oʻzbekiston Milliy paralimpiya qoʻmitasi ilmiy-metodik taʼminlash va innovatsion rivojlantirish boʻlimi boshligʻi
Azizov Abdukaxxor Abduxapisovich – Oʻzbekiston Milliy paralimpiya qoʻmitasi Toshkent shahar mintaqaviy boʻlimi bosh kotibi
Babayan Arsen Karenovich – Dzyudo boʻyicha Oʻzbekiston Milliy paralimpiya terma jamoasi murabbiysi
Lutfulloh Xoji oʻgʻli Saʼdullaxon – Suzish boʻyicha Oʻzbekiston Milliy paralimpiya terma jamoasi bosh murabbiysi
Momindjanov Sharipdjan Fuzailovich – Oʻzbekiston Milliy paralimpiya qoʻmitasi raisi oʻrinbosari
Umirzoqov Fazliddin Abdulboqiyevich – Pauerlifting boʻyicha Oʻzbekiston Milliy paralimpiya terma jamoasi bosh murabbiysi
Xorlin Sergey Fedorovich – Suzish boʻyicha Oʻzbekiston Milliy paralimpiya terma jamoasi murabbiysi
Xudayberganov Sardor Kamilovich – Xorazm viloyati Shovot tumani bolalar va oʻsmirlar sport maktabi yengil atletika boʻyicha murabbiysi
Yakubov Yaxyobek Sobitaliyevich – Fargʻona olimpiya zaxiralari kolleji yengil atletika boʻyicha murabbiysi
“Jasorat” medali bilan
Aslanov Islam Daminovich – Suzish boʻyicha Oʻzbekiston Milliy paralimpiya terma jamoasi aʼzosi
Sultonov Elbek Ulash oʻgʻli – Yengil atletika boʻyicha Oʻzbekiston Milliy paralimpiya terma jamoasi aʼzosi
Xalilov Sharif Urinovich – Dzyudo boʻyicha Oʻzbekiston Milliy paralimpiya terma jamoasi aʼzosi
Sheripboyeva Nafisa Umirbek qizi – Dzyudo boʻyicha Oʻzbekiston Milliy paralimpiya terma jamoasi aʼzosi
“Kelajak bunyodkori” medali bilan
Toshpulatova Shoxsanamxon Dilshodbek qizi – Suzish boʻyicha Oʻzbekiston Milliy paralimpiya terma jamoasi aʼzosi
“Shuhrat” medali bilan
Amilov Ravshanbek Kabildjanovich – Suzish boʻyicha Oʻzbekiston Milliy paralimpiya terma jamoasi murabbiysi
Axmatxonova Dilafruzxon Vokkosxonovna – Yengil atletika boʻyicha Oʻzbekiston Milliy paralimpiya terma jamoasi aʼzosi
Axmedov Farrux Xurshidovich – Oʻzbekiston Milliy paralimpiya qoʻmitasi maʼnaviy-maʼrifiy va ommaviy tadbirlarni tashkillashtirish boʻlimi boshligʻi
Gʻiyazov Temurbek Maxamadjon oʻgʻli – Yengil atletika boʻyicha Oʻzbekiston Milliy paralimpiya terma jamoasi aʼzosi
Isaqova Ziyodaxon Abdugʻaffor qizi – Taekvondo boʻyicha Oʻzbekiston Milliy paralimpiya terma jamoasi aʼzosi
Ismoilov Shoxboz Islomovich – Oʻzbekiston Milliy paralimpiya qoʻmitasi hamkor tashkilotlar va sport federatsiyalari bilan ishlash boʻlimi boshligʻi
Kasimov Xasan Sadullayevich – Buxoro shahri 2-ixtisoslashtirilgan bolalar va oʻsmirlar olimpiya zaxiralari sport maktabi murabbiysi
Masharipov Shavkat Qoʻziboyevich – Xorazm viloyati Bogʻot tumani olimpiya va milliy sport turlari boʻyicha ixtisoslashtirilgan maktab-internati murabbiysi
Mirzayeva Shaxnoza Shokir qizi – Kanoe boʻyicha Oʻzbekiston Milliy paralimpiya terma jamoasi aʼzosi
Muradova Malikaxon Karimberdiyevna – Oʻzbekiston Milliy paralimpiya qoʻmitasi ommaviy axborot vositalari va jamoatchilik bilan ishlash boʻlimi boshligʻi
Niyazov Abror Abdulazizovich – Oʻzbekiston Milliy paralimpiya qoʻmitasi bosh hisobchisi
Odilov Yorqinbek Olimbek oʻgʻli – Yengil atletika boʻyicha Oʻzbekiston Milliy paralimpiya terma jamoasi aʼzosi
Retunskiy Andrey Vitalyevich – Toshkent shahri Sportning oʻyin turlari va yengil atletikaga ixtisoslashtirilgan bolalar va oʻsmirlar sport maktabi yengil atletika boʻyicha murabbiysi
Rixsimov Muxammad Shokirovich – Yengil atletika boʻyicha Oʻzbekiston Milliy paralimpiya terma jamoasi aʼzosi
Turgʻunov Izzat Abdurashid oʻgʻli – Yengil atletika boʻyicha Oʻzbekiston Milliy paralimpiya terma jamoasi aʼzosi
Tursunov Nodirjon Botirovich – Oʻzbekiston Milliy paralimpiya qoʻmitasi shifokori
Umirzaqov Farxod Sherali oʻgʻli oʻgʻli – Pauerlifting boʻyicha Oʻzbekiston Milliy paralimpiya terma jamoasi aʼzosi
Sherquziyev Xaytmurot Baxtiyor oʻgʻli – Kanoe boʻyicha Oʻzbekiston Milliy paralimpiya terma jamoasi aʼzosi
2. Vazirlar Mahkamasi Paralimpiya oʻyinlarida yuqori natijalarga erishgan sportchi va murabbiylarga Davlat byudjeti mablagʻlari hisobidan belgilangan tartibda ilovaga muvofiq pul mukofoti berilishini taʼminlasin.

10 Сентября 2021 4366
О награждении группы спортсменов и тренеров, добившихся высоких результатов на XVI летних Паралимпийских играх в Токио
За особые заслуги в развитии физической культуры и спорта в нашей стране, пропаганде здорового образа жизни среди нашего народа, завоевание больших успехов на многих престижных международных соревнованиях, в частности, на XVI летних Паралимпийских играх в Токио, Япония, проявив мужество и самоотверженность, добившись высоких результатов, успешно выступив в составе национальной команды, За весомый вклад в поднятие мировой славы нашей Родины и плодотворную и образцовую деятельность по воспитанию подрастающего поколения в духе национальной гордости и патриотизма:
1. Наградить:
С почетным званием "Узбекистон ифтихори"
Бурханова Сафия Каимовна-член Национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по легкой атлетике
Куранбаева Учкуна Умирбековича-члена Национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по дзюдо
Наимова Гульжаной Абдулло Кизи-член Национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по таэквондо
ОМОНов Бобиржон Зоиржон угли-член Национальной паралимпийской сборной Узбекистана по легкой атлетике
Сайидов Феруз Бешимович-член Национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по дзюдо
Хамдамова Мохигуль Кабайор Кизи-член Национальной паралимпийской сборной Узбекистана по легкой атлетике
“Заслуженный спортсмен Республики Узбекистан”
с почетным званием
Кароматов Давурхан Фазил угли-член Национальной паралимпийской сборной Узбекистана по дзюдо
Каюмова Нозимахон Номонжоновна-член Национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по легкой атлетике
Кузиева Руза Рашидовна-член Национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по пауэрлифтингу
Курбанова Нурхон Гуломжон кызы-член Национальной паралимпийской сборной Узбекистана по легкой атлетике
Мирзайорова Асила Убайдулла Кизи-член Национальной паралимпийской сборной Узбекистана по легкой атлетике
Норбекова Хусниддина Киличбоевича-члена Национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по легкой атлетике
Самандарова Парвина Асад кызы-член Национальной паралимпийской сборной Узбекистана по дзюдо
“Заслуженный мастер спорта Республики Узбекистан”
Ибрагимову Альфию Гиласдиновну-тренера по дзюдо Ургенчского колледжа олимпийского резерва
Камулю Григорию Георгиевичу-тренеру национальной паралимпийской сборной Узбекистана по легкой атлетике
Кузиева Бобура Собировича – главного тренера национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по таэквондо
Норматова Азизжона Муратовича-тренера республиканской школы высшего спортивного мастерства по легкой атлетике
Сайидов Шамсиддин Бешимович-тренер национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по дзюдо
Ходжаева Мухторхона Махсудовича – председателя Национального паралимпийского комитета Узбекистана
Хайдарова Мавлонбека Мухторовича – тренера по легкой атлетике специализированной детско-юношеской спортивной школы по игровым видам спорта и легкой атлетике Андижанской области
Орденом” доблесть"
Абдухоликова Сардора Абдухоликовича – главного тренера национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по легкой атлетике
Джамалов Адхам Ниматович – главный тренер национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по дзюдо
Орденом "Дустлик"
Агзамова Билола Хилаловича-начальника отдела научно-методического обеспечения и инновационного развития Национального паралимпийского комитета Узбекистана
Азизова Абдукаххора Абдухаписовича – генерального секретаря Ташкентского городского регионального отделения Национального паралимпийского комитета Узбекистана
Бабаян Арсен Каренович-тренер национальной паралимпийской сборной Узбекистана по дзюдо
Лутфулла Хаджи угли Саудуллахон-главный тренер национальной паралимпийской сборной Узбекистана по плаванию
Моминджанова Шарипджана Фузаиловича – заместителя председателя Национального паралимпийского комитета Узбекистана
Умирзоков Фазлиддин Абдулбокиевич-главный тренер национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по пауэрлифтингу
Хорлин Сергей Федорович-тренер национальной паралимпийской сборной Узбекистана по плаванию
Худайберганова Сардора Камиловича – тренера по легкой атлетике детско-юношеской спортивной школы Шаватского района Хорезмской области
Якубова Яхебека Собиталиевича-тренера по легкой атлетике Ферганского колледжа олимпийского резерва
С медалью "За отвагу"
Асланова Ислама Даминовича-члена Национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по плаванию
Султанов Эльбек - угли-член Национальной паралимпийской сборной Узбекистана по легкой атлетике
Халилов Шариф Уринович-член Национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по дзюдо
Шерипбоеву Нафису Умирбековну-члена Национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по дзюдо
Медалью "будущий строитель"
Ташпулатова Шохсанамхон Дилшодбек кызы-член Национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по плаванию
Медалью "Шухрат"
Амилова Равшанбека Кабилджановича-тренера национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по плаванию
Ахматхонова Дилафрузхон Воккосхоновна-член Национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по легкой атлетике
Ахмедова Фарруха Хуршидовича-начальника отдела по организации духовно-просветительских и массовых мероприятий Национального паралимпийского комитета Узбекистана
Гиязов Темурбек Махамаджон угли-член Национальной паралимпийской сборной Узбекистана по легкой атлетике
Исакова Зиедахон Абдугаффор Кизи-член Национальной паралимпийской сборной Узбекистана по тхэквондо
Исмаилова Шохбоза Исламовича – начальника отдела по работе с партнерскими организациями и спортивными федерациями Национального паралимпийского комитета Узбекистана
Касимова Хасана Садуллаевича-тренера специализированной детско-юношеской спортивной школы олимпийского резерва № 2 города Бухары
Машарипова Шавката Кузибоевича-тренера специализированной школы-интерната по олимпийским и национальным видам спорта Боготского района Хорезмской области
Мирзаева Шахноза Шокир Кизи-член Национальной паралимпийской сборной Узбекистана по гребле на каноэ
Мурадову Маликахон Каримбердиевну – заведующую отделом по работе со средствами массовой информации и общественностью Национального паралимпийского комитета Узбекистана
Ниязова Аброра Абдулазизовича – главного бухгалтера Национального паралимпийского комитета Узбекистана
Одилов Ярлычбек Олимбек угли-член Национальной паралимпийской сборной Узбекистана по легкой атлетике
Ретунского Андрея Витальевича-тренера по легкой атлетике специализированной детско – юношеской спортивной школы по игровым видам спорта и легкой атлетике города Ташкента
Рихсимова Мухаммада Шокировича-члена Национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по легкой атлетике
Тургунов Иззат Абдурашид угли-член Национальной паралимпийской сборной Узбекистана по легкой атлетике
Турсунова Нодиржона Ботировича-врача Национального паралимпийского комитета Узбекистана
Умирзаков Фарход Шералиевич угли-член Национальной паралимпийской сборной Узбекистана по пауэрлифтингу
Шеркузиев Хайтмурат Бахтиер угли-член Национальной паралимпийской сборной Узбекистана по гребле на каноэ
2. Кабинету министров обеспечить в установленном порядке за счет средств государственного бюджета денежное поощрение спортсменов и тренеров, показавших высокие результаты на Паралимпийских играх, согласно приложению.