9 Sentyabr 2021 5539
Vatanimiz sporti tarixida afsonaviy Lina Cheryazovaning o‘rni beqiyos. Mustaqil O‘zbekistonning ilk Olimpiada chempioni 2019 yil og‘ir xastalikdan so‘ng hayotdan ko‘z yumgan edi. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining faxriy sportchilarimizga yuksak hurmat va ehtirom ko‘rsatish bo‘yicha bergan topshirig‘iga binoan Cheryazova dafn etilgan qabristonda obodonlashtirish ishlari olib borildi.
Lina Cheryazova 2019 yil 23 mart kuni vafot etdi. Fristayl bo‘yicha Lillexammer-1994 qishki Olimpiadasi chempioni, jahon chempioni dafn qilingan Rossiya Federatsiyasi, Novosibirsk shahri, “Kleshchinskiy” qabristonida unga yodgorlik o‘rnatildi. Mazkur tadbirda MOQ, Turizm va sport vazirligi, O‘zbekiston Respublikasining Novosibirsk shahridagi Bosh konsulligi mutasaddilari ishtirok etishdi. Yodgorlikka Cheryazovaning tug‘ilgan kuni va o‘limi qayd etilgan sanadan tashqari “Fristayl bo‘yicha O‘zbekistonning Olimpiada va jahon chempioni” degan ta’rif ham bitilgan.
Fristaylning akrobatika yo‘nalishida yurtimiz sha’nini himoya qilgan ushbu sportchimiz sharafiga qishki Olimpiya o‘yinlarida ilk bor O‘zbekiston davlati madhiyasi yangragan. Shuningdek, u 1993 yil jahon chempionligini qo‘lga kiritgan. Ko‘rsatgan xizmatlari uchun “Mehnat shuhrati” ordeni, O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan sportchi” va “O‘zbekiston iftixori” faxriy unvonlari bilan taqdirlangan.
O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi Lina Anatolevna Cheryazovaning xotirasini abadiylashtirish yo‘lida yordam bergan barcha tashkilotlarga o‘z minnatdorchiligini bildirib qoladi.

9 Сентября 2021 5542
Роль легендарной Лины Черязовой в истории спорта нашей родины невозможно переоценить. Первый чемпион независимого Узбекистана на Олимпиаде скончался в 2019 году после тяжелой болезни. В соответствии с поручением президента Республики Узбекистан проявить высокое уважение и почтение к нашим заслуженным спортсменам, на кладбище, где похоронена Черязова, были проведены работы по благоустройству.
Лина Черязова скончалась в 2019 году 23 марта. Чемпиону зимней Олимпиады Лиллехаммер-1994 был установлен памятник, похороненному Российской Федерацией, город Новосибирск, кладбище “Клещинское". В мероприятии приняли участие НОК, Министерство туризма и спорта, должностные лица Генерального консульства Республики Узбекистан в городе Новосибирске. В дополнение к дате, когда были зафиксированы день рождения и смерть Черязовой, памятник также включает определение “Олимпиада Узбекистана и чемпион мира по вольной борьбе”.
Впервые государственный гимн государства Узбекистан прозвучал на зимних Олимпийских играх в честь этого спортсмена, который защищал честь нашей страны в направлении акробатики вольной борьбы. Он также выиграл чемпионат мира 1993 года. За свои заслуги он был награжден орденом “Трудовой славы”, почетными званиями ”Спортсмен, служащий Республике Узбекистан“ и ”Гордость Узбекистана".
Национальная олимпиада Узбекистана, выражает свою благодарность всем организациям, которые помогли увековечить память Лины Анатольевны Черязовой.