9 Sentyabr 2021 5539
Vatanimiz sporti tarixida afsonaviy Lina Cheryazovaning o‘rni beqiyos. Mustaqil O‘zbekistonning ilk Olimpiada chempioni 2019 yil og‘ir xastalikdan so‘ng hayotdan ko‘z yumgan edi. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining faxriy sportchilarimizga yuksak hurmat va ehtirom ko‘rsatish bo‘yicha bergan topshirig‘iga binoan Cheryazova dafn etilgan qabristonda obodonlashtirish ishlari olib borildi.
Lina Cheryazova 2019 yil 23 mart kuni vafot etdi. Fristayl bo‘yicha Lillexammer-1994 qishki Olimpiadasi chempioni, jahon chempioni dafn qilingan Rossiya Federatsiyasi, Novosibirsk shahri, “Kleshchinskiy” qabristonida unga yodgorlik o‘rnatildi. Mazkur tadbirda MOQ, Turizm va sport vazirligi, O‘zbekiston Respublikasining Novosibirsk shahridagi Bosh konsulligi mutasaddilari ishtirok etishdi. Yodgorlikka Cheryazovaning tug‘ilgan kuni va o‘limi qayd etilgan sanadan tashqari “Fristayl bo‘yicha O‘zbekistonning Olimpiada va jahon chempioni” degan ta’rif ham bitilgan.
Fristaylning akrobatika yo‘nalishida yurtimiz sha’nini himoya qilgan ushbu sportchimiz sharafiga qishki Olimpiya o‘yinlarida ilk bor O‘zbekiston davlati madhiyasi yangragan. Shuningdek, u 1993 yil jahon chempionligini qo‘lga kiritgan. Ko‘rsatgan xizmatlari uchun “Mehnat shuhrati” ordeni, O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan sportchi” va “O‘zbekiston iftixori” faxriy unvonlari bilan taqdirlangan.
O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi Lina Anatolevna Cheryazovaning xotirasini abadiylashtirish yo‘lida yordam bergan barcha tashkilotlarga o‘z minnatdorchiligini bildirib qoladi.

9 September 2021 5540
The role of the legendary Lina Cheryazova in the history of sports of our motherland cannot be overestimated. The first champion of independent Uzbekistan at the Olympics died in 2019 after a serious illness. In accordance with the instruction of the President of the Republic of Uzbekistan to show high respect and reverence to our honored athletes, landscaping works were carried out at the cemetery where Cheryazova is buried.
Lina Cheryazova died in 2019 on March 23. A monument was erected to the champion of the Lillehammer-1994 Winter Olympics, buried by the Russian Federation, the city of Novosibirsk, the Kleshchinskoye cemetery. The event was attended by the NOC, the Ministry of Tourism and Sports, officials of the Consulate General of the Republic of Uzbekistan in Novosibirsk. In addition to the date when Cheryazova's birthday and death were recorded, the monument also includes the definition of “The Olympic Games of Uzbekistan and the world champion in freestyle wrestling”.
For the first time, the national anthem of the state of Uzbekistan was played at the Winter Olympic Games in honor of this athlete who defended the honor of our country in the direction of free-style acrobatics. He also won the 1993 World Championship. For his services, he was awarded the Order of "Labor Glory", honorary titles ”An athlete serving the Republic of Uzbekistan“ and "The Pride of Uzbekistan".
The National Olympiad of Uzbekistan expresses its gratitude to all organizations that helped to perpetuate the memory of Lina Anatolyevna Cheryazova.