7 Sentyabr 2021 4073
Aziz sportchi va murabbiylar, vatanimizning chinakam qahramonlari! Sizlar 24-avgust – 5-sentyabr kunlari Yaponiyaning Tokio shahrida boʻlib oʻtgan XVI Paralimpiya oʻyinlarida munosib qatnashib, Oʻzbekiston nomini jahonga yanada mashhur qildingiz!
Terma jamoamiz sportchilari murosasiz kechgan bellashuvlarda yuksak matonat va iroda namoyish etib, 8 ta oltin, 5 ta kumush va 6 ta bronza, jami 19 ta medal qoʻlga kiritishdi. Bu bilan 162 mamlakat orasida umumjamoa hisobida faxrli 16-oʻrinni egalladik. Shubhasiz, bunday natija jonajon Vatanimiz Mustaqilligining 30 yillik shodiyonasiga munosib sovgʻa boʻldi. Bu bilan Paralimpiyachilarimiz jamiyatimizning toʻlaqonli aʼzosi sifatida Eng ulugʻ, eng aziz bayramimizga munosib hissa qoʻshdilar.
Shuni alohida aytib oʻtish oʻrinliki, ushbu olamshumul natijalar zamirida hurmatli Prezidentimizning Siz aziz sportchilarga qaratayotgan katta mehribonligi yotibdi. Bunday eʼtibor va gʻamxoʻrlik mamlakatimizda voyaga yetayotgan koʻplab yoshlar, jumladan imkoniyati cheklangan farzandlarimiz uchun juda katta motivatsiya boʻladi. Ularning hayotga ishonchini, qiziqishini, umidini uygʻotadi.
Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi Tokio shahrida qoʻlga kiritilgan bunday natija bilan Oʻzbekiston Milliy Paralimpiya qoʻmitasini samimiy tabriklab, 3 yildan soʻng Parij shahrida oʻtadigan kelgusi Oʻyinlarda bundan ham yuqori natija qayd etishlarini tilab qoladi.

7 Сентября 2021 4076
Уважаемые спортсмены и тренеры, истинные герои нашей страны! Вы успешно приняли участие на XVI Паралимпийских играх в Токио и достойно защитили честь Узбекистана!
Представителям нашей сборной удалось проявить своё мужество, стойкость и отвагу и завоевать 19 медалей — 8 золота, 5 серебра и 6 бронзы. Благодаря этому результату нам удалось занять 16 место в общекомандном зачёте среди 162 стран. Эта победа стала достойным подарком накануне 30-летия Независимости нашей страны. Таким образом, наши Паралимпийцы вложили свой достойный вклад в наш самый дорогой и любимый праздник — день Независимости Республики Узбекистан.
Следует отметить, что в основе этих результатов лежит доброта и забота нашего Президента к вам, дорогие спортсмены. Такое внимание станет отличным стимулом для многих молодых людей страны, в том числе и для наших детей с ограниченными возможностями. Это вселяет в них уверенность, интерес и надежду.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана искренне поздравляет Национальный Паралимпийский комитет Узбекистана с такой яркой победой и желает им достичь ещё больших успехов на следующих Паралимпийских играх, которые через три года пройдут в Париже.