5 Sentyabr 2021 4007
Bir necha kun diqqatimiz markazida boʻlgan Tokio-2020 Paralimpiya oʻyinlari ham oʻz yakuniga yetdi. Unda Oʻzbekiston jamoasi medallar jamlanmasi boʻyicha umumjamoa jadvalida Riodagi oʻrnini saqlab qoldi.
Delegatsiyamiz ushbu Paralimpiya oʻyinlariga 48 sportchi bilan 55 ta yoʻllanma qoʻlga kiritgan edi. Yakunda esa jamoamiz 8 ta oltin, 5 ta kumush va 6 ta bronza, jami 19 ta medalga sazovor boʻldi. Bu esa umumjamoa hisobida 162 delegatsiya orasida musobaqani 16-oʻrinda yakunlashimizni taʼminladi. Bu koʻrsatkich Osiyo jamoalari (Xitoy, Yaponiya va Erondan soʻng) va MDH (Rossiya, Ukraina va Ozarbayjondan keyin) mamlakatlari orasida toʻrtinchi, Markaziy Osiyo va Turkiy xalqlar orasida birinchi boʻldi. Qayd etish joiz, Rio-2016 Paralimpiya oʻyinlarida ham 8 ta oltin medal bilan 16-oʻrinni band etgan edik.
Hozir Tokio shahridagi Olimpiya stadionida musobaqaning tantanali yopilish marosimi boʻlib oʻtmoqda. Delegatsiyamiz Toshkentga ertaga qaytib keladi.
Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi bunday muvaffaqiyatli ishtirok bilan Oʻzbekiston Milliy Paralimpiya qoʻmitasini, terma jamoamiz delegatsiyasini, sportchi va murabbiylarni va ularning ota-onalarini muborakbod etadi.

5 Сентября 2021 4010
Вот и завершились Паралимпийские игры Токио-2020, за которыми наблюдал весь мир. Следует отметить, что сборная Узбекистана сохранила свое место в общекомандном зачете, которую заняла в Рио-2016.
На эту Паралимпиаду наша делегация завоевала 55 лицензий с 48 спортсменами. В итоге, сборной Узбекистана удалось выиграть 19 медалей (8 золота, 5 серебра и 6 бронзы). А это обеспечило нам занять 16 место в общекомандном зачете среди 162 делегаций. С этим показателем мы стали четвертыми среди сборных Азии (после Китая, Японии и Ирана) и стран СНГ (после России, Украины и Азербайджана), первыми в Центральной Азии и тюркоязычных стран. Следует отметить, что и на предыдущей Паралимпиаде в Рио мы заняли 16 место с 8 золотыми медалями.
Сейчас на стадионе «Олимпия» в Токио проходит торжественная церемония закрытия Паралимпиады. Делегация Узбекистана завтра вернётся в Ташкент.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана искренне поздравляет Национальный Паралимпийский комитет Узбекистана, делегацию сборной, пара-спортсменов и их родителей с таким успехом.