5 Sentyabr 2021 4007
Bir necha kun diqqatimiz markazida boʻlgan Tokio-2020 Paralimpiya oʻyinlari ham oʻz yakuniga yetdi. Unda Oʻzbekiston jamoasi medallar jamlanmasi boʻyicha umumjamoa jadvalida Riodagi oʻrnini saqlab qoldi.
Delegatsiyamiz ushbu Paralimpiya oʻyinlariga 48 sportchi bilan 55 ta yoʻllanma qoʻlga kiritgan edi. Yakunda esa jamoamiz 8 ta oltin, 5 ta kumush va 6 ta bronza, jami 19 ta medalga sazovor boʻldi. Bu esa umumjamoa hisobida 162 delegatsiya orasida musobaqani 16-oʻrinda yakunlashimizni taʼminladi. Bu koʻrsatkich Osiyo jamoalari (Xitoy, Yaponiya va Erondan soʻng) va MDH (Rossiya, Ukraina va Ozarbayjondan keyin) mamlakatlari orasida toʻrtinchi, Markaziy Osiyo va Turkiy xalqlar orasida birinchi boʻldi. Qayd etish joiz, Rio-2016 Paralimpiya oʻyinlarida ham 8 ta oltin medal bilan 16-oʻrinni band etgan edik.
Hozir Tokio shahridagi Olimpiya stadionida musobaqaning tantanali yopilish marosimi boʻlib oʻtmoqda. Delegatsiyamiz Toshkentga ertaga qaytib keladi.
Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi bunday muvaffaqiyatli ishtirok bilan Oʻzbekiston Milliy Paralimpiya qoʻmitasini, terma jamoamiz delegatsiyasini, sportchi va murabbiylarni va ularning ota-onalarini muborakbod etadi.

5 September 2021 4008
The Tokyo 2020 Paralympic Games, which were watched by the whole world, have come to an end. It should be noted that the national team of Uzbekistan retained its place in the team competition, which it took in Rio 2016.
For this Paralympic Games, our delegation won 55 licenses with 48 athletes. As a result, the national team of Uzbekistan managed to win 19 medals (8 gold, 5 silver and 6 bronze). And this ensured that we took the 16th place in the team competition among 162 delegations. With this indicator, we became the fourth among the national teams of Asia (after China, Japan and Iran) and the CIS countries (after Russia, Ukraine and Azerbaijan), the first in Central Asia and the Turkic-speaking countries. It should be noted that at the previous Paralympics in Rio, we took the 16th place with 8 gold medals.
Now the closing ceremony of the Paralympics is taking place at the Olympia Stadium in Tokyo. The delegation of Uzbekistan will return to Tashkent tomorrow.
The National Olympic Committee of Uzbekistan sincerely congratulates the National Paralympic Committee of Uzbekistan, the delegation of the national team, para-athletes and their parents on such success.