2 Sentyabr 2021 4302
Tokio-2020 qahramonlari “Oʻzbekiston Respublikasi Mustaqilligining 30 yilligi” esdalik nishonlari bilan taqdirlanishdi
Xabaringiz bor, Tokio-2020 Olimpiya oʻyinlari qahramonlari yurtimizga qaytib kelishgach hurmatli Prezidentimiz tomonidan yuksak davlat mukofotlari bilan taqdirlangan edi. Bugun ular Eng ulugʻ, eng aziz bayramimiz munosabati bilan “Oʻzbekiston Respublikasi Mustaqilligining 30 yilligi” esdalik nishonlari bilan taqdirlanishdi. Tadbir MOQda boʻlib oʻtdi. Unda Rustam Shoabdurahmonov boshchiligidagi Qoʻmita rahbariyati, sportchilarimiz va ularning murabbiylari, Bahodir Maxsitov boshchiligidagi sport faxriylari ham ishtirok etishdi.
Tadbirni MOQ rahbari ochib berdi va atletlarimizning Olimpiya oʻyinlarida qayd etgan gʻalabalarini yana bir bor yodga olib, barchani Mustaqillik bayrami bilan qutlab oʻtdi. Shundan soʻng Qoʻmita rahbariyati, sportchi va murabbiylarga esdalik nishonlarini berildi. Unga koʻra,
MOQ raisi oʻrinbosari, Oʻzbekiston dzyudo federatsiyasi raisi Azizjon Kamilov;
Boks boʻyicha Tokio-2020 Olimpiadasi chempioni Bahodir Jalolov va uning murabbiyi Toʻlqin Qilichev;
Ogʻir atletika boʻyicha Tokio-2020 Olimpiadasi chempioni va rekordchisi Akbar Joʻrayev va uning murabbiyi Farhod Umrzoqov;
Taekvondo WT boʻyicha Tokio-2020 chempioni Ulugʻbek Rashitov va uning murabbiyi Pavel Xan;
Erkin kurash boʻyicha Tokio-2020 Olimpiadasi bronza medali sohibi Bekzod Abdurahmonov va uning murabbiyi Muzaffar Abdurahmonov;
Dzyudo boʻyicha Tokio-2020 Olimpiadasi bronza medali sohibi Davlat Bobonov va uning murabbiyi Nurali Qobulovga “Oʻzbekiston Respublikasi Mustaqilligining 30 yilligi” esdalik nishonlari topshirildi.
Tadbir yakunida Bahodir Maxsitov ham soʻz olib, sport hukumatimiz tomonidan doimo eʼtibor markazida boʻlib kelayotgani, sportchi va murabbiylarimizni har tomonlama qoʻllab-quvvatlash boʻyicha olib borilayotgan ishlar xususida gapirib, taqdirlanganlarni faxriylar kengashi nomidan qutlab oʻtdi.

2 September 2021 4303
The heroes of Tokyo-2020 were awarded with commemorative signs "30 years of Independence of the Republic of Uzbekistan"
As you know, upon their return to our country, the heroes of the Tokyo 2020 Olympic Games were awarded high state awards by the respected President of our country. Today they were awarded with commemorative signs “30 years of Independence of the Republic of Uzbekistan " in connection with our biggest and most expensive holiday. The event was held at the IOC. It was attended by the leadership of the committee headed by Rustam Shoabdurakhmonov, our athletes and their coaches, sports veterans headed by Bahodir Mahsitov.
Opening the event, the head of the IOC once again recalled the victories of our athletes at the Olympic Games and congratulated everyone on the Independence Day. After that, the leadership of the Committee, athletes and coaches were awarded commemorative badges. According to him,,
Deputy Chairman of the IOC, Chairman of the Judo Federation of Uzbekistan Azizjon Kamilov;
Tokyo 2020 Olympic boxing champion Bahodir Zhalolov and his coach Tulkin Kilichev;
Champion and record holder of the Tokyo 2020 Olympic Games in weightlifting Akbar Juraev and his coach Farkhod Umrzokov;
Tokyo 2020 champion in Taekwondo WT Ulugbek Rashitov and his coach Pavel Khan;
Bronze medalist of the Tokyo 2020 Olympic Games in freestyle wrestling Bekzod Abdurakhmanov and his coach Muzaffar Abdurakhmanov;
Bronze medalist of the Tokyo 2020 Olympic Games in judo Davlat Bobonov and his coach Nurali Kabulov were awarded commemorative signs “30 years of Independence of the Republic of Uzbekistan".
At the end of the event, Bahodir Mahsitov also made a speech about the fact that sport is always in the center of attention of our government, about the work being done to fully support our athletes and coaches, on behalf of the Veterans ' Council, he welcomed the awardees.