2 Sentyabr 2021 4302
Tokio-2020 qahramonlari “Oʻzbekiston Respublikasi Mustaqilligining 30 yilligi” esdalik nishonlari bilan taqdirlanishdi
Xabaringiz bor, Tokio-2020 Olimpiya oʻyinlari qahramonlari yurtimizga qaytib kelishgach hurmatli Prezidentimiz tomonidan yuksak davlat mukofotlari bilan taqdirlangan edi. Bugun ular Eng ulugʻ, eng aziz bayramimiz munosabati bilan “Oʻzbekiston Respublikasi Mustaqilligining 30 yilligi” esdalik nishonlari bilan taqdirlanishdi. Tadbir MOQda boʻlib oʻtdi. Unda Rustam Shoabdurahmonov boshchiligidagi Qoʻmita rahbariyati, sportchilarimiz va ularning murabbiylari, Bahodir Maxsitov boshchiligidagi sport faxriylari ham ishtirok etishdi.
Tadbirni MOQ rahbari ochib berdi va atletlarimizning Olimpiya oʻyinlarida qayd etgan gʻalabalarini yana bir bor yodga olib, barchani Mustaqillik bayrami bilan qutlab oʻtdi. Shundan soʻng Qoʻmita rahbariyati, sportchi va murabbiylarga esdalik nishonlarini berildi. Unga koʻra,
MOQ raisi oʻrinbosari, Oʻzbekiston dzyudo federatsiyasi raisi Azizjon Kamilov;
Boks boʻyicha Tokio-2020 Olimpiadasi chempioni Bahodir Jalolov va uning murabbiyi Toʻlqin Qilichev;
Ogʻir atletika boʻyicha Tokio-2020 Olimpiadasi chempioni va rekordchisi Akbar Joʻrayev va uning murabbiyi Farhod Umrzoqov;
Taekvondo WT boʻyicha Tokio-2020 chempioni Ulugʻbek Rashitov va uning murabbiyi Pavel Xan;
Erkin kurash boʻyicha Tokio-2020 Olimpiadasi bronza medali sohibi Bekzod Abdurahmonov va uning murabbiyi Muzaffar Abdurahmonov;
Dzyudo boʻyicha Tokio-2020 Olimpiadasi bronza medali sohibi Davlat Bobonov va uning murabbiyi Nurali Qobulovga “Oʻzbekiston Respublikasi Mustaqilligining 30 yilligi” esdalik nishonlari topshirildi.
Tadbir yakunida Bahodir Maxsitov ham soʻz olib, sport hukumatimiz tomonidan doimo eʼtibor markazida boʻlib kelayotgani, sportchi va murabbiylarimizni har tomonlama qoʻllab-quvvatlash boʻyicha olib borilayotgan ishlar xususida gapirib, taqdirlanganlarni faxriylar kengashi nomidan qutlab oʻtdi.

2 Сентября 2021 4305
Как известно, по возвращении в нашу страну герои Олимпийских игр в Токио-2020 были награждены высокими государственными наградами уважаемым Президентом нашей страны. Сегодня они были награждены памятными знаками “30 лет Независимости Республики Узбекистан” в связи с нашим самым большим и дорогим праздником. Мероприятие прошло в МОК. В нем приняли участие руководство комитета во главе с Рустамом Шоабдурахмоновым, наши спортсмены и их тренеры, ветераны спорта во главе с Баходиром Махситовым.
Открывая мероприятие, глава МОК еще раз напомнил о победах наших атлетов на Олимпийских играх и поздравил всех с праздником Независимости. После этого руководству Комитета, спортсменам и тренерам были вручены памятные значки. По его словам,,
Заместитель председателя МОК, председатель федерации дзюдо Узбекистана Азизжон Камилов;
Олимпийский чемпион Токио-2020 по боксу Баходир Жалолов и его тренер Тулкин Киличев;
Чемпион и рекордсмен Олимпиады в Токио-2020 по тяжелой атлетике Акбар Джураев и его тренер Фарход Умрзоков;
Чемпион Токио-2020 по тхэквондо WT Улугбек Рашитов и его тренер Павел Хан;
Бронзовый призер Олимпиады в Токио-2020 по вольной борьбе Бекзод Абдурахманов и его тренер Музаффар Абдурахманов;
Бронзовому медалисту Олимпиады Токио-2020 по дзюдо Давлату Бобонову и его тренеру Нурали Кабулову вручены памятные знаки “30 лет Независимости Республики Узбекистан”.
В конце мероприятия Баходир Махситов также выступил с речью о том, что спорт всегда находится в центре внимания нашего правительства, о проводимой работе по всесторонней поддержке наших спортсменов и тренеров, от имени Совета ветеранов поприветствовал награжденных.