Birinchi MDH oʻyinlariga tayyorgarlik avjida
4-11-sentyabr kunlari Rossiya Federatsiyasining Qozon shahrida Mustaqil davlatlar Hamdoʻstligi vakillari oʻrtasida ilk bor sport oʻyinlari tashkil etiladi. Unda MDHga aʼzo 10 ta (Rossiya, Armaniston, Ozarbayjon, Moldova, Belarus, Qozogʻiston, Qirgʻiziston, Tojikiston, Turkmaniston va Oʻzbekiston) davlatdan jami 2 000 nafar ishtirokchi (shundan 1 500 nafari sportchi) ishtirok etishi kutilmoqda. Sportchilarning yoshi 14 dan 23 gacha boʻlishi qatʼiy belgilab qoʻyilgan.
Birinchi MDH oʻyinlari dasturidan sportning 16 ta turi, yaʼni boks, stol tennisi, erkin va yunon-rum kurashi, belbogʻli kurash, koresh, sambo, dzyudo, muay-tay, karate, basketbol, oʻq otish, badminton, futbol, raqs sporti va badiiy gimnastika oʻrin olgan boʻlib, ishtirokchilar 182 ta medallar jamlanmasi uchun kurashadi. Bahslarni 400 nafar hakam boshqarib borsa, oʻyinlarning xavfsiz oʻtishini taʼminlash uchun 10 000 nafar volontyorlar jalb etilishi rejalashtirilgan.
Hozirda delegatsiyamizda qizgʻin tayyorgarlik ishlari olib borilmoqda. Bu borada MOQda bir qator tashkiliy masalalarga bagʻishlangan yigʻilish boʻlib oʻtdi. Tadbirni Qoʻmita Bosh kotibi Oybek Kasimov olib bordi. Unda, shuningdek, Turizm va sport vazirligi mutasaddilari, terma jamoa murabbiylari ishtirok etishdi.
Tadbirda Oybek Kasimov Tokio-2020 Olimpiya oʻyinlaridagi tajribadan kelib chiqqan holda mazkur musobaqada delegatsiyamiz uchun Olimpiya shaharchasida ajratilgan hududni bezatish, olib boriladigan kerakli jihozlar, tashkiliy qoʻmita tomonidan joriy etilgan tartiblar haqida batafsil gapirib oʻtdi. Taʼkidlash joiz, bu musobaqa yosh sportchilarimiz uchun oldinda turgan Shantau-2021 yoshlar Osiyo oʻyinlari, Xanchjou-2022 Osiyo oʻyinlari va Parij-2024 Olimpiya oʻyinlari oldidan katta tajriba maktabi boʻlib xizmat qiladi.

31 Августа 2021 3903
4-11 сентября в городе Казань (Российская Федерация) впервые среди представителей стран СНГ пройдут спортивные соревнования. В этих Играх примут участие 2000 участников (среди них 1500 спортсменов) из 10 стран СНГ (Россия, Армения, Азербайджан, Молдова, Беларусь, Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан, Туркменистан и Узбекистан). Возраст спортсменов от 14 до 23 лет.
В программу I Игр СНГ вошли 16 видов спорта — бокс, настольный теннис, вольная и греко-римская борьба, борьба на поясах, корэш, самбо, дзюдо, муай-тай, каратэ, баскетбол (3х3), стрелковый спорт, бадминтон, футбол («футзал»), танцевальный спорт и художественная гимнастика. Будет разыграно 182 комплектов медалей. К соревнованиям привлечены 400 судей, а также, 10 000 волонтёров для безопасного проведения Игр.
Примечательно, что среди участников есть и делегация Узбекистана, которая в настоящее время активно готовится к соревнованиям. В НОК состоялась встреча, посвященная организационным вопросам. Мероприятие, в котором присутствовали представители Министерства Туризма и спорта, а также, тренеры сборных команд, проводил Генеральный секретарь НОК Ойбек Касымов.
На встрече Ойбек Касымов поделился своим мнением относительно оформления нашей территории в Олимпийской деревне, необходимых принадлежностей для этого. При этом, Ойбек Касымов опирался на опыте Олимпийских игр в Токио, которые завершились недавно. Также, он осведомил о правилах, которые введены Оргкомитетом Игр. Следует отметить, что эти Игры послужат приобретению опыта и своеобразной школой для наших молодых спортсменов перед юношескими Азиатскими играми Шаньтау-2021, Азиатскими играми Ханчжоу-2022 и Олимпийскими играми Париж-2024.
В I Играх СНГ делегацию Узбекистана представят 240 членов. Наши спортсмены будут соревноваться в 15 направлениях. Следует отметить, что 55 спортсменов