Yoshlar Olimpiya o‘yinlariga asos solgan XOQning sobiq prezidenti dunyodan ko‘z yumdi
Jak Rogeye 1942-yil Beliyada tug‘ilgan. U 1991-yil XOQ a’zosi, 1998-yil esa xalqaro qo‘mitaning Ijrochi direktori lavozimida ishladi. 2001-yil Moskvada bo‘lib o‘tgan XOQning 112-Sessiyasida mazkur tashkilot prezidenti etib saylangan edi.
Bu inson faoliyati davomida, ayniqsa, dopingga qarshi kurash va yoshlar sportini qo‘llab-quvvatlashi bilan yodda qoldi. Aynan uning boshqaruv davrida yoshlar Olimpiya o‘yinlariga asos solindi.
XOQning ushbu sobiq rahbari atletlik davri davomida yelkanli sport bilan shug‘ullangan. Faoliyatida 16 bor Belgiya chempioni, jahon chempioni bo‘lib, 3 bor Olimpiya o‘yinlarida (1968, 1972, 1976) ishtirok etgan.
O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi bunday yo‘qotishdan chuqur qayg‘uda ekanini bildirib, marhumning yaqinlariga va butun dunyo Olimpiya oilasiga hamdardlik yo‘llaydi.

30 Августа 2021 3733
Ушёл из жизни Почетный Президент МОК Жак Рогге, который возглавлял Международный Олимпийский комитет с 2001 по 2013гг.
Жак Рогге родился в 1942 году в Бельгии. Приверженность к спорту сопровождалась на протяжении всей его жизни. Будущий Президент МОК занимался парусным спортом. Во время спортивной деятельности ему удалось 16 раз завоевать титул чемпиона Бельгии. Более того, стал чемпионом мира, принимал участие на Олимпийских играх (1968, 1972, 1976).
В 1991 году стал членом МОК, в 1998 году исполнительным директором. Во время 112-Сессии МОК в Москве (2001 год) был избран президентом в данную организацию.
Во время своей деятельности особо поддерживал молодёжный спорт и боролся с допингом. Впервые, именно под его руководством начали проводится юношеские Олимпийские игры.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана выражает глубокие соболезнования родным и близким Жак Рогге, а также всем членам Олимпийской семьи.