Paralimpiyachilarimiz Tokioga tantanali kuzatildi
Xabaringiz bor, joriy yilning 24-avgustidan 5-sentyabriga qadar Yaponiya poytaxti Tokio shahrida XVI yozgi Paralimpiya oʻyinlari boʻlib oʻtadi. Bugun Oʻzbekiston Milliy paralimpiya qoʻmitasida delegatsiyamiz aʼzolarini Tokio shahriga tantanali kuzatish marosimi boʻlib oʻtdi.
Tadbirda Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlis Senati raisi Tanzila Norboyeva, Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vaziri Abdulla Aripov, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisi Abdujabbor Abduvohidov, Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazirining oʻrinbosari, Turizm va sport vaziri Aziz Abduhakimov, MOQ raisi Rustam Shoabdurahmonov, sportchilar va ularning ota-onalari, murabbiylar hamda ommaviy axborot vositalari xodimlari ishtirok etishdi.
Tantanali marosimni Tanzila Norboyeva ochib berdi. Tanzila Kamalovna soʻz oʻrnida Tokioda boʻlib oʻtadigan XVI yozgi Paralimpiya oʻyinlarida ularga omad va zafarlar tilagan holda, yurtimizga yorugʻ yuz bilan qaytishlarini, xalqimiz, Prezidentimiz ishonchlarini oqlashlari uchun bor mahoratlarini ishga solishga chaqirib, oʻzining samimiy tilaklarini izhor etdi.
Soʻngra Abdulla Aripov sportchilarimizga yozgi Paralimpiya oʻyinlarida kuch-quvvat tilab, muhtaram Prezidentimiz hamda millionlab muxlislarimiz ulardan gʻalabalar kutishlarini aytib oʻtdi.
Shundan soʻng, Tanzila Norboyeva va Aziz Abduhakimov davlat bayrogʻini Milliy paralimpiya qoʻmitasi raisi Muxtorxon Tashxodjayevga tantanali ravishda topshirishdi. Soʻngra Oʻzbekiston Respublikasi davlat madhiyasi yangradi.
Marosimda soʻz olgan sportchilar – Muhammad Rexsimov va Shahnoza Mirzayeva Paralimpiya harakatiga qaratayotgan yuksak eʼtibori uchun barcha paralimpiya sportchilari nomidan yurtboshimizga oʻz minnatdorchiliklarini izhor qilishdi va nasib qilsa, Mustaqilligimizning 30 yillik shodiyonasiga yuqori natijalar bilan qaytishlarini aytishdi.
Tadbir yakunida Oʻzbekiston sport faxriylari kengashi raisi Bahodir Maxsitov duoga qoʻl ochib, Tokioga yoʻl olayotgan delegatsiyamiz vakillariga oq yoʻl tiladi.
Eslatib oʻtamiz, Oʻzbekiston sport delegatsiyasi Tokio-2020 yozgi Paralimpiya oʻyinlariga sportning 8 turida 55 ta yoʻllanma qoʻlga kiritgan.

The Paralympians of Uzbekistan went to Tokyo
As you know, the XVI Summer Paralympic Games will be held in Tokyo from August 24 to September 5 this year. Today, the National Paralympic Committee held a solemn ceremony before the departure of our Paralympians to the capital of Japan.
The event was attended by Chairman of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan Tanzila Narbayeva, Prime Minister of the Republic of Uzbekistan Abdulla Aripov, Adviser to the President of the Republic of Uzbekistan Abdujabbor Abduvakhidov, Deputy Prime Minister, Minister of Tourism and Sports Aziz Abdukhakimov, Chairman of the National Olympic Committee Rustam Shaabdurakhmanov, athletes and their parents, coaches and the media.
The ceremony was opened by the Chairman of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, Tanzila Narbayeva. Tanzila Kamalovna wished good luck to our para-athletes at the XVI Summer Paralympic Games, urged them to return to our country with bright victories, use all their opportunities to justify the trust of our people and our President, and expressed her sincere wishes.
Then Abdulla Aripov wished our athletes strength at the Summer Paralympic Games and said that our dear President and millions of fans expect only victories from them.
After that, Tanzila Narbayeva and Aziz Abdukhakimov solemnly handed over the state flag to the chairman of the National Paralympic Committee, Mukhtorkhon Taskhodzhayev. Then the anthem of the Republic of Uzbekistan was played.
The ceremony was attended by para-athletes Muhammad Rehsimov and Shakhnoza Mirzayeva, on behalf of all Paralympians they expressed gratitude to our President for the high attention paid to the development of the Paralympic movement, and noted that by the 30th anniversary of Independence, the countries will return with high results.
At the end of the event, Chairman of the Council of Sports Veterans of Uzbekistan Bahodir Mahsitov sincerely wished good luck and bright victories to the members of our delegation.